Novinar iz Republike Srpske Danijel Simić tvrdi da ga je u sredu oko podne hrvatska policija zadržala na graničnom prelazu Batrovci, i da mu je potom uručeno rešenje o zabrani ulaska u zemlju.
"Nakon detaljne policijske kontrole i pretresa vozila, pitali su za ime oca, adresu stanovanja i broj telefona. Nakon toga mi je policijski službenik rekao da će 'doći kolege da obave razgovor sa mnom' i da sačekam malo. Ali da 'neće iz Zagreba, pa će biti brže'. To malo se rasteglo na dva sata čekanja", rekao je Simić, prenosi "indeks.hr".
Nakon toga, Simić kaže da su ga ispitivali ljudi koji se nisu predstavili po imenu, ali su rekli da su iz hrvatske obaveštajne službe.
"Zanimalo ih je otkud i kako sam se ja našao u Donbasu. Kad sam prvi put došao, ko su mi bili kontakti, a posebno kako sam napravio razgovor s Vjekoslavom Prebegom, hrvatskim plaćenikom", rekao je Simić.
Kako je naveo, razlog za maltretiranje i protivpravno zadržavanje isključivo je njegovo ratno izveštavanje iz Donbasa i drugi politički stavovi, što mu je, dodao je, nekoliko puta naglašeno tokom ispitivanja.
"Dakle, ovo je čisto pritisak na mene zbog mog rada. To najbolje ilustruje koliko se u EU poštuju ljudska i novinarska prava, odnosno sloboda misli i govora", rekao je Simić.
On je naveo da na rešenju koje je dobio nije naznačeno da li mu je trajno zabranjen ulazak u Hrvatsku.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da je zadržavanje novinara Danijela Simića na graničnom prelazu u Hrvatskoj otvoreni pritisak na medijske slobode i kršenje osnovnih ljudskih prava u koja se EU zaklinje.
"Republika Srpska je nedavno bila suočena sa neviđenim pritiskom i od EU zbog želje da se uvede odgovornost za javno izgovorenu reč. Samo mesec dana kasnije, u Hrvatskoj, koja je članica EU, zaustavljen je i maltretiran novinar, samo zato što je smatrao da ima pravo i na slobodu mišljenja i slobodu izražavanja", izjavio je Dodik za Srnu, a prenosi Tanjug.