Svi su zadovoljni, nije bilo specijalnih zahteva i niko nije spominjao resore, tako bi se ukratko mogle sumirati izjave nakon prvog zvaničnog kruga pregovora o novoj Vladi Crne Gore.
Lider Pokreta Evropa sad Milojko Spajić već pet dana je mandatar, ali je tek za danas zakazao zvanične pregovore sa onim strankama koje su mu javno dale podršku da sastavi novu vladu.
U taj krug mogućih činilaca nove vlasti ušli su Demokratska Crna Gora Alekse Bečića, Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, Socijalistička narodna partija (SNP) Vladimira Jokovića, Hrvatska građanska inicijativa (HGI) Adrijana Vuksanovića, Savez građana Civis Srđana Pavićevića, Force Gencija Nimanbegua, Albanska alternativa (AA) Nika Đeljošaja, Bošnjačka stranka Ervina Ibrahimovića i Mehmed Zenka iz DUA.
Ipak, odvojen sastanak održan je sa liderima koalicije "Za budućnost Crne Gore" Milanom Kneževićem i Andrijom Mandićem.
"Bilo je različitih mišljenja oko učešća ZBCG u vladi. Došlo je vreme za novu Crnu Goru bez podela sa jasnim ciljem i vizijom. Ako nastavimo ovim tempom uvereni smo da ćemo vladu sastaviti i brže nego što je zakonski rok", istakao je Spajić.
Iako svestan da je potrebno vladu formirati što pre, Spajić je sam rekao da danas nije bilo reči o podeli resora. To su potvrdili i Mandić i Bečić.
Mesto predsednika Skupštine sporno?
Spajić ima 90 dana da sastavi novu vladu. Na pitanje da li će uspeti da okupi sve, Spajić odgovara: "Ko ne veruje nikad ne uspe".
Navodno, pozicija koja trenutno koči dogovor je funkcija predsednika Skupštine. To mesto traži nosilac koalicije ZBCG Milan Knežević koji smatra da toj političkoj opciji ona pripada prema izbornom rezultatu. Prema nezvaničnim informacijama, Spajić je pak tu poziciju predvideo za lidera Demokrata Aleksu Bečića.
Takve pretpostavke dodatno je podgrejala činjenica da je na odvojeni sastanak sa predstavnicima ZBCG Spajić pozvao i predstavnike Demokrata.
Ipak, Mandić negira da se razgovaralo o mestu predsednika Skupštine, kao i o eventualnim resorima u vladi.
"Danas je napravljen veliki iskorak u drugom pravcu, ne oko dogovora ko će šta dobiti, to je stajalo po strani, već oko važnije stvari koja će biti temelj buduće vlade", rekao je Mandić.
Prema informacijama crnogorskih medija, Kneževiću i Mandiću su navodno ponuđena četiri ministarstva, mesto potpredsednika Skupštine i eventualno mesto potpredsednika vlade.
Nema zvanične potvrde o ovim ponudama, jer do sada niko od učesnika pregovora nije želeo otvoreno u javnosti da govori o tome šta se dogovara iza zatvorenih vrata.
Ima li razloga za optimizam
Deluje da su predstavnici svih političkih stranaka koji su danas razgovarali o izboru nove vlade veoma entuzijastični i to je dobro, ocenjuje politikolog Vladimir Pavićević u izjavi za RT Balkan.
"Građani očekuju da Spajić efikasno upravlja pregovorima i da finalni dogovor bude pravičan", kaže Pavićević.
Naš sagovornik očekuje da bi obrisi strukture i sastava vlade mogli da budu vidljivi do kraja avgusta.
Posebno ističe to što će se 30. avgusta navršiti tri godine otkako je na parlamentarnim izborima 2020. godine sa vlasti smenjena Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića.
Političke snage koje su uspele da posle 30 godina vlasti Đukanovića presele u opoziciju i danas su učesnici pregovora. Jedino izostaje Građanski pokret URA Dritana Abazovića koji je zbog sukoba sa Spajićem zbog afere Do Kvon ostao bez šanse da uđe u novu vladu.
Finalni dogovor i izbor vlade kojom će upravljati Spajić trebalo bi da bude načinjen u septembru, smatra Pavićević.
Nakon razvlašćivanja Đukanovića te 2020. godine, potpuno nepravedno, mesto u vlasti nije dobio tadašnji Demokratski front, uprkos teškoj političkoj borbi protiv Đukanovića koju je na svojim plećima nosio godinama.
Pitanje je da li će nepravda biti ispravljena i današnja koalicija "Za budućnost Crne Gore" naći svoje mesto u vladi, jer i pojedine stranke manjina, a posebno zapadne ambasade ne kriju da ne žele da vide lidere Mandića i Kneževića u njoj.
"Pravičnost bi značila da ovog puta u vladi svoje predstavnike treba da ima i koalicija Za budućnost Crne Gore", izričit je Pavićević.
Međutim, tako ne smatra američka ambasada u Podgorici. Tek što su počeli formalni razgovori ambasada se oglasila pisanom izjavom u kojoj je ponovila svoje želje kako bi nova vlada trebalo da izgleda, navodeći da podržava brzo formiranje Vlade Crne Gore koja je privržena evroatlantskim vrednostima i predstavlja multikulturalnu Crnu Goru.
"Podržavamo vladu čiji bi članovi osudili rusku agresiju, zalagali se za teritorijalni integritet Ukrajine i podržavali sankcije EU Rusiji, jačali aktivno učešće Crne Gore u NATO-u, štitili prava manjina i podržavali suverenitet susednih zemalja, uključujući Kosovo", istakli su iz američke Ambasade u Podgorici.
Nažalost, u Podgorici više niko ne spominje da su lideri Pokreta Evropa sad Spajić i sadašnji predsednik Crne Gore Jakov Milatović bili nepoznati javnosti pre izbora 2020. godine.
Oni su šansu da uđu u vladu kao ministri dobili zahvaljujući odluci nosioca tadašnje izborne liste Andrije Mandića da svoju poziciju prepusti Zdravku Krivokapiću koji je postao premijer.
Zahvaljujući tome, ali i na krilima litija koje je prethodno organizovala Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, Demokratska partija socijalista je doživela udarac od kojeg više nije mogla da se oporavi.
Da li je konačno došlo vreme da nepravda bude ispravljena, videće se kada zvaničnici sa pregovora u javnost izađu sa informacijama o podelama resora.
Do tada Spajić poručuje: nema vremena za gubljenje.