Iako je iz Agencije za statistiku tzv. Kosova ocenjeno da situacija na Severu nije povoljna za odvijanje popisa stanovništva koji bi trebalo da počne 1. novembra, premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti pozvao je sve manjinske zajednice da se odazovu popisu, prenosi "Kljan Kosova".
Kurti je tim povodom razgovarao danas sa opštinskim zvaničnicima zaduženim za zajednice i povratak, kao i resornim ministrom u tzv. vladi Kosova Nenadom Rašićem.
On je poručio da ukoliko se svi građani KiM odazovu prilikom popisa, vlada će moći lakše da planira investicione projekte poput škola, puteva i ulaganja u privredu.
"Popis stanovništva počinje 1. novembra, to je obaveza svakog građanina, ali je i u interesu svih. Sa informacijama koje ćemo prikupiti, moći ćemo da planiramo izdvajanja za potrebe zajednica, pre svega kada su u pitanju škole, ulaganja u puteve i privredu", rekao je Kurti.
Dalje je naveo i da je za manjinske zajednice opredeljeno tri miliona evra, a da je Ministarstvo administracije i lokalne samouprave izdvojilo milion evra za infrastrukturne projekte.
"Ministarstvo životne sredine je pokrenulo 29 projekata, od kojih je devet za manjinske zajednice. Još jedno dostignuće je priznavanje romskog jezika kao službenog jezika u Prizrenu. Od juče je uvedena i nova autobuska linija od Prištine do Kišnice i Gračanice", naveo je Kurti.
Šef Agencije za statistiku tzv. Kosova Iljir Beriša, međutim, smatra da nije preporučljivo da se popis sprovodi u periodu kada je politička situacija napeta. Imajući u vidu situaciju na severu, poručio je da se nada da će opštine sa srpskom većinom učestvovati u popisu.
"U međunarodnim preporukama popisa stanovništva za jedan uspešan popis traže se preduslovi. Obično se traži da u nekoj zemlji nema izbora, jer se kampanje mogu pomešati jedna sa drugom i nije preporučljivo da se istovremeno vode kampanje za popis stanovništva i za izbore", rekao je on.
Kao remetilačke, navode se i vanredne situacije.
"Kao u slučaju pandemije ili zemljotresa ili neke druge prirodne katastrofe. Takođe, nestabilna politička situacija nije preporučljiva za organizovanje popisa na tim područijima. Verujemo i nadamo se da će zavladiti mir i da će se stvoriti uslovi da se izvrši popis stanovništva i u ove četiri opštine", dodao je on.
Beriša je naglasio da je do odlaganja procesa popisa stanovništva za 1. novembar došlo zbog kašnjenja u procedurama za postupanje po sporazumu o saradnji sa Kancelarijom Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).
On je rekao da zakonodavstvo na "Kosovu" u trenutku kada ima sporazuma o velikim vrednostima, zahteva duže procedure.
Poslednji popis stanovništva na teritoriji KiM obavljen je 2011. godine, a najavljeni popis koji je trebao da bude sproveden 2021. godine, odložen je zbog pandemije koronavirusa.
Prema popisu iz 2011. godine, ukupan broj stanovnika na KiM procenjuje se na oko 1,8 miliona stanovnika, ali ovaj popis nije obuhvatio stanovnike opština sa srpskom većinom na severu Kosova – Leposavić, Zubin Potok, Zvečan i Severna Mitrovica, koje su u to vreme odbile da učestvuju u ovom procesu.