Šef NATO kancelarije za vezu u Beogradu: Sve zabrinutiji zbog uticaja Rusije na Zapadnom Balkanu
Posledice rata u Ukrajini su dalekosežne i na više načina se osećaju na Zapadnom Balkanu – posebno je evidentan uticaj Rusije u Srbiji, ali i šire u regionu, tako da je zabrinutost s tim u vezi intenzivirana, ocenio je šef NATO Kancelarije za vezu u Beogradu Đampjero Romano.
"Brige oko uticaja Rusije na Zapadnom Balkanu su postale intenzivnije otkako je počela opšta invazija Rusije na Ukrajinu. U tom smislu poslednjih meseci širom regiona smo videli sajber napade, dezinformacije, ekonomski pritisak i političku prinudu. Zato će NATO nastaviti da unapređuje saradnju s partnerima u regionu kako bi podržao reforme, regionalni mir i bezbednost, kao i da bi se borio protiv malignog uticaja, koji uključuje dezinformacije, hibridne i sajber pretnje od strane državnih i nedržavnih aktera", izjavio je Romano u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ocenjujući bezbednosnu situaciju na severu Kosova, Romano je pozdravio korakekoje su preduzele prištinske institucije a koje se odnose na smanjivanje broja pripadnika policije tzv. Kosova oko opštinskih objekata na severu KiM, kao i rad na organizovanju novih lokalnih izbora.
"Sve strane moraju raditi na sprečavanju bilo kakve ponovne eskalacije. Nasilje može odvesti Zapadni Balkan u nestabilnost i ugroziti evroatlantske težnje ovog regiona", upozorio je on, te dodao da je "konstruktivni dijalog jedini način za rešavanje razmirica. Dijalog Beograda i Prištine pod okriljem EU je najbolja platforma za pronalaženje rešenja koje uvažava prava svih zajednica."
Rekao je i da NATO snažno podržava dijalog pod okriljem Evropske unije, kao i to da veruje da će se Srbija, kao dugoročni partner Alijanse, posvećeno angažovati u takvom dijalogu na konstruktivan način.
Šef NATO Kancelarije za vezu u Beogradu istakao je i da partnerstvo NATO-a i Srbije doprinosi miru i stabilnosti u regionu, što i NATO i Srbija vide kao strateški interes, kao i da Alijansa uvažava vojnu neutralnost Srbije.
"U potpunosti poštujemo politiku vojne neutralnosti Srbije, kao i mnogih drugih naših partnera, što nas ne sprečava da radimo velike stvari zajedno, sada i u budućnosti. Sveukupno, kao što su i lideri NATO-a rekli na samitu u Vilnjusu, jačanje odnosa NATO-a i Srbije koristilo bi i NATO-u, Srbiji i celom regionu", rekao je Romano.
Ipak, upozorio je da iako je Zapadni Balkan daleko napredovao od sukoba 1990-ih godina, tenzije se ponavljaju i na Kosovu i u Bosni i Hercegovini, uz to je retorika agresivnija.
"Bezbednost i stabilnost na Zapadnom Balkanu su važni za NATO i za mir i stabilnost u Evropi", zaključio je Romano u intervjuu za RSE.