Srbija i Balkan

Stano: EU je jasna šta očekuje od Prištine, uvešće drastične mere ako ne dođe do smirivanja situacije

Izbori moraju da budu organizovani u sve četiri opštine, na inkluzivan način i uz puno i bezuslovno prisustvo svih kosovskih Srba, istakao je portparol EU
Stano: EU je jasna šta očekuje od Prištine, uvešće drastične mere ako ne dođe do smirivanja situacijeGetty © Carl Court/Getty Images)

Evropska unija je u više navrata bila jasna šta očekuje od tzv. Kosova kako bi bile povučene mere uvedene Prištini i spremna je da uvede drastične mere ukoliko ne dođe do deeskalacije situacije na severu KiM, izjavio je portparol EU Peter Stano.

Odgovarajući na pitanje da li će EU početi sa ukidanje mera protiv tzv. Kosova onog trenutka kada budu bili raspisani izbori u četiri opštine na severu KiM sa srpskom većinom, Stano je istakao da su potrebni dodatni koraci.

"EU je od 'Kosova' zahtevala da deluje u deeskalacionom pravcu i da momentalno suspenduje sve policijske akcije u i oko administrativnih opštinskih zgrada u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova i Metohije. Četiri gradonačelnika bi privremeno obavljalo svoja zaduženja van opštinskih zgrada. Takođe smo primetili i pozdravili najavu 'kosovske vlade' za smanjenje policijskog prisustva za 25 odsto u i oko zgrada opština. Sve su to važni koraci, ali su potrebni i dodatni", rekao je Stano na redovnom brifingu za novinare. 

Stano je naglasio da ukidanje kaznenih mera ne zavisi od EU ili međunarodnih partnera već od sposobnosti Beograda i Prištine da odgovore na zahteve, dogovore ili obaveze.

"Takođe smo u više na vrata ponovili da izbori moraju da budu organizovani u sve četiri opštine, na inkluzivan način i uz puno i bezuslovno prisustvo svih kosovskih Srba. A veoma je važno vratiti se dijalogu između Beograda i Prištine kako bi ponovo razgovarali o najvažnim stvarima - o sporazumu i njihovoj implementaciji", naglasio je Stano.

On je rekao da bi bilo dobro što pre videti konkretne rezultate i implementaciju dogovorenih sporazuma između Beograda i Prištine jer sporazumi i dogovori ne služe zadovoljavanju međunarodnih partnera i EU, već su doneti zbog dobrobiti i unapređenja života građana.

"Naravno da postoji potreba za urgentnim sprovođenjem sporazuma. I na institucionalnom nivou u Briselu, ali i kod 27 članica EU i kod međunarodnih partnera postoji osećaj i potreba za deeskalacijom situacije, zarad benefita građana i 'Kosova' i Srbije, ali i kako bi obe strane nastavile napred na evropskoj agendi. Jer bez napretka u dijalogu neće biti napretka ni na evropskom putu. To je već u EU u više navrata veoma jasno stavila do znanja", zaključio je Stano.

image