Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da nametnuta rešenja ne mogu da traju dugo i dodao da smatra da specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak radi na pronalaženju rešenja za taj proces koje neće biti nametnuto.
Hil je u intervjuu za "Blic" poslednji sastanak u Briselu na najvišem nivou u okviru pregovora Beograda i Prištine ocenio kao težak.
"Mislim da ljudi treba da shvate da ono što se dešava sa ovim briselskim dijalogom je da su to zapravo dva seta pregovora. To su pregovori između srpske strane i EU i kosovske strane i EU. Nisam prisustvovao pregovorima, nije bilo ni Amerikanaca tamo. Ali svakako na osnovu onoga što sam pročitao, Žozep Borelj je rekao da je srpska strana došla dobro pripremljena i suštinski se složila sa onim što je EU predložila", rekao je Hil.
On je dodao da je velika je odgovornost na EU.
"Oni su uložili mnogo truda i mislim da su SAD iznele prilično principijelan stav da ćemo podržati gospodina Borelja. Ako je on zadovoljan i mi ćemo biti, ako on nije zadovoljan, mi ćemo biti veoma nezadovoljni. Zato se nadam da se ovaj proces može nastaviti", ocenio je Hil.
Američki ambasador je naglasio da veruje da dijalog ipak može da donese određene pomake.
"Ne bih rekao da ništa ne može da se uradi dijalogom Beograda i Prištine. Mislim da Miroslav Lajčak veoma predano radi na pronalaženju rešenja koje neće biti nametnuto. Znate, rešenja koja su nametnuta ne traju dugo. Želite rešenja koja će prirodno doći. Siguran sam da gospodin Lajčak radi na njima", kazao je Hil.
Istakao je i da je ponosan na podršku koju SAD daje Lajčaku i dodao da mu čak i aplaudira, kao i da mu drago da je SAD uključena u proces preko specijalnog izaslanika Gabrijela Eskobara.
"Želeo bih da se ovo pitanje reši, znam da je teško za sve. Ali mislim da Srbija ima svetlu budućnost, i voleo bih da se na nju i fokusira", kazao je Hil.
Komentarišući to što je Eskobar rekao da očekuje dogovor do kraja godine, američki ambasador u Beogradu je kazao da on ne zna da li može da odredi rok, ali da mu se rok koji je postavio specijalni izaslanik SAD čini kao "razuman".
Hil se osvrnuo i na to kojim putem bi Srbija trebalo da ide kada je reč o izboru Rusija ili Zapad, o čemu je nekoliko puta i ranije govorio.
"Smer kojim Srbija ide je na njoj samoj da odluči, to ne zavisi ni od mene, ni od moje zemlje, a svakako to nije stvar Rusije. Da ponovim, radije bih se fokusirao na odnos Srbije i Amerike, nego pričao o Rusiji. Ali mogu jedno da kažem o Rusiji, a to je da je krenula strašnim putem i ne znam gde, ni odakle će izroniti. Potrebno je da Srbija shvati da šta god mislila da je Rusija bila, Rusija je sada drugačija. I to pojačava poentu da Srbija mora da nađe svoj put", naveo je Hil.
Govoreći o sankcijama Rusiji, on je kazao da niko ne voli sankcije i dodao da bi bilo normalno da zemlje koje teže priključenju EU usklade svoju spoljnu politiku sa politikom unije.
Govoreći o predsedničkim izborima u SAD sledeće godine i mogućoj promeni politike, Hil je kazao da se on "nikad se ne meša u unutrašnje stvari drugih zemalja".
"Čak se ne mešam ni u unutrašnja pitanja svoje zemlje. Očigledno, mogu da razumem zašto su svi na svetu zabrinuti za američke izbore, čak toliko da bi možda želeli i da glasaju na njima. Ono što mogu da kažem je da u SAD postoji rastući konsenzus da je potrebno poboljšati odnose sa Srbijom i potrebu da ponovo budemo prijatelji i partneri. Mislim da bi SAD bile ponosne da vide Srbiju ponovo kao partnera u savezu", istakao je Hil.