Srbija i Balkan

Lajčak, Suniog i Barbano: Potreban opipljiv napredak u utvrđivanju sudbine nestalih

Ostajemo posvećeni nastavku ovog posla i pružanju odgovora porodicama nestalih osoba, kaže Đovani Pjetro Barbano
Lajčak, Suniog i Barbano: Potreban opipljiv napredak u utvrđivanju sudbine nestalihGetty © Carl Court/Getty Images

Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslav Lajčak, šef Kancelarije EU na Kosovu Tomaš Suniog i šef Misije Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (Euleks) Đovani Pjetro Barbano u zajedničkoj poruci pozvali su na opipljiv napredak u utvrđivanju sudbine 1.616 nestalih osoba, koje još nisu pronađene na KiM i, kako se navodi, u potpunosti priznaju pravo porodica nestalih osoba da znaju istinu o sudbini svojih najmilijih.

"Zajedničku deklaraciju o nestalim osobama su u maju 2023. podržali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Albin Kurti. Kosovo i Srbija moraju da urade puno kako bi osigurali potpuno sprovođenje odgovarajućih obaveza u oblasti nestalih osoba i ojačali saradnju u identifikaciji mesta sahranjivanja i vršenju iskopavanja", kaže specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslav Lajčak.

On dodaje da Deklaracija ima za cilj da podrži rad i napore Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) u olakšavanju saradnje strana u vezi sa nestalim osobama. Ona takođe predviđa uspostavljanje Zajedničke komisije kojom predsedava Evropska unija, a pod nadzorom je MKCK.

Pružajući podršku porodicama koje još čekaju da saznaju šta se desilo njihovim najmilijima, šef Kancelarije EU na Kosovu Tomaš Suniog istakao je značaj obezbeđivanja da se čuje glas porodica nestalih osoba.

"Kako bi članove porodica stavila na čelo ove diskusije i podigla svest javnosti o ovom osetljivom pitanju, EU je finansirala uspešan projekat koji sprovodi Fond za humanitarno pravo Kosovo zajedno sa Kosovom koji je takođe rezultovao javno dostupnim izveštajem koji je usredsređen na izazove u pronalaženju nestalih osoba. Pored toga, EU je takođe obezbedila niz kurseva obuke u cilju izgradnje kapaciteta osoblja Kosovskog instituta za sudsku medicinu, ključne institucije u rasvetljavanju sudbine nestalih osoba, i nabavila opremu neophodnu za njegov rad", napominje Suniog.

Đovani Pjetro Barbano dodaje da stručnjaci Misije nastavljaju da rade zajedno sa svojim kosovskim kolegama u Institutu za sudsku medicinu na utvrđivanju sudbine nestalih osoba nudeći ekspertizu i savete u identifikovanju neobeleženih grobnica i ekshumaciji i identifikaciji nestalih osoba.

"Od početka mandata Euleksa do danas, Euleks je sproveo 746 operacija na terenu za lociranje nestalih osoba, uključujući 200 ekshumacija. Identifikovani su posmrtni ostaci 492 osobe, uključujući 339 nestalih. Ostajemo posvećeni nastavku ovog posla i pružanju odgovora porodicama nestalih osoba", navodi Barbano.

image