Potpredsednik vlade i ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je da je srpska vojska danas mnogostruko jača nego 1999. godine, kao i da je maksimalno pojednostavljen proces donošenja odluka pa je odbrambeni sistem doveden na nivo da može da reaguje momentalno.
Vučević je u intervjuu za "Novosti" istakao da se nada da za tim neće biti potrebe.
"Ne želimo da se vratimo u 1999, ne želimo ratove i stradanja. Niko ne zvecka oružjem niti se igra ratnih igrica. Umereni smo u izjavama, odgovorni, ali, s druge strane, šaljemo poruku svima da je nemoguće doći do rešenja ako Srbi treba sve da izgube, a druga strana da dobije sve. To su ultimatumi, nametanje rešenja", rekao je Vučević.
On je dodao da je zabrinut da bi nam rat mogao biti nametnut, ali da posao ministarstva odbrane i vojske nije da strahuje već da budu obazrivi.
Vučević je istakao da svi moramo biti svesni da su na Kosmetu pristune snage Kfora, suštinski NATO, ističući da se uz njihovu pomoć stvara vojska "Kosova" suprotno svim sporazumima.
"Gledamo ka Kforu kao faktoru koji mora da čuva i garantuje bezbednosti svih građana u pokrajini. Posebno sada, nakon povlačenja Srba iz institucija u pokrajini, da ne dozvole da Kurti pošalje policajce albanske nacionalnosti da zamene srpske policajce", naveo je Vučević.
Konstatujući da zemlje koje su priznale Kosovo kao nezavisnu državu sa razumevanjem gledaju na jednostrane odluke Prištine, pa otud ne čudi najava Euleksa da neće reagovati bez poziva kosovske policije, Vučević je rekao da uprkos svemu tome dijalog ostaje jedino rešenje.
"Saglasni smo da ne treba da idemo u rat, osim ako nas neko na to ne prisili ili nas napadne. Nemamo mnogo opcija. Dosledno i čvrsto stojimo na pozicijama poštovanja međunarodnog javnog prava. I u odnosu na Ukrajinu i na KiM", istakao je Vučević.
Ministar odbrane naveo je da je predlog sporazuma u vezi sa Kosmetom Pariza i Berlina nepovoljan za Srbiju i da se time praktično traži od Srbije da prizna političku i pravnu realnost "Kosova" kao nezavisne države.
"Savet za nacionalnu bezbednost je sačinio odgovor da to što nam je ponuđeno gotovo ne ostavlja ni promil šanse Srbiji", naveo je Vučević, dodajući da ljudi moraju da razumeju da ne možemo da pokažemo sve naše karte i otkrijemo sve poteze po pitanju KiM.
Konstatujući da se nekim zapadnim zemljama žuri da zatvore "kosovsko pitanje", Vučević je ukazao da ne pomaže ni to što je društvo u Srbiji podeljeno na dva ekstremna bloka kada je u pitanju južna srpska pokrjaina: manjina koja smatra da treba da prihvatimo nezavisnost "Kosova" i oni koji bi išli tenkovima u Prizren i Đakovicu.
Ministar odbrane govorio je i o nedavnom obaranju drona u rejonu Raške, ističući da bi to uradila svaka druga vojska na svetu. Osvrnuo se i na naoružavanje vojske modernim sredstvima.
"Sve što smo kupovali nije ofanzivnog, nego odbrambenog karaktera. Međunarodne okolnosti sve to komplikuju, problemi postoje sa prodavcima i sa Istoka i sa Zapada“, rekao je Vučević.
Uskoro bi trebalo fda bude poznata konačna odluka o vraćanju obaveznog vojnog roka, naveo je ministar odbrane, dodajući da je kao "građanin i otac" za vraćanje vojnog roka, ali da to nije relevantno.