Srbija i Balkan

Linta: Dačić da uputi najoštriji protest Hrvatskoj

Zahtev da Srpkinja sa nadgrobnog spomenika ukloni ćirilična slova, protivi se Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava, i zbog toga Srbija mora da reaguje
Linta: Dačić da uputi najoštriji protest Hrvatskoj© Milos Tesic/ATAImages

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta zatražio je da ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić uputi najoštriji protest ministru spoljnih poslova Hrvatske Gordanu Grliću