Nakon još jednog kraha u razgovorima Beograda i Prištine, pristup treba da menja strana koja deluje po principu "uzmi ili ostavi", konkretno mislim na vladu "Kosova", izjavio je zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Gabrijel Eskobar.
"Jasno im je šta su njihove obaveze. I mislim da je izjava Borelja bila veoma jasna. Srbiju nastavljamo da ohrabrujemo da bude konstruktivna i strpljiva. Od nje nastavljamo da tražimo da ne čini ništa što doprinosi destabilizaciji Kosova", rekao je Eskobar u intervjuu za "Glas Amerike".
On je istakao da nema alternative za region osim evropskih integracija.
Američki diplomata, inače, boravi u Njujorku povodom zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija gde je razgovarao sa liderima država Zapadnog Balkana.
Eskobar je dodao da ne prihvata kritike na račun angažmana posrednika u razgovorima, diplomate Miroslava Lajčaka.
"Lajčak uživa puno poverenje Evropske unije i Sjedinjenih Država. Posle kraha razgovora, 27 država članica Evropske unije javno je Lajčaku uputilo podršku. Dakle, to je nešto sa čime će Kurti morati da se nosi. Lajčak i dijalog neće nestati. Neće zemlja od milion i po stanovnika ubediti transatlantsku zajednicu sa 700.000.000 ljudi da promeni taktiku", rekao je Eskobar, dodavši da je potreban pragmatičniji pristup Prištine.
Istakao je i da su neprihvatljivi napadi lične prirode na specijalnog izaslanika koji su se prošle sedmice našli na društvenim mrežama na Kosmetu.
U osvrtu na to što je Srbija još jednom propustila da se usaglasi sa kaznenom politikom Zapada prema Rusiji Eskobar je ukazao da ta država ne bi trebalo da bude, kako se izrazio, stranac u evropskoj porodici.
"Srbija treba da uvede sankcije. Ona nema nikakvu zakonsku obavezu da to učini i očigledno je da se radi o državi koja samostalno sprovodi sopstvenu spoljnu politiku. Dakle, to je ono što smo dosledno prenosili i ja ću to ponoviti", napomenuo je Eskobar koji, kako je naveo, zbog tesnog rasporeda još nije razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Milatović da formira proevropsku vladu
Napomenuo je i da su američke diplomate kod crnogorske delegacije, konkretno predsednika Jakova Milatovića, uvidele razumevanje u vezi sa potrebom da proevropske stranke formiraju vladu.
"Predsednik Milatović je imao važne i produktivne sastanke sa savetnikom Šoleom, državnim sekretarom i predstavnicima Bele kuće. Sjedinjene Države su bile vrlo jasne da želimo da vladu čine isključivo partije usredređene na evropske integracije i posvećene NATO-u, koje dele naš stav u vezi sa Rusijom. On, kao šef države, ima veoma važnu ulogu da ljudima prenese pravu poruku. Tako da smo uvereni da je razumeo ono što smo mu preneli", precizirao je Eskobar.
Američki diplomata je izrazio zabrinutost što se Zapadni Balkan, kako je ukazao, razvija u dve brzine.
"Sa jedne strane su članice Severnoatlantske alijanse koje su veoma posvećene svom NATO i evropskom putu. Tu su i preostale tri koje se bore sa poteškoćama. Tokom susreta sa njima dosledno sam preneo da Sjedinjene Države podržavaju njihov evroatlantski put", naveo je sagovornik "Glasa Amerike".
On je ukazao na, kako je rekao, zabrinutost u vezi sa Bosnom i Hercegovinom i dodao da je najveći izazov to što Milorad Dodik "dovodi u pitanje osnove stabilnosti i bezbednosti uspostavljene pre više od 25 godina, Dejtonski mirovni sporazum i sve strukture unutar njega, uključujući uspostavljanje mira i poziciju visokog predstavnika".