Srbija i Balkan

Zabrana protesta u Sarajevu politički motivisana: Srbi da se okupe na entitetskoj granici

Predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović pozvao je građane Republike Srpske da sutra u 18 časova dođu na međuentitesku granicu na mirno okupljanje za odbranu Srpske
Zabrana protesta u Sarajevu politički motivisana: Srbi da se okupe na entitetskoj granici© Borislav Zdrinja/ZIPA PHOTO/ATAImages

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je odluka o zabrani mirnog skupa "Srpska pred sudom" u organizaciji Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, a koji je trebalo da bude održan 1. septembra ispred Suda i Tužilaštva BiH u Sarajevu, politički motivisana, prenosi RTRS.

"Ono što sam mogao lično da zaključim iz medija, čini mi se da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo podleglo političkom uticaju i da je taj uticaj bio odlučujući za donošenje te odluke, a ne bezbednosni razlozi", rekao je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Skup podrške predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću pod nazivom "Srpska pred sudom" trebalo je da bude održan sutra u 18.00 časova, ali je sarajevska policija donela odluku o zabrani okupljanja.

Predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović pozvao je građane Republike Srpske da sutra u 18 časova dođu na međuentitesku granicu na mirno okupljanje za odbranu Srpske.

"Pozivam građane koji će krenuti iz naše Krajine da zajedno sa Dobojlijama i ljudima iz Posavine izađu na granicu sa Federacijom u Doboju. Da naš narod Semberije i Majevice to uradi u opštini Lopare na granici koja se nalazi na magistralnom putu M18 između Priboja i Tuzle. Mi iz Podrinja, Birča i Sarajevsko - romanijske regije ćemo se okupiti ovde u Istočnom Sarajevu, a narod Hercegovine će blokiratu granicu na putu Nevesinje - Mostar", rekao je Radanović za RTRS.

Kaže da je od danas celom svetu jasno, ono što je nama jasno i govorimo već 30 godina, a to je kako ističe, da u Sarajevu nema mesta za Srbe ni onda kada žele da prošetaju, kažu da su za poštovanje prava, a kamo li da žive u tom gradu.

Odlukom o zabrani održavanja skupa u FBiH su još jednom pokazali da su i leva i desna ruka zapadnih ambasada koje su krenule u otvoreni rat protiv Srba, ocenio je predsednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

Mozak svega, kaže on su strane ambasade koje su krenule u otvoreni rat protiv Srba i to moraju svi da shvate.

"Ukoliko ne shvatimo, može doći do potpunog nestanka Srba sa ovih područja", upozorio je Kojić.

On je ocenio da je Sarajevo ovom zabranom pokazalo svoju "multietničnost", priču o pravima Srba u FBiH, čiji je broj poražavajuće mali, kao i da Srbi nisu bezbedni u tom entitetu, dok Republika Srpska pokazuje sve potpuno suprotno.

"MUP Republike Srpske obezbeđuje i štiti muslimane koji svakog jula pronose ratne zastave kroz Srebrenicu, ali i celo Podrinje, a trebalo bi ih pohapsiti jer oni provociraju preživelo srpsko stanovništvo koje nije pobio ratni komadant muslimanskih snaga u Srebrenici Naser Orić i njegovi monstrumi. O tome se ćuti", naglasio je Kojić.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da je odluka MUP Kantona Sarajevo pokazatelj odnosa Sarajeva prema onome što dolazi iz Republike Srpske.

"Nisu mogle vlasti Kantona Sarajevo, pogotovo imajući u vidu bošnjačku politiku prema Sudu i Tužilaštvu BiH, ni na koji način dozvoliti mirno okupljanje građana iz Republike Srpske, iako je to najdemokratskiji način izražavanja volje", rekao je Ćosić.

On je naglasio da je jasno da politika, koja je spuštena na MUP Kantona Sarajevo, nije smela da dozvoli skup na kojem bi se iskazalo mišljenje o postupcima Suda i Tužilaštva BiH.

