Predizborno okupljanje patriotskih stranaka: Ko će najviše da profitira?

Predizborna kampanja zbog nedavnih dešavanja na severu Kosova i Metohije, ali i sve većih pritisaka Zapada na Srbiju, u prvi plan će izbaciti nacionalne teme, dok će ekonomske biti potisnute, ocenjuju analitičari za RT Balkan

Partije u Srbiji uveliko se pripremaju za vruću političku jesen nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da bi vanredni parlamentarni izbori mogli da budu već 17. decembra.

Prozapadna opozicija potpisala je "Dogovor za pobedu", a okosnica političkog delovanja biće im organizovanje protesta pod nazivom "Srbija protiv nasilja".

Korak u pripremi za izbore juče je napravio i drugi deo opozicije – Srpski pokret Dveri i Srpska stranka Zavetnici uz grupu uglednih srpskih intelektualaca osnovali su "Srpski državotvorni blok".

Ovaj blok imaće zajedničku listu na sledećim izborima, kaže za RT Balkan lider Dveri Boško Obradović.

"Verujem da će ovo nacionalno okupljanje promeniti srpsku političku scenu i presudno uticati na formiranje buduće vlasti na svim nivoima. Očekujemo, i javno smo pozvali, i druge patriotske opcije da nam se pridruže, a na prvom mestu koaliciju NADA", kaže Obradović.

Predizborna kampanja zbog nedavnih dešavanja na severu Kosova i Metohije, ali i sve većih pritisaka Zapada na Srbiju, u prvi plan će izbaciti nacionalne teme, dok će ekonomske biti potisnute, ocenjuju analitičari za RT Balkan.

Iako je Vučić duže vremena najavljivao da će formirati svoj Pokret za državu, do toga nije došlo. Kako je nedavno rekao, nije imao vremena da ga formira jer je imao mnogo posla.

U tom praznom prostoru ovaj opozicioni blok mogao bi da nađe svoje mesto.

Nacionalno okupljanje pred izbore

U pitanju je prvi veliki korak u sabiranju patriotskih snaga, kaže za RT Balkan lider Zavetnika Milica Đurđević Stamenkovski, a ideja je okupljanja tih snaga oko borbe za odbranu Ustava, vraćanja suvereniteta u ruke naroda, kao i snaženja uloge države u sektoru obrazovanja i ekonomije.

"Naša ideja vodilja, po kojoj smo i prepoznati, jeste i obnavljanje srpske državnosti na Kosmetu, koja je sistematski uništavana politikom Evropske unije, posebno od strane postojeće liberalne, antisrpske i antiruske administracije. Teške posledice po srpsku državu na ovom planu ostavila je i višedecenijska kolaboracija prethodne i sadašnje vlasti. Naš blok podržava i ostvarivanje srpske državnosti preko Drine. Otuda je u prvom planu državotvorni karakter koalicije, čak i u nazivu", napominje Stamenkovski.

Stamenkovski kaže da su otvoreno uputili inicijativu prema ostalim kolegama iz patriotske opozicije, pre svega koaliciji NADA za članstvo.

"Narodna stranka je javno podržala ideju nacionalnog okupljanja. Komunikacija sa kolegama postoji. Ambicija nacionalnog okupljanja favorizuje jednu kolonu patriotskih snaga na izborima, ali smo naravno otvoreni da čujemo i drugačije stavove i mišljenja, ukoliko kolege iz NDSS ne budu saglasne sa ovim", kaže Stamenkovski.

Nesumnjivo je ovo udruživanje korak u dobrom pravcu, a u pitanju je logičan i očekivan potez imajući u vidu šta se prethodnih dana dešavalo na Kosovu i Metohiji, kaže za RT Balkan politički analitičar Đorđe Vukadinović.

"Udruživanje ovih patriotskih snaga nametalo se kao neka vrsta imperativa. Mislim da je ovo mora da bude samo prvi korak daljeg širenja tog bloka, što su i sami najavili", napominje naš sagovornik.

Dodaje da će blok, ako ne dođe do daljeg širenja, ostati samo kao legitimna, ali preuska borba za cenzus, kaže Vukadinović.

"Bilo bi smisla da se POKS i NADA tu nađu, ali i Narodna stranka, kao i neki drugi pokreti koji počivaju na patriotskim osnovama, naročito imajući u vidu situaciju oko Kosova i Metohije", smatra Vukadinović.

U pitanju je pokušaj da se maksimalizuje politički rezultat stranaka koje sigurno neće pobediti, ali neće biti ni ispod cenzusa, ocenjuje za RT Balkan politički analitičar Dejan Vuk Stanković.

Dodaje da je rezultat od 10 odsto maksimum maksimuma ove koalicije, ali da im je realna politička moć najviše 8 odsto.

"Politički gledano, to je reciklaža opštih mesta iz nacionalne politike u Srbiji sa primesama konzervativne ideologije i pogleda na svet. Nemaju izrazito prepoznatljiv ekonomski program, a igraju na kartu tvrde politike po nacionalnim i državnim pitanjima što može u uslovima nezadovoljstva ukupnim prilikama pre svega na Kosovu i Metohiji da nekoga navede da glasa za njih", kaže Stanković za RT Balkan.

Minus je što nemaju nove lidere, kaže naš sagovornik, a pritom nisu najsrećnije rešenje za marketinšku kampanju, jer u uslovima prenatrpane političke scene imaju četiri lidera koja žele da budu ravnopravna.

Na pitanje da li bi i Narodna stranka mogla da uđe u ovaj blok, Stanković kaže da po njegovim informacijama pregovori o tome su u toku, ali da je ta partija sada politički slabija nego ranije.

"Narodna stranka više nije značajan politički resurs kakav je mogla da bude u prethodnom periodu. Vuk Jeremić je potencijalno najranjiviji lider za negativnu kampanju vlasti prema toj koaliciji", napominje naš sagovornik.

Kako će reagovati vlast?

Ovaj blok zagovara nacionalne ideje vrlo slične onima koje, makar javno, zastupa i vlast, pa će zato i odnos prema njima biti ambivalentan, kaže Vukadinović.

"Ali su možda baš zbog toga potencijalno najveći protivnici vlasti u borbi za naklonost birača. Pošto stranački interesi i lični odnosi uvek odnose prevagu, verovatno će odnos biti negativan i neprijateljski", smatra Vukadinović.

Napominje da će istraživanja pokazati da li je bolje na izbore izaći u više kolona ili se udružiti, ali dodaje da generalno ljudi više vole ujedinjenost nego razjedinjenost.

Govoreći o ukrupnjavanju na drugom polu opozicije, Vukadinović kaže da mediji naklonjeni prozapadnoj struji to udruživanje smatraju za gotovu stvar, što, smatra on, još nije završeno.

"Dveri i Zavetnici su zapravo povukli nogu u tom smislu, dok prozapadni deo opozicije još nisu to učinili", zaključuje Vukadinović.

Stanković sa druge strane kaže da će ovaj patriotski blok biti deo parlamentarnog život, ali ne veruje da će ozbiljnije ugroziti vlast, niti birače drugog opozicionog fronta, jer imaju različite poruke i različite političke aspiracije.

"Pitanje je gde će desni blok imati prostora u medijima, jer su opozicioni mediji pod kontrolom Junajted grupe koja forsira prozapadni deo, a ovaj desni posmatraju kao dekor. Privatni mediji naklonjeni vlasti će ih smatrati kao nužno zlo u kampanji i ništa više. Moraće da se oslanjaju na direktan kontakt sa građanima", smatra Stanković.