Komemoracija srpskim civilima, uglavnom starim licima, koji su ubijeni u pogromu "Oluja" 1995. godine, održana je juče u selu Plavno i njegovom zaseoku Grubori kod Knina.
Specijalni izaslanik predsednika Srbije za rešavanje pitanja nestalih lica u Hrvatskoj Veran Matić, ukazao je na činjenicu da za ove zločine do danas niko nije odgovarao.
"Treba prekinuti zavet ćutanja koji je karakterisao suđenje za ovaj zločin u Gruborima. U presudi piše da su civili ubijeni samo zato što su Srbi, zgrade su paljene samo zato što u njima žive Srbi", istakao je Matić, prenosi RTRS.
On je istakao da se nekažnjeni zločini uvek vraćaju i nanose zlo.
"Za sve naše zemlje važi isto - da se moramo izboriti sa zlom u našim redovima, da zločini moraju biti kažnjeni, javno i stalno osuđivani, moraju postati deo narativa naših institucija na svim nivoima", poručio je Matić.
Đuro Grubor je rekao da je među poginulima bio i njegov brat, koji je jedini bio nešto mlađi, dok su ostalo bili stari ljudi.
"Osećaj nije nimalo ugodan, međutim idemo na to da moramo oprostiti, ali ne smemo zaboraviti", poručio je Grubor.
Potpredsednik hrvatske vlade Branko Bačić, koji je prisustvovao komemoraciji, poručio je da je svojim dolaskom hteo da izjavi saučešće porodicama poginulih u Gruborima.
"To je civilizacijski gest koji moramo napraviti jedni prema drugima, razumeti koliko bola su zločini prouzrokovali porodicama stradalih kako bi to bio iskorak u građenju uključivog društva" naveo je Bačić.
Komemoraciji, koju su organizovali SNV i Vijeće srpske nacionalne manjine Šibensko-kninske županije, prisustvovali su i poslanik u Hrvatskom saboru Boris Milošević, potpredsednik Vlade Anja Šimpraga, gradonačelnici Knina i Drniša, šibensko-kninski župan, te ambasador Hrvatske u Srbiji.
Srpske civile u zaseoku Grubori ubili su pripadnici antiterorističke jedinice "Lučko" u sastavu Specijalne policije Hrvatske tokom akcije "Oluja obruč", odnosno nakon akcije "Oluja", 25. avgusta 1995. godine.
Tada su ubijeni Marija Grubor (90) Miloš Grubor (80), Jovan Grubor (73), Jovo Grubor (65), Milka Grubor (51) i Đuro Karanović (41), a sve kuće u Gruborima su zapaljene.
Neke su žrtve ubijene hicima iz vatrenog oružja, neke zaklane, a neke zapaljene u svojim kućama.
Oslobađajuća presuda bivšim pripadnicima hrvatske Specijalne policije zbog ratnog zločina u Gruborima
Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu podiglo je krajem 2010. godine optužnicu protiv trojice bivših pripadnika hrvatske Specijalne policije zbog ratnog zločina u Gruborima.
Franjo Drlje, koji je bio komandir grupe, Božidar Krajina i Igor Beneti optuženi su da su 25. avgusta 1995. godine u Plavljanskoj dolini, tokom akcije pretraživanja terena nazvanoj "Oluja obruč", ušli u zaseok Grubori, ubili šest preostalih srpskih civila i zapalili sve kuće.
Županijski sud u Zagrebu je 2014. godine doneo je oslobađajuću presudu, jer je zaključio da nema dokaza da su Drlje i Krajina počinili zločin koji im se stavlja na teret.
" U Gruborima je počinjen strašan zločin, počinili su ga pripadnici ATJ Lučko. Ubijeni su nevini, stari ljudi ispred svojih kuća. Za to nema nikakvog opravdanja", rekao je sudija Zdravko Majerović tokom izricanja oslobađajuće presude.
Vrhovni sud Hrvatske je 2016. godine, nakon žalbe Tužilaštva, ukinuo presudu i vratio predmet na ponovljeno suđenje, ali je ono 2016. godine ponovo završeno oslobađajućom presudom. Tu presudu hrvatski Vrhovni sud, potvrdio je 2019. godine.