Srbija i Balkan

Zdravstveni sistem Republike Srpske stavio se na raspolaganje za pomoć narodu na severu KiM

Ministar zdravlja RS ukazao je da je za njega kao čoveka i lekara nepojmljiva informacija da nekome može biti zabranjeno dopremanje lekova i kiseonika, kao što je to učinjeno u RS 1992. a sada se ponavlja na KiM
Zdravstveni sistem Republike Srpske stavio se na raspolaganje za pomoć narodu na severu KiM© Tanjug / AP Photo / Visar Kryeziu

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da će zdravstveni sistem Republike Srpske uraditi sve što može i da su na raspolaganju i on i sve njegove kolege da se pomogne narodu na severu Kosova i Metohije, javlja RTRS.

Šeranić je istakao da je za njega kao čoveka i lekara nepojmljiva informacija da nekome može biti zabranjeno dopremanje lekova i kiseonika.

"Svi smo videli kako je to rezultiralo i ono što je prošla Banjaluka 1992. godine, koji su životi izgubljeni i kakve su posledice nastale. Nikome to ne želim, pogotovo ne građanima u Kosovskoj Mitrovici i na severu KiM", rekao je Šeranić.

On je naglasio da je to sramno, kao i da se takvim prepucavanjem ugrožava život ljudi.

"Uvek sam se zalagao da zdravlje ljudi ne sme i ne može biti nikada tema političkih prepucavanja. Sa tim prepucavanjima samo gubimo ljudske živote, i to je nepojmljivo", rekao je Šeranić.

On je naveo da je u nekoliko navrata razgovarao sa ministrom zdravlja Srbije Danicom Grujičić o pomoći za Kosovu i Metohiju. Šeranić je dodao da je u akciji "S ljubavlju hrabrim srcima", koju je organizovao predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, jedan inkubator namenjen i za Kosovsku Mitrovicu.

"Ti su razgovori kontinuirani i sve što zdravstveni sistem može da uradi, da pomogne, uradiće i pomoći će. Mi smo na raspolaganju i ja lično i sve moje kolege u okviru zdravstva Republike Srpske da se pomogne narodu na severu Kosova i Metohije", istakao je Šeranić.

Direktor Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici Zlatan Elek rekao je da se ta ustanova nalazi u katastrofalnoj poziciji, jer joj polako ponestaje lekova i sanitetskog materijala, ističući da strahuje od banjalučkog scenarija zato što je ograničeno i snabdevanje kiseonikom.

On je apelovao na međunarodnu zajednicu da urazumi prištinske vlasti jer je pravo na lečenje i život ugroženo Srbima i drugim građanima koji se leče u srpskim zdravstvenim ustanovama na Kosovu i Metohiji.

image