Prema poslednjim podacima, nemački savezni zavod za zapošljavanje godišnje izda do 25.000 viza za državljane Srbije. Kako potražnja za vizama daleko nadmašuje kapacitete obrade, dodeljivanje se vrši putem kompjuterski kontrolisanog slučajnog odabira, a zdravstveni radnici su oni koji najčešće napuštaju Srbiju.
M.F. se zaposlila u Nemačkoj pre četiri godine posle skoro dve decenije rada kao medicinska sestra u Beogradu. Zbog malih plata odlučila je da posao potraži u inostranstvu.
"Položila sam nemački jezik B1, dobila radnu vizu i posao u klinici sa mnogo boljim uslovima. Ovde sam već pet godina i nameravam da ostanem ovde", rekla je ona "Euraktivu".
Njeni planovi uključuju dalje školovanje. "Nadam se da će moja deca, koja su ostala u Srbiji sa mojim bivšim mužem, doći ovde posle školovanja. Većina mojih prijatelja je otišla iz Srbije, tako da ima manje razloga da se tamo vratim", dodala je ona.
Druga medicinska sestra iz Srbije, koja sada radi u Nemačkoj, T, kaže da je u Srbiji morala da radi dva, a ponekad i tri posla da bih prehranila svoju porodicu. "Nisam mogla više da izdržim, pa sam odlučila da odem".
Posao je našla preko agencije za zapošljavanje sa svojim partnerom, koji je takođe medicinski tehničar.
"U Nemačku sam stigla u septembru 2019. Za šest meseci sam položila potrebne ispite i B2 nivo nemačkog jezika. Nije mi bilo lako da radim, učim jezik i sve to u stranoj zemlji tokom pandemije kovida. Radila sam na toj klinici dve godine i odlučila da se prijavim za posao u klinici u Štutgartu", rekla je ona za "Euraktiv".
Još jedna državljanka, G.T, nedavno je dobila produženje vize i uskoro će podneti zahtev za vizu za neograničen boravak u Nemačkoj.
"Završila sam dodatnu edukaciju za intenzivnu negu pacijenata. Planiram da ostanem ovde još najmanje godinu dana. Nažalost, u Srbiji se ništa nije promenilo po pitanju poboljšanja uslova rada, što me demotiviše da se vratim. Zahvalna sam agenciji koja mi je pomogla da nađem posao u Nemačkoj jer sada vidim da se može živeti dostojanstveno", zaključuje ona.