Načelnik opštine Pale Boško Jugović ocenio je da je zabrana održavanja mirnog skupa "Srpska pred sudom" plod klasičnog političkog pritiska sarajevskih i ispostava stranih centara moći u tom gradu.

"Sva obrazloženja koja se 'pokrivaju' navodnim bezbednosnim razlozima su tek pokušaji da se formalno opravda zabrana demokratskog, mirnog i dostojanstvenog okupljanja građana, dok je suština cele priče u tome da u Sarajevu nipošto nisu želeli da vide masovni skup Srba pred nekadašnjom kasaranom 'Viktor Bubanj', za koju svi znaju da je bila jedan od ratnih logora za pripadnike srpskog naroda, niti da čuju poruke podrške institucijama Republike Srpske i predsedniku Miloradu Dodiku, kao ni poruke koje bi jasno ukazale na kršenja prava Srba i njihov nepodnošljivo loš položaj u FBiH" rekao je Jugović.

Načelnik opštine Trnovo Dragomir Gagović rekao je da je zabrana skupa sračunat potez koji govori o onemogućavanju svakog prisustva Srba u Sarajevu u većem broju.

Predsednik Skupštine grada Doboja Srećko Rekanović izjavio je da političkom Sarajevu ne odgovara održavanje skupa podrške predsedniku Republike Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika ispred Suda i Tužilaštva BiH, jer bi se time pokazalo šta Srbi misle o tim institucijama i koliko nepoverenje vlada prema njima.

On je poručio da politički proces nije usmeren protiv Milorada Dodika već protiv Republike Srpske i srpskog naroda u celini.

"Još od 1992. godine jasno je da za Srbe nema mesta u Sarajevu. Više od 157.000 Srba moralo je da napusti taj grad, a danas nam ne dozvoljavaju čak ni da dođemo i održimo protest koji bi trajao nekoliko sati", rekao je Rekanović.

Delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Goran Broćeta izjavio je da se u Federaciji, gde se odavno krše osnovna načela pravde i prava Srba, ne dozvoljava da kao slobodni građani pruže podršku predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

"Odluka sarajevskog MUP-a da zabrani mirne i dostojanstvene proteste koji su planirani za sutra, a čiji je jedini cilj da na miran, dostojanstven i demokratski način iskažu neslaganje sa instruisanim potezima koji se kuvaju u zapadnjačko-sarajevskoj kuhinji je još jedan u nizu pokazatelja da je nedopustivo sve što bi moglo ići u korist srpskom narodu", rekao je Broćeta.

Srpski glas će se čuti i pored barijera koje postavljaju političko Sarajevo i stranci koji se danas u njemu pitaju više nego ijedan njegov autohtoni stanovnik, baš kao što će se i Republika Srpska pitati o svemu onome što joj omogućava Ustav i Dejtonski sporazum, rekao je član Glavnog odbora SNSD-a Srđan Šekara.

"A tu demokratiju koju zajednički promovišu ostavljamo upravo njima, jer njene vrednosti, ne radujemo se zbog toga, prije ili kasnije najviše će zaboleti ovo i ovakvo Sarajevo", naveo je Šekara.

Sarajevska policija zabranila je održavanje protesta Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH 1. septembra ispred Suda i Tužilaštva BiH zbog neispunjavanja formalnih uslova i iz bezbednosnih razloga, saopšteno je iz kantonalnog Ministarstva unutrašnjih poslova

Predsednik ovog odbora podneo je 24. avgusta zahtev za održavanje mirnog skupa 1. septembra ispred zgrade Tužilaštva BiH u Sarajevu zbog političke optužnice protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića.

Tužilaštvo BiH podiglo je 11. avgusta optužnicu protiv Dodika i Lukića zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

Podršku Dodiku i Lukiću pružili su predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali i brojnih nevladinih organizacija koji su najavili prisustvo protestima, kao i predstavnici stranaka vladajuće koalicije u Srpskoj.

image