Šta je Knežević tražio od Spajića: Ili će se principi poštovati, ili odlaze u opoziciju

Knežević je pozvao američki Stejt department da posveti, kako kaže, posebnu pažnju "korumpiranim agenturama DPS-a u zapadnim ambasadama koji su iz domicilnog stanovništva i koji žele da budu veći Amerikanci od Bajdena i Trampa"

Nosilac liste "Za budućnost Crne Gore" Milan Knežević izjavio je da mandataru Milojku Spajiću na poslednjem sastanku ispred ove koalicije predočeno da je ZBCG zainteresovana za ulazak u vladu čiju bi okosnicu pored njih činili Pokret Evropa sad i Demokratska Crna Gora, uz stranke manjinskih naroda koje su zainteresovane za stabilnu proevropsku vladu.

Knežević je istakao i da je cilj svih aktera konsultacija da što pre dođe do formiranja vlade kako se ne bi ponovio scenario prolongiranja kao u slučaju formiranja Krivokapićeve i Abazovićeve vlade, prenosi crnogorski portal "A plus".

Očekuje da će se raspored resora vršiti na osnovu broja osvojenih mandata jer je to predviđeno članom 7 principa za formiranje nove vlade koje je ponudio PES sa kojim se ZBCG složio i koji je prihvatljiv svima koji pregovaraju za sastav nove vlade. Po tom rasporedu ZBCG bi trebalo da pripadne najmanje sedam resora i pozicija predsednika Skupštine.

Knežević je poručio i da su spremni da idu u opoziciju ukoliko se ispostavi istinitom spekulacija da je u nezvaničnim dogovorima ta pozicija predsednika Skupštine obećana lideru Demokratske Crne Gore i naglasio da o tome nije bilo reči na jučerašnjim zvaničnim konsultacijama.

Komentarišući pisanu izjavu iz ambasade SAD za portal "CDM", Knežević je rekao da je ona neimenovana i da su njen izvor "naši" Amerikanci, budući da je ambasadorka napustila Crnu Goru po isteku mandata.

"To su ljudi na -ić, možda neki Ivajović, možda neki Brajović, koje je instalirao DPS i koji deluju kao DPS agentura unutar američke ambasade i koji nikako ne mogu da prihvate činjenicu da je Milo Đukanović sišao sa vlasti", rekao je Knežević i pozvao američki Stejt department da posveti, kako kaže, posebnu pažnju "korumpiranim agenturama DPS-a u zapadnim ambasadama koji su iz domicilnog stanovništva i koji žele da budu veći Amerikanci i od Bajdena i Trampa".

Kako kaže, to su kadrovi Milana Roćena. Istakao je i da ZBCG ima neformalne kontakte sa zvaničnicima Stejt dipartmenta, da razgovaraju sa njima i šalju jasne poruke, te da je njima jasna pozicija ZBCG.

Istakao je da su već ranije iskazali spremnost da stave moratorijum na sporna pitanja, da je pitanje nezavisnost Crne Gore završeno i da neće vraćati državu ni u kakve federalne okvire, da se poštuju određene međunarodne obaveze, da neće preispitivati članstvo Crne Gore u NATO, da uvažavaju tu geopolitičku činjenicu iako su bili za vojnu neutralnost.

"Sav negativni narativ protiv koalicije ZBCG formiran je u ANB-u i to još u vreme kada su na čelu te institucije bili Duško Marković, Peruničić, Kentera. Građani su na izborima pokazali da više ne pije vodu ta vrsta stigmatizovanja koalicije ZBCG. Mi samo tražimo da se za nas ispoštuju demokratski standardi i pravila koja važe i u zemljama zapadne Evrope od kojih neke ispostavljaju uslove i vrše pritisak na određene pregovarače", rekao je Knežević.

On je dodao da na ZBCG niko ne može da vrši pritisak ni Rusija, ni Srbija, ni SAD, ni EU i da žele sa svima da pregovaraju.

"Nigde nije zabeleženo kao u Crnoj Gori da pojedine ambasade, uključujući i nemačku, imaju takav opseg aktivnosti koji idu u pravcu sastavljanja nove vlade. To što bi moglo da se pokuša da se izvrši kao neka vrsta spoljeg uticaja ili intervencije nigde se ne može desiti osim u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji", kazao je Knežević.

U tom kontekstu kazao je da su proteklom periodu iz određenih ambasada postavljali direktora ANB, direktora policije i razne ministre.

Naglasio je da i ZBCG želi da razgovara sa svima i da bude partner, ali na ravnopravnim osnovama. Istakao je i da mandatar na jučerašnje formalnom sastanku unije spominjao te pritiske.