Iako pojedine škole u Srbiji nemaju ni salu za fizičko, a pojedinim nedostaju čak i nastavnici, oko 5.000 učenika 194 odeljenja 95 osnovnih i srednjih škola širom zemlje imaju obavezu da pohađaju dodatne časove fizičkog vaspitanja počev od 1. septembra.
U pitanju je projekat uvođenja dodatnih časova fiskulture, koji za cilj ima podsticanje fizičke aktivnosti kod dece, koja su decenijama lošijeg fizičkog stanja i zdravlja, gojazna, sa različitim deformitetima, ravnim tabanima i krivom kičmom.
Prema planu učenici i osnovnoj školi imaju časove fizičkog pet puta, a u srednjoj četiri puta nedeljno, a kako RTS prenosi, u toku je analiza prvih rezultata.
Obavljaće se dva puta godišnje, kako bi se što bolje sagledali efekti novih zdravih navika.
"Svakako da smo vrlo zadovoljni što smo uspešnim pripremama koje su pomogle kolege iz svih Zavoda za javno zdravlje, domova zdravlja pripremili sve timove koji će biti na raspolaganju u 76 domova zdravlja. U timu će biti lekar i medicinska sestra, a zadatak je da odu u školu, obave lekarski pregled s tim što će se laboratorijski pregled raditi u domovima zdravlja", rekla je Jelena Janković iz Ministarstva zdravlja.
Plan je da od sledeće godine dodatnu fizičku aktivnost u školama imaju svi đaci, ali pre toga je potrebno prevazići brojne izazove.
Radna grupa za razvoj projekta odlučila je da angažuje i dodatno informiše roditelje na kojima je da podstiču decu da se bave sportom. Prvi javni roditeljski sastanak zakazan je za 13. oktobar u Novom Sadu, a budući će se odvijati na 84 lokacije.
"Cilj je da se promoviše značaj i vrednost nastave fizičkog, fizičkih aktivnosti u onom najsenzibilnijem uzrastu od 7 do 12 godina, takođe značaj kontinuiranih lekarskih pregleda", navela je Tatjana Medved, predsednica pododbora za sport Narodne skupštine.
Struka kaže da se insistira na motoričkoj aktivnosti dece koja bi unapredila sve sadržaje organizma - kognitivne i motivacione i rešila i goruće probleme posturalnog statusa jačanjem mišićne komponente.
"Promene bi bile ne u tehničkom smislu kako izvodimo neki udarac ili servis u odbojci, nego bi se videlo u držanju tela i stavovima učenika", istakao je Milan Stošić iz Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta.