Srbija i Balkan

Španija: Ostajemo pri stavu da ne priznajemo tzv. Kosovo

Ministarstvo spoljnih poslova Španije potvrdilo je svoj stav, dok privremene prištinske vlasti pokušavaju da apliciraju za članstvo u EU
Španija: Ostajemo pri stavu da ne priznajemo tzv. Kosovowww.globallookpress.com © Eduardo Parra

Španija i dalje ne priznaje nezavisnost tzv. Kosova i neće podržati zahtev prištinskih vlasti za članstvo u EU, objavio je "Dukađini".

Stav Ministarstva spoljnih poslova Španije je nedvosmislen, a dat je kao odgovor portalu "Dukađini" na postavljeno pitanje da li će 'Kosovo' dobiti odobrenje Španije za članstvo u EU?

"Španija ostaje pri svom stavu da ne priznaje deklaraciju o nezavisnosti koju je Priština usvojila 2008. i smatra da to pitanje treba da se reši dijalogom Beograda i Prištine", saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Španije.

Pored Španije, nezavisnost prištinskih vlasti ne priznaju ni Rumunija, Slovačka, Kipar i Grčka koje su članice Evropske unije.

Rumunija potvrdila da se njen stav prema "Kosovu" ne menja

"Rumunija nije promenila stav da ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost od strane Prištine. Istovremeno nameravamo da doprinesemo povećanju uticaja EU u regionu Zapadnog Balkana," izjavilo je ministarstvo spoljnih poslova Rumunije za portal "Kosovo onlajn".

Rumunsko ministarstvo dodalo je da je njihov stav u vezi sa liberalizacijom viza za "Kosovo", što je će biti tema sutrašnjeg razgovora Radne grupe Evropskog saveta EU u Briselu, "u internoj analizi".

"Stav Rumunije o liberalizaciji viza za "Kosovo" još uvek je pod unutrašnjom analizom, polazeći od premise poštovanja neutralnosti Evropske unije prema statusu pokrajine", navodi se u saopštenju rumunskog Ministarstva spoljnih poslova.

Grčka poštuje teritorijalni integritet Srbije

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić koji boravi u zvaničnoj bilateralnoj poseti Atini izjavio je danas nakon sastanka sa grčkim ministrom spoljnih poslova Nikosom Dendijasom da stav te zemlje prema "Kosovu" ostaje nepromenjen, te da Grčka neće podržati očekivani zahtev "Kosova" za prijem u razne međunarodne organizacije, preneo je Tanjug.

"Mi smo razmenili podrške i mi apsolutno dajemo podršku principu očuvanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Grčke i Kipra, a s druge strane oni su ponovili svoj stav da poštuju teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, da neće biti promene njihovog stava.

"Citiram ministra Dendijasa, rekao je da Grčka nikada neće iznenaditi Srbiju. U tom pogledu za mene je ova poseta bila uspešna", kazao je Dačić.

Dendijas je nakon sastanka ukazao na istorjisko prijateljstvo Srbije i Grčke, i istakao da Grčka pridaje značaj odnosima sa Srbijom.

"Poštujemo suverenitet i teritorijalni integritet svih i znamo da to poštuje i Srbija", kazao je Dendijas.

"Kosovo" podnosi zahtev za pristup EU do kraja godine

Premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti je tokom sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen razgovarao o zahtevu "Kosova" za članstvo u EU. Kurti je rekao da će privremene prištinske vlasti podneti zahtev za članstvo u EU pre kraja ove godine. To je potvrdio i Klisman Kadiu, politički savetnik zamenika premijera Besnika Bislimija.

"Počeli smo pripreme za podnošenje aplikacije za članstvo u EU, kao prvi korak, u cilju dobijanja statusa zemlje kandidata. Prijava će biti podneta ove godine, do decembra. U međuvremenu, krajem avgusta, formirana je Izvršna komisija koja se bavi pripremom ove aplikacije", rekao je Kadiu za "Dukađini".

Dačićeva reakcija

Kurtijeva najava navela je šefa srpske diplomatije Ivicu Dačića da intenzivira razgovore sa svim članicama EU koje ne prizaju jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova.

"Kurti u svojoj euforiji ludila želi u decembru da podnese zahtev za prijem u EU, odnosno za početak  procesa dobijanja statusa kandidata tzv. Kosova.

"To su ozbiljne informacije koje imamo iz EU, da se to planira, i zato smo doneli odluku da hitno razgovaramo, za svaki slučaj, sa svim zemljama koje ne priznaju tzv. Kosovo, rekao je Dačić novinarima u Sofiji gde je održan sastanak ministara spoljnih poslova Centralno evropske inicijative.

Stav drugih međunarodnih organizacija prema "Kosovu"

Takozvano Kosovo nije član Ujedinjenih nacija, NATO, Evropske unije, Saveta Evrope, Svetske trgovinske organizacije, Svetske zdravstvene organizacije, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, Međunarodne organizacije kriminalističke policije (INTERPOL) i Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO). 

S druge strane, portal podseća da je "Kosovo" u međuvremenu postalo član drugih međunarodnih organizacija: Svetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske banke za obnovu i razvoj, Svetske carinske organizacije, Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini (CEFTA), Stalnog arbitražnog suda, Svetske fudbalske federacije, Evropskog fudbalskog saveza i Olimpijskog komiteta.

"EU nastavlja da podržava Kosovo u njegovom pristupu EU, počevši od implementacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Kosova, koji je stupio na snagu 2016. godine", navodi se u saopštenju EU.

Zatvorena vrata Saveta Evrope

Kriterijumi EU za primanje novih članova podrazumevaju i da se prijave prvo podnose Savetu Evrope.

"Kosovo" je 12. maja podnelo zahtev za članstvo u Savetu Evrope, telu koje se naziva predvorjem Evropske unije. Tada su napori privremenih prištinskih vlasti naišli na negativni odgovor. Biro Saveta Evrope nije dao preporuku da se tzv. Kosovu omogući prijem u Savet Evrope. 

image