Balkanski lideri skeptični da će EU da bude spremna na proširenje do 2030. godine, novi rok predaleko
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je danas na Bledu da Evropska unija mora da bude spremna na proširenje do 2030. godine, i da to podrazumeva zemlje Zapadnog Balkana. Time je potvrđeno jutrošnje pisanje "Fajnenšel tajmsa" koji se pozvao na nacrt govora u koji je imao uvid.
"Vreme je da se bavimo proširenjem, treba da zemlje Zapadnog Balkana nazovemo budućim članicama", istakao je Mišel na otvaranju 18. Bledskog strateškog foruma.
Naveo je da je put ka Evropskoj uniji počeo pre 20 godina, i da je sporost putovanja ka EU razočarala mnoge i u EU i regionu.
"EU mora da održi svoja obećanja", poručio je Mišel i dodao da ako EU želi da bude jača i sigurniji, Evropska unija mora da postane jača.
Međutim, lideri zemalja Zapadnog Balkana ne dele Mišelovu viziju. Oni su u svojim izjavama jasno stavili do znanja da im se ne sviđa plan lidera EU i da nisu spremni na novu turu odlaganja i čekanja.
Brnabić: Dajte nam datum
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je na panelu lidera u okviru Bledskog strateškog foruma da u Srbiji postoji veliki evroskepticizam, zbog toga što naša zemlja na članstvo u EU čeka više od 20 godina.
"Ljudima na Zapadnom Balkanu znači čak i da počnemo pregovore, iako to ne znači ništa ljudima u Evropskoj uniji. Dajte nam datum", poručila je Brnabićeva na početku panela.
Dodala je da Evropska unija prema Zapadnom Balkanu često ima stav kao da ništa što urade nije dovoljno dobro.
Brnabić je istakla i da stoji pri svom ranijem stavu da Srbija i dalje nema "plan B" i da je budućnost države u Evropskoj uniji.
Abazović: EU lideri ne znaju šta žele, daleko je 2030. godina
Crnogorski premijer Dritan Abazović kazao je danas da evropski lideri često ne znaju šta žele, što, kako je rekao, nije slučaj sa Crnom Gorom, koja želi što pre da postane nova članica EU.
On je na panelu, na Bledskom strateškom forumu rekao da je rok koji je dao Šarl Mišel, da do 2030. EU primi nove članice - daleko.
"Crna Gora je idealan kandidat za članstvo u EU - nema problem sa komšijama, isporučuje rezultate protiv kriminala i korupcije, vladavina prava ide na bolje, ali ponekad EU lideri ne znaju šta žele. Mi znamo šta želimo", kazao je Abazović na Bledskom forumu.
Rekao je da proširenje nije jednosmerna ulica, već da je proces dvosmeran, prenosi podgorička "Pobjeda".
"Ako se uskoro nešto ne promeni kada je u pitanju perspektiva EU, mislim da možemo da očekujemo evroskepticizam i treće strane da se uključe na procese na Zapadnom Balkanu, ali i da će opasti entuzijam za integracijama", istakao je Abazović.
Rekao je i da je interes EU da ima što više članica.
"Za Crnu Goru 2030. je previše daleko. Ne možemo da promenimo mišljenje EU, ali ključna stvar je da se ne zna šta su pravila. Kažu nam: uradite ovo, i ako uradite to imate ovo i to je fer, ali nije fer uradite ovo i ako uradite to, onda kažu ok to je dobro, ali sad nije momenat", rekao je Abazović.
Rama sumnja da će Albanija do 2030. postati članica
Premijer Albanije Edi Rama izjavio je danas da ne veruje da će njegova zemlja do 2030. postati članica Evropske unije, uprkos najavi predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela.
On je na Bledskom strateškom forumu zatražio od EU da više ne bude pukih predavanja, već i kontinuirane podrške, ne samo finansijske, već i podrške u pogledu pristupa regiona zajedničkom evropskom tržištu.
"Ono što se dešava svih ovih godina u ovim zemljama je da smo, sa jedne strane, kroz Berlinski proces razgovarali o infrastrukturi i načinu finansiranja projekata, a sa druge strane, infrastrukturu grade Amerikanci, Kinezi i Arapi", rekao je Rama, prenosi "Euronjuz Albanija".
On je ocenio da je Enver Hodža, radeći 50 godina protiv Zapada, učinio Albaniju proevropskom i proameričkom više od bilo koje druge zemlje.
"Trebaće nam još 50 godina posle pada komunizma dok ne budemo proevropski i prozapadni. Imamo još 20 godina evrooptimizma i nadam se da ćete do tada ispuniti obećanje", poručio je Rama.