Nove tenzije na severu KiM neophodne Kurtiju: Priština ne želi deeskalaciju
Nove tenzije u Severnoj Mitrovici, izazvane namerom predstavnika Samoopredeljenja u lokalnoj vlasti da nasilno preuzmu zgradu srpskih upravnih organa u Bošnjačkoj mahali, preti da ponovo zapali atmosferu na severu i ukazuje da ne postoji iskrena namera Prištine u smeru deeskalacije, smatraju stručnjaci koji su govorili za "Kosovo onlajn".
Ovi potezi su, kako kažu, u službi daljih pritisaka na Srbe, a ako predstavnici zapadnih vlada to ne zaustave glavna odgovornost za posledice biće na njima.
Erden Atić iz Samoopredeljenja, kao još aktuelni gradonačelnik Severne Mitrovice, nakon lokalnih izbora, na kojima nije učestvovala srpska zajednica, danas je za dve nedelje pomerio rok koji je ostavio Srbima da napuste prostorije Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Službe Direkcije Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Kosovskomitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad Vučitrn u naselju Bošnjačka mahala, ali odluka o iseljenju je ostala.
Naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Aleksadar Mitić kaže da Aljbin Kurti, iseljavajući srpske institucije iz zgrade u Bošnjačkoj mahali, želi da pokaže da može da eskalira situaciju kada god poželi i da se on sada pita za bezbednost, čak i na severu.
"Tako nešto su mu omogućili zaštitnici sa Zapada koji sada nevešto pokušavaju da igrom dobar-loš policajac pred javnošću peru svoju ulogu", kaže Mitić za Kosovo onlajn.
Mitić naglašava da Kurti diže ulog i dodaje da će kasnije premijer privremenih institucija u Prištini za neku taktičku deeskalaciju tražiti nove političke ustupke od Srba i Beograda, za šta će dobiti podršku Zapada.
"Odnosno, pre svega od Berlina i Londona kao glavnih pokrovitelja, ali i Vašingtona koji nema ništa protiv sve dok se stvari odvijaju u albanskom interesu. Sledi nastavak intenzivnog zapadnog pritiska na Beograd i u tom kontekstu bi trebalo gledati na sve Kurtijeve poteze", dodao je Mitić.
Predsednik Centra za društvenu stabilnost Ognjen Karanović smatra da razvoj događaja u Severnoj Mitrovici predstavlja nastavak eskalacije situacije na severu KiM. Kako kaže Karanović, već nekoliko nedelja Aljbin Kurti i njegovi najbliži saradnici govore da su sproveli proces deeskalacije, međutim, stanje na terenu i opravdani utisak srpskog naroda govore suprotno.
"Namera prištinskih institucija da isele srpske organe iz zgrade u Bošnjačkoj mahali nije ništa drugo nego nastavak eskalacije situacije na severu Kosmeta jer Aljbin Kurti zna da su te institucije države Srbije i srpskog naroda u Severnoj Mitrovici žila kucavica za srpski živalj. Sve ono što je uradio poslednjih godina Kurti bi da zaokruži pokušajem potpunog dezavuisanja svih institucija srpskog naroda na severu Kosmeta", kazao je Karanović.
Analitičari smatraju da Kurti, pritisnut brojnim unutrašnjim aferama u poslednjih nekoliko sedmica, jedino može nekim dodatnim akcijama protiv Srba da skrene pažnju albanskoj javnosti sa toga.
Karanović, ipak, ističe da je krajnji cilj Kurtija da se uz institucije Srbije isele i građani srpske nacionalnosti, odnosno nealbanski živalj sa KiM.
"To je Kurtijev konačni cilj - homogeno, etnički čisto Kosovo, bez Srba, Kosovo koje bi predstavljao nukleus za stvaranje 'velike Albanije', što je konačni cilj svih albanskih političkih elita", kaže Karanović.
Karanović smatra da je pozitivno to što su iz američke ambasade tu nameru prištinskih vlasti osudili ali, kako dodaje, ako se to završi samo na deklarativnim izjavama zapadnih zemalja, on se boji da Kurti neće reagovati.
"I to je generalno problem, svi vide, ceo svet vidi, i Istok i Zapad vide ko je Kurti, šta je njegova konačna namera, osuđuju takvo ponašanje, znaju da takvo ponašanje može Zapadni Balkan za tili čas odvesti u provaliju oružanog konflikta ili u najmanju ruku destabilizaciju političkih prilika, što nikome ne bi trebalo da bude od koristi, posebno ne u ovom trenutku ako gledamo globalna dešavanja, ali niko ne reaguje u onoj potrebnoj, odlučnoj meri, koja bi Kurtija zaustavila. Na kraju krajeva i srušila ga sa vlasti, kao što je tu učinio Ričard Grenel pre nekoliko godina", navodi Karanović.
On je, međutim, uveren da se Beograd svojih crvenih linija neće odreći.
"Oni bi trebalo da znaju da Srbija ne reaguje na pritiske. Kompromis - da, ali pritisci i jednostrani potezi nikada od Srbije neće dobiti zeleno svetlo", ističe Karanović.
Komentarišući izjavu Kurtija u kojoj je rekao da je "postignuta deeskalacija na severu Kosova" i da "Kosovo poštuje sporazum iz Bratislave i ispunjava preuzete obaveze", Karanović kaže da je ta izjava opasna i tužna, a da nije, bila bi smešna.