Krivična prijava i protiv predsednika Skupštine RS: Traže da mu Šmit zabrani bavljenje politikom

Inicijative poput ove pokušavane su u više navrata, ali su ostale na nivou neuspelog pokušaja, jer nije bilo dokaza ni sumnje da je Nenad Stevandić prekršio zakon, a kamoli učestvovao u bilo kakvom ratnom zločinu

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) traži od visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu (kojeg u RS ne priznaju jer ga nisu verifikovale Ujedinjene nacije) Kristijana Šmita da (zlo)upotrebom bonskih ovlašćenja sankcioniše predsednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića zabranom obavljanja bilo koje političke funkcije.

"Osnov za upotrebu bonskih ovlašćenja je stavljanje Stevandića na američku crnu listu jer je direktno odgovoran za podsticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini bh. entiteta RS, kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimenjivim u bosanskohercegovačkom entitetu RS, čime se negiraju institucije države BiH, opstruiše i ugrožava provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ozbiljno narušava mir i stabilnost u regiji. Drugi osnov za primenu bonskih ovlašćenja je osnovana sumnja za izvršenje ratnog zločina i zločina protiv čovečnosti za vreme agresije na BiH", navode iz IGK.

Povrh toga, IGK je podneo krivičnu prijavu protiv Stevandića Tužilaštvu BiH.

"Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine bosanskohercegovačkog entiteta RS i predsednik stranke Ujedinjena Srpska, već godinama se suočava sa optužbama vezanim za njegovu ratnu prošlost i ulogu u agresiji na BiH. IGK poseduje dokaze o izvršenom ratnom zločinu i zločinu protiv čovečnosti koji se pre svega ogledaju u učešću Stevandića, kao komandanta 'Srpskih odbrambenih snaga' (SOS) u Kotor Varoši u maltretiranju i prisilnom zatvaranju bošnjačkog stanovništva, vršenju racije po bošnjačkim kućama, grubom maltretiranju i odvođenju Bošnjaka u koncentracione logore smrti na području Kotor Varoša. IGK još jednom upozorava Visokog predstavnika i Tužilaštvo BiH da je država BiH napadnuta zbog kontinuiranog negiranja države, ugrožavanja njenog teritorijalnog integriteta, nezavisnosti, suverenosti i državno pravno političkog subjektiviteta, radikalnog kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir, što je pretnja miru i stabilnosti u BiH i podrivanje perspektive svih građana, uključujući i i građane iz bosanskohercegovačkog entiteta RS. Kontinuirani udari Stevandića na državu BiH su kulminirali usvojenim aktima Narodne skupštine bosansko-hercegovačkog entiteta RS, što je direktan udar na Dejtonski mirovni sporazum i ustavnopravni poredak BiH", navodi IGK.

U ovoj organizaciji smatraju da su visoki predstavnik i pravosudne institucije BiH "dužne da odlučno reaguju i hitno preduzmu korake iz svoje nadležnosti".

"Ne sme biti nikakvog odlaganja ili čekanja. Jer Stevandić zajedno sa Miloradom Dodikom i njegovim establišmentom uvode BiH u neizvesnost i nestabilnost čije posledice mogu biti nesagledive. U svom destruktivnom delovanju Stevandić i navedeni establišment mora biti sprečen, institucionalno od strane Visokog predstavnika i pravosudnih institucija BiH. O ovim aktivnostima IGK je već upoznao premijera Kanade, Vladu i Parlament Kanade i kanadske organizacije za zaštitu ljudskih prava i sloboda", navode iz IGK, prenosi N1.

Pokušaj obmane i laži na krilima američkih sankcija

Povodom optužbi koje su, po ko zna koji put, iz Sarajeva upućene predsedniku parlamenta RS, Stevandić se na društvenim mrežama oglasio snimkom iz 1992. godine na kojem se vidi da, kao član Kriznog štaba AP Krajina, obilazi ranjenike, te objasnio kako je lično spašavao ranjene, još jednom oštro demantujući bilo kakvu povezanost sa zlodelima koja pokušavaju da mu stave na teret. 

Iste i slične inicijative da se dr Nenad Stevandić diskredituje i da mu se pripišu nedela iz ratnih godina pokušavana su u više navrata, ali su ostale na nivou neuspelog pokušaja, ukazao je Stevandić.

"Sve je to recikliranje starih laži. Više puta je bilo sličnih pokušaja i nikad nije bilo ni najmanjeg osnova kao što nema ni sad. Potpuni je idiotizam da se kao osnov žele da upotrebe Šmita ili američke sankcije. To je samo još jedan vid pritiska i pokušaj da se onesposobe oni koji vode, predstavljaju i brane Republiku Srpsku", istakao je Stevandić, dodajući:

"Teško će se naći čistija ratna prošlost od moje. Lažima se istina ne dokazuje, već suprotno, što će se i ovaj put desiti. Sa velikim ponosom i mirom podnosim i raskrinkavam sva podmetanja i laži."

Iako su već podnošene prijave, one su odbačene jer nije bilo dokaza da je Stevandić prekršio zakon, a kamoli učestvovao u bilo kakvom ratnom zločinu. 

"Eksperti" za ljudska prava, mir, toleranciju i NATO intervencije

Kao članovi ekspertskog tima IKG-a navedeni su brojni zapadni i domaći "stručnjaci", dobro poznati po "propagiranju pomirenja i zagovaranju toleracije" na Balkanu, posebno u BiH, naravno, nauštrb srpskih nacionalnih interesa. 

Na spisku su nekadašnji pripadnici Armije BiH, njihovi potomci, bošnjački verski lideri, ali stranci koje Srbi u BiH pamte po zlu. 

Jedan od njih je i nekadašnji visoki predstavnik u BiH Kristijan Švarc Šiling (od 14. decembra 2005. do 2. jula 2007. godine). Njegova "fascinacija" Bosnom tada nije prestala, već se periodično aktivirao oglašavajući se protiv Srba i Republike Srpske. 

Tako je u junu ove godine čak zatražio vojnu intervenciju NATO-a ili srodnih snaga koje bi bile upotrebljene da disciplinuju "neposlušne" Srbe na čelu sa Miloradom Dodikom.

Vojnu intervenciju usmerenu protiv Srba tražio je i drugi član ekspertskog tima - britanski istoričar Marko Atila Hoare, navodeći da je neophodan hitan vojni odgovor jer "postoji vrlo realna opasnost da Bošnjaci ostanu u getu, zaglavljeni između defakto 'Velike Srbije' i 'Velike Hrvatske'".

Među takvom elitom našla se i bivša portparolka glavne tužiteljke Haškog tribunala Florens Artman, ali i brojni kanadski glumci, režiseri i pisci.

S obzirom na šarenoliku umetničku postavu i ne čudi što se na sajtu IKG-a govori o "više genocida" u BiH, jer im, mašte i kreativnosti, očito ne manjka.