Tužilac Nedim Ćosić, koji je podigao optužnicu protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića u Tužilaštvu BiH počeo je da radi u maju ove godine. Pre toga bio je angažovan u Opštinskom sudu u Sarajevu, ali paralelno sa početkom pravosudne karijere počinju i vezivanje njegovog imena za sumnjive radnje.
Naime, iako se nije nalazio na listi kandidata, niti je u vreme prijave na konkurs imao položen pravosudni ispit, navodi portal "banjaluka.net", kao jedan od ključnih uslova, Nedim Ćosić imenovan je 2007. godine na poziciju stručnog saradnika u Opštinskom sudu u Sarajevu. Ćosić je taj ispit položio tek dve sedmice po okončanju konkursa.
Međutim, tu se sumnjive radnje tužioca Ćosića ne završavaju, te je 2019. godine, dok je bio sudija Opštinskog suda u Sarajevu, protiv njega podneta krivična prijava zbog sumnje da je zajedno sa drugim pravosudnim radnicima počinio više krivičnih dela, kao što su organizovani kriminal i zloupotrebe službenog položaja i ovlašćenja, te zbog kršenja zakona.
Povezanost sa suđenjem sudiji Azri Miletić
Sudija Suda BiH Azra Miletić je pre dve godine pred Opštinskim sudom u Sarajevu pravosnažno oslobođena optužbi za primanje dara i kršenje zakona od strane sudije u periodu od 2014. do 2015. godine.
To ne bi bilo čudno da za davanje tog mita Miletićevoj prethodno na četiri godine i 11 meseci zatvora nije osuđen bivši komesar MUP-a Unsko-sanskog kantona Ramo Brkić.
Potraga za odgovorima koji bi objasnili ovakvu apsurdnu situaciju vodi upravo na adresu Nedima Ćosića.
Naime, prvooptuženog u predmetu u vezi sa sudijom Miletić i bivšeg komesara MUP-a Unsko-sanskog kantona Ramo Brkić Kantonalni sud u Sarajevu pravosnažno je osudio na zatvorsku kaznu u trajanju od četiri godine i 11 meseci. Optužnica ga je teretila da je, zajedno sa Senadom Šabićem, preko posrednika, sudiji Miletić nudio i dao dar kako bi im bila umanjena kazna ili da budu oslobođeni krivnje u žalbenom postupku.
Interesantan podatak je da je za primanje mita sudija Miletić 2017. godine pred Sudom BiH prvostepeno osuđena na dve godine i šest meseci zatvora, da bi pravosnažno oslobađajuća presuda usledila tek nakon što je Apelaciono veće Suda BiH pod izgovorom da im je Miletićeva koleginica predmet prebacili Opštinskom sudu u Sarajevu, a predmet dodeljen upravo sadašnjem tužiocu Tužilaštva BiH Nedimu Ćosiću.
Brkić osuđen da je Miletićevoj davao mito, Miletićeva oslobođena optužbi da je primala mito?
Ramo Brkić, bivši policijski komesar Unsko-sanskog kantona 2013. godine osuđen je, u prvostepenom postupku, na 11 godina za krivično delo organizovanog kriminala u vezi sa trgovinom droge, proizvodnjom i prometom droge, zloupotrebe položaja i ovlašćenja.
Tada je osuđeno još nekoliko osoba, a među njima na deset godina osuđen je i Senad Šabić.
Apelacionim većem Suda BiH tada je predsedavala Azra Miletić, te je u februaru 2015. godine sa osuđenim Ramom Brkićem i Senadom Šabićem uhapšena zbog primanja i davanja mita. U junu iste godine, potvrđena je optužnica protiv Azre Miletić, Rame Brkića i Senada Šabića.
Miletićeva se sumnjičila za primanje, a Brkić i Šabić za davanje mita, navodi "banjaluka.net".
Kada su se našli na slobodi, Brkić i Šabić su pobegli iz zemlje.
U februaru dve godine kasnije Sud BiH izriče prvostepenu presudu Azri Miletić i osuđuje je na dve godine i šest meseci zatvora zbog primanja mita, da bi apelaciono veće donelo odluku da im je ona koleginica i predmet prebacuju Opštinskom sudu u Sarajevu.
Dok proces protiv nje traje, 2019. godine, u Sloveniji je po Interpolovoj poternici uhapšen i Brkić, te je i njegov predmet takođe prebačen Opštinskom sudu u Sarajevu.
Sledeće godine, prvostepenom presudom, Brkić je osuđen na četiri godine i 11 meseci zatvora zbog davanja mita Azri Miletić u iznosu od 90.000 KM.
Istovremeno, Azrin predmet je dodeljen Nedimu Ćosiću. On je zatražio svoje izuzeće jer je "blizak prijatelj sa njenim sinom", ali sudije Opštinskog suda odbijaju njegov zahtev jednoglasno uz ocenu da to neće uticati na njegovu nepristrasnost.
Na suđenju, Ćosić odbija zahtev tužioca za uvid u presudu Brkiću, odnosno odbija da prihvati kao dokazano da joj je on dao mito. Pozvao se na to da presuda nije pravosnažna, pa je iz tog razloga odbio i da on svedoči.
Takođe odbio je i zahtev Tužilaštva da se saslušaju dva zaštićena svedoka koja je saslušao Sud BiH kada joj je sudio. Obrazložio je da se do njih došlo posebnim istražnim radnjama, odnosno slušanjem telefona, koje su bile nezakonite. Sve to je Sud BiH prethodno prihvatio kao zakonito.
Na kraju, u decembru 2021. godine oslobađa Azru Miletić, a 2022. Brkićeva presuda je postala pravosnažna i potvrdio je i Kantonalni sud.