Hil traži da se Srbi odreknu Moskve: Rusija nudi samo ekonomsku zavisnost i izdaju ljudskih vrednosti
Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da kada neko kaže da je Srbija zapadna zemlja, da su prednosti te orijentacije sada opipljive i da je njena najbolja moguća budućnost u Evropi, to je poruka sa kojom će se uvek složiti, i nastaviće da je širi koliko god može.
On je tako odgovorio na pitanje o videu koji je objavio na svom Tviter nalogu, a u kojem su izdvojene izjave državnih funkcionera Srbije, ali političkih analitičara naklonjenih Zapadu.
"Radiću sa svima u Srbiji koji su posvećeni tome da ta vizija budućnosti postane stvarnost. Ulozi su jednostavno preveliki da bi isključili bilo koga ko govori jasnim glasom o najvažnijem pitanju našeg vremena", navodi se u odgovoru Hila za sajt "Nova".
Posebno pitanje se odnosi na vlasnika Pinka Željka Mitrovića čija se izjava takođe našla u ambasadorovom videu, a koji doskora nije toliko otvoreno podržavao zapad.
Hil odgovara da nije na njemu da dovodi u pitanje nečiju iskrenost niti da se bavi unutrašnjom politikom, iako smo ga do sada viđali da se susreće sa brojnim srpskim političarima i predstavnicima partija čime je nesumnjivo uticao na političke prilike u Srbiji.
Prema Hilovoj tvrdnji, Srbija je suočena sa generacijskim izborom: da li da se u potpunosti integriše i razvija kao ravnopravan član evropske zajednice ili da "dozvoli ostrašćenom diktatoru sa zabludama imperijalne veličine iz Moskve, da nastavi da je sputava, predstavljajući se kao balansirajuća sila".
"Za Srbiju je to prilika da konačno obezbedi mesto koje joj pripada u Evropi i uživa u prednostima koje to donosi, dok Rusija nudi samo ekonomsku zavisnost i izdaju osnovnih ljudskih vrednosti koje svi delimo", kaže američki ambasador.
O tome kakve su prednosti priklanjanja Zapadu ovih dana možda je najbolje pitati stanovnike Nigera koji, iako im zemlja obiluje rudnim bogatstvom, što je zapad iskoristio, stanovnici žive u ekstremnom siromaštvu.
Hil dalje kaže kako je u pitanju veoma važan izbor i da je eto njemu stalo do napretka Srbije, jer on je ubeđen da pitanje zapadne orijentacije Srbije prevazilazi politiku.
"Proevropski pokret u Srbiji mora da bude pokret 'velikog šatora', kako mi to kažemo u Americi. Mora da ima mesta za sve. Kad čujem da bilo ko u Srbiji – posebno oni koji privlače brojnu publiku, a pogotovo ako je ta publika neodlučna – kaže da je Srbija zapadna zemlja i da njen budući prosperitet zavisi od dubljih evroatlantskih integracija, mislim da je to poruka koju vredi ponoviti", kaže Hil.