Srbija i Balkan

Porodice nestalih na KiM: Nećemo odustati od zahteva da se kazne krivci za otmice i ubistva Srba

Oni su zatražili da pitanje nestalih bude prioritet u pregovorima Beograda i Prištine, a da se otvore sva potencijalna grobna mesta
Porodice nestalih na KiM: Nećemo odustati od zahteva da se kazne krivci za otmice i ubistva Srba© Танјуг

Članovi porodica kidnapovanih i nestalih sa Kosova i Metohije poručili su danas iz Gračanice da neće odustati od zahteva da se sazna sudbina njihovih najmilijih i dok se krivci za otmice i ubistva Srba ne privedu pravdi, napominjući da je, nažalost, istina sve dalja, a ostaje pitanje zašto i dokle će članovi njihovih porodica da budu NN lica.

Članovi Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa Kosova i Metohije, okupili su se danas ispred Opštine Gračanica, povodom Međunarodnog dana nestalih osoba, kako bi još jednom ponovili da i posle više od dve decenije ne znaju ko je i zašto kidnapovao i ubijao Srbe pre, za vreme i posle oružanog sukoba u južnoj srpskoj pokrajini.

Oni su zatražili da pitanje nestalih bude prioritet u pregovorima Beograda i Prištine, a da se otvore sva potencijalna grobna mesta.

"Obraćajući se nadležnim institucijama za rešavanje pitanja kidnapovanih, dobijali smo obećanja i lažnu nadu. Godine prolaze, a mi ostajemo sa našim bolom, tugom i neizvesnošću da se kidnapovani pronađu, a izvršioci tih zločina izvedu pred lice pravde. Jedina novina, na našu žalost, jeste ta da je Euleks naše poverljive informacije koje smo dali u nadi da istraže i dođu do informacija, oni su dali istražnoj policiji Kosova, policiji koja je i učestvovala u ovim zločinima. Na taj način, kao i više puta do sada, izigrali su naše poverenje i ugrozili našu bezbednost", rekla je koordinatorka Udruženja kidnapovanih i nestalih sa Kosova i Metohije, Silvana Marinković.

Mlađan Mavrić iz Velike Hoče, nestao je 12. oktobra 1999. godine u albanskom delu Orahovca, gde je otišao da kupi lekove, a njegovi posmrtni ostaci su pronađeni i sahranjeni, priča za Tanjug njegov brat Negovan.

"Ja sam moga brata pronašao, nisam pronašao njegove ubice, ali moja potraga za njima nije prestala. Ja i dalje tragam za nestalima, jer nije samo pitanje da je čovek nestao, pitanje i zašto je nestao? Kako je moguće da neko nestane u prisustvu 50.000 vojnika KFOR-a koji su bili prisutni na Kosovu, kao i razne organizacije", rekao je za Tanjug Negovan Mavrić, koji sada radi kao koordinator u Resursnom centru za nestala lica.

Darko Gvozdenović iz Crvenog krsta KiM kaže da je rešavanje sudbine nestalih prioritet u radu Crvenog krsta Srbije i Kosova i Metohije.

Još nije razjašnjena sudbina 1.657 nestalih osoba sa Kosova i Metohije, a u mrtvačnici u Prištini se nalaze posmrtni ostaci više od 400 osoba. Potrage za nestalim Srbima na KiM skoro i da nema.

Pre skoro dve godine iz prištinske komisije za nestala lica je najavljeno iskopavanje na Košarama, gde je nestalo sedam srpskih vojnika, dok se o ostalim lokacijama koje su Srbi prijavili i ne govori.

Na današnjem skupu u Gračanici bii su predstavnici međunarodnog Crvenog krsta, Crvenog krsta Srbije i Kosova i Metohije, lokalne samouprave, kao i građani.

image