Brnabić: Srbija nikad neće prepustiti zaboravu ni svoje, ni tuđe nevine žrtve

Povodom Dana sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja u logoru Jajinci predsednica Vlade Srbije poručila je da će Muzej žrtava genocida ubuduće upravljati celokupnim područjem spomen-kompleksa "Jajinci".

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić predvodila je danas državnu komemorativnu svečanost povodom Dana sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja u logoru Jajinci tokom Drugog svetskog rata i položila venac na Spomenik žrtvama u spomen-kompleksu "Jajinci".

"I ove godine želim da upravo sa ovog svetog mesta poručim da Srbija nikad neće prepustiti zaboravu svoje, ali ni bilo čije druge nevine žrtve oružanih sukoba, jer je Srbija svesna da svaka žrtva ima identitet, ime i prezime, baš kao što svaki zločinac ima ime i neljudsku prirodu ispunjenu mržnju i nasiljem", rekla je Brnabić, prenosi Tanjug.

Premijerka je poručila da danas još jednom kao i svake godine, ponosno i odlučno obnavljamo svoj zavet slobodi, nezavisnosti i nepokolebljivosti.

"Čast mi je što sam danas sa vama na ovom mestu izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića i evo nas iznova u prvi nedeljni oktobarski dan u Jajincima na pojedinačno najvećem gubilištu i grobištu iz perioda Drugog svetskog rata na području Srbije, kraj masovnih grobnica u kojima počivaju posmrtni ostaci nedužnih civilnih žrtava i učesnika antifašističke borbe", rekla je Brnabić.

Premijerka je istakla da Srbija ne zaboravlja svoje nedužne stradalnike i da njihovu žrtvu ugrađuje u temelje svoje slobode, nezavisnosti i samostalnosti.

"Čitava naša država, a posebno predsednik Srbije i Vlada Srbije, pružaju punu podršku Muzeju žrtava genocida, našoj matičnoj ustanovi u oblasti kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Jevrejima i Romima na području NDH, kao i svim našim sunarodnicima i sugrađanima postradalim usled okolnosti ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti izvršenih nad njima tokom perioda Drugog svetskog rata", rekla je Brnabić.

Predsednica Vlade Srbije istakla je da je Vlada donela važnu istorijsku odluku da se Muzeju žrtava genocida na staranje i upravljanje dodeli celokupno područje spomen-kompleksa "Jajinci".

"Ukoliko znamo da je spomen-kompleks "Jajinci" uspostavljen još 1951. godine i da od tada nije poveren na staranje i upravljanje nijednoj ustanovi kulture, onda nam svima postaje jasno u kolikoj je meri ova i ovakva odluka Vlade Srbije dugo očekivana, potrebna i istorijska", rekla je Brnabić i dodala da su time stvoreni preduslovi da Muzej žrtava genocida dobije svoj namenski objekat i to upravo u Jajincima.

Premijerka je navela da je Srbija, predvođena predsednikom Vučićem, perspektivna i ekonomski osnažena, trajno opredeljena da sve izazove rešava mirnim putem, dijalogom i međusobnim uvažavanjem.

"Želim da naglasim da nećemo biti nemi na nepoštovanje i maltretiranje našeg naroda, na neuvažavanje dogovora i svakog našeg truda da se mir održi, da naš narod živi bez straha, bez bojazni da li će preživeti ili ne", rekla je Brnabić i poručila da Srbija nikada neće ostaviti svoj narod na cedilu.

Na skupu se obratio i predsednik Udruženja "Jasenovac" Milinko Čekić koji je preživeo ustaški logor.

"Usvojen je predlog predsednika Aleksandra Vučića da deo leve obale Save između Brankovog mosta i Gazele dobije naziv Obala jasenovačkih žrtava, takođe prostor između Brankovog mosta i Beton hale dobio je naziv park Diane Budisavljević, a na tom prostoru je na predlog našeg udruženja određeno mesto za podizanje spomenika ovoj izuzetno hrabroj ženi koja je spasila na hiljade srpske dece iz ustaških logora", rekao je Čekić.

Strelište u Jajincima izdvaja se u odnosu na ostala mesta stradanja po masovnosti žrtava i surovoj sistematičnosti u likvidaciji i prikrivanju zločina nad nedužnim stanovništvom, a sačuvane fotografije i izjave malog broja preživelih svedoče o stradanju i patnjama Srba, Jevreja, Roma i drugih talaca fašističkog režima u Beogradu i Srbiji.

Komisija za utvrđivanje ratnih zločina, formirana odmah po završetku Drugog svetskog rata, nakon istrage je iznela podatak da je na strelištu Jajinci stradalo 80.000 osoba, a novija istraživanja ukazuju na broj od 65.000 stradalih.