Vučević: Drugi se naoružavaju, ali naša vojska ne zaostaje i ne spava
Svi u svetu se naoružavaju, sukob u Ukrajini je pokazao koliko je opasno i naivno zanemariti sopstvene odbrambene kapacitete, pa čak i kada je reč o članicama kolektivnih vojnih saveza. Svako bi morao da razmisli u kakvom stanju su mu odbrambena industrija, zalihe, šta je održavano u resurs, a najvažnije za svaku vojsku je pitanje ljudskih potencijala i kadrovske popunjenosti, izjavio je ministar odbrane Miloš Vučević u intervjuu za "Politiku".
On je rekao da je snažna vojska garant mira, slobode i nezavisnosti i istakao da u našem okruženju po ulaganju u odbrambeni sistem prednjače Mađarska, Rumunija i Grčka, koje imaju ogromne budžete, da se Bugarska budi, da i Hrvatska ozbiljno ulaže u oružane snage, ali da ni Srbija ne zaostaje i da "radimo na pravi, valjan način".
U Beogradu sutra počinje sajam, naoružanja i vojne opreme "Partner 2023", a ministar kaže da će to biti "mini-samit" na kojem će se predstaviti više od 150 izlagača iz više desetina zemalja.
"Predstaviće se i naše privatne kompanije, ali i inostrani izlagači, kojih će biti još više nego pre dve godine. Predstavićemo paletu od 27 novih proizvoda, na ponos države Srbije i naše namenske industrije. Razvili smo novu "noru" s poboljšanim performansama, kao i hibridni artiljerijsko-raketni protivavionski sistem, guseničar, što do sada nismo imali. Posebno u oblasti bespilotnih, odnosno besposadnih letelica, gde ćemo predstaviti domaće izviđačke i dronove-kamikaze", rekao je Vučević.
Ministar je rekao da ga brine ono što se dešava na Kim i najava formiranja takozvanih oružanih snaga, na čemu rade njihovi sponzori.
"Pored rada sa ljudima, to prati i formiranje oficirskog i podoficirskog kadra, kao i isporuka naoružanja i vojne opreme. Bojim se da neće stati i da će im isporučiti i nove sisteme. Spram toga i mi procenjujemo naše kapacitete i spremamo adekvatan odgovor", poručio je Vučević.
Eksperti upozoravaju da bi 2027. godina mogla da bude ključna kada je reč o nameri da takozvana kosovska vojska stekne punu borbenu gotovost, ali ministar smatra da oni žele taj rok da skrate do 2026. godine. On je istakao da ni "naša vojska ne zaostaje i ne spava" i da ima direktive i predsednika republike i vrhovnog komandanta šta mora da uradi do 2026. godine.
On je ukazao da albanska strana nema šta da izgubi, nema infrastrukturne projekte, nema investicije, nema "Ekspo", ne gradi nacionalni stadion i brze pruge i napomenuo da nijedna od velikih kompanija ne želi da ulaže na Kosovu i Metohiji.
On je istakao da Srbija vrlo jasno pokazuje da je za dijalog i kakvu politiku vodi i da je naš nacionalni interes da čuvamo mir i stabilnost.
"A oni pitaju stalno, svaki dan, gde su nam tenkovi, gde su nam "nore", što pomeramo vojsku na sopstvenoj teritoriji. Pitaju suverenu zemlju zašto pomera svoju vojsku po svojoj teritoriji. pa, nismo ušli na tuđe, nismo okupirali nikoga. Niti to planiramo, niti je to politika naše države", rekao je Vučević.
Dodao je da neće nikoga da imenuje, ali da misli da su navikli da Vojska Srbije nazaduje, a ne da napreduje i da se naši kapaciteti uništavaju, tope, seku, spaljuju ili prodaju budzašto, a ne da kupujemo ozbiljne, složene borbene sisteme, da rastu plate i rešavaju se stambena pitanja za pripadnike VS.
Kada je u pitanju situacija na KiM, ministar je istakao da "nema suza za naše žrtve i razumevanja za našu bol i patnju".
"Kada razgovarate s međunarodnim predstavnicima i spomenete kako postoje različiti aršini u međunarodnom pravu, pa je ukrajinska teritorija nepovrediva i suverena - sa čim mi nemamo nikakav problem - ali to ne važi za nas, onda nema odgovora. Vlada tišina, prebacujemo se na drugu temu, ili samo kažu da je to poseban slučaj, sui generis.
Uvođenje obaveznog vojnog roka
Ministar je ponovio da se zalaže za vraćanje obaveznog vojnog roka o čemu se govorilo prethodnih godina i dodao da je pitanje samo da li bi on trebalo da traje šest nedelja, tri ili šest meseci.
"Treba struka da se izjasni o rome, a bilo bi dobro i za sveukupno zdravlje nacije. Pripremljeni su svi neophodni dokumenti, ali na kraju, neophodna je politička odluka. U ovom trenutku to nije na dnevnom redu. Potrebno je oko godinu dana da podignemo kapacitete za prihvat tolikog broja ljudi, imajući u vidu da smo već izgubili 12 ili 13 generacija vojnika od kada je suspendovan vojni rok. Neke evropske države, poput Švedske i drugih, vratile su obavezno služenje, druge, poput Švajcarske, nikada ga nisu ni ukidale. Nemojte da se setimo vojske samo kada je neka muka", poručio je ministar odbrane.