Dačić o Vučićevom govoru: Najjači od nekog srpskog predsednika u UN

Svako ko se obraća Srbiji sa nekim iracionalnim zahtevima treba da bude svestan da Srbija nije menjala mišljenje, da mi poštujemo princip teritorijalnog integriteta i da smo mi žrtva kršenja tog principa, rekao je Dačić

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić istakao je večeras da je današnji govor predsednika Aleksandra Vučića u Ujedinjenim nacijama, najjači govor koji je održao neki srpski predsednik na Generalnoj skupštini UN.

Dačić je u izjavi za Tanjug ocenio da je ovo veoma značajan dan za Srbiju, jer je istakla privrženost principima Povelje UN i jasno predstavila svoju poziciju kad je reč o najvažnijem pitanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemlje.

Prema njegovim rečima,  Vučić je sažeo glavni problem, a to je tumačenje principa zaštite teritorijalnog integriteta i suvereniteta dvostrukim standardima.

"Sa aspekta desetogodišnjeg iskustva kao premijera i ministra spoljnih poslova, slušajući govore pre toga, mogu da kažem da je ovo najbolji i najjači govor koji je održao neki srpski predsednik ovde u zgradi Generalne skupštine Ujedinjenih nacija", ocenio je Dačić.

On je dodao je da je predsednik Srbije podsetio da je suština problema kršenje osnovnog principa teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije i relativizacija toga tako što su neke zemlje priznale KiM.

"Ključna je njega rečenica da ovo treba da važi za svaku članicu UN bez izuzetka. Tako da, svako ko se obraća Srbiji sa nekim iracionalnim zahtevima treba da bude svestan da Srbija nije menjala mišljenje, da mi poštujemo princip teritorijalnog integriteta i da smo mi žrtva kršenja tog principa", poručio je Dačić.

Mislim da mnogi ne shvataju ozbiljnost situacije na KiM. Siguran sam da je ogromna većina građana danas sa zadovoljstvom i velikim ponosom mogla da sluša govor predsednika Vučića i da kaže da je to ono što i oni misle, rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije je ukazao na to da je tzv. Kosovo u UN bilo prisutno "u hodnicima i tako što ih je neko pustio da uđu", a u sali gde se odlučuje govorio je predsednik Srbije.

"To će ostati tako zato što Kosovo nikada ne može da uđe u UN, zato što je većina zemalja protiv, ne samo Rusija i Kina, a od ukupnog broja članica, 193, oni ne mogu da dobiju više od 84 glasa. Naša pozicija tu je jasna i čvrsta", istakao je on.

On je zaključio da su se u Njujorku čule jasne poruke da su sve kritike uperene prema Prištini, koja, kako je objasnio, mora da sprovede ono što je potpisano pre 10 godina i da krene u normalizaciju odnosa sa Beogradom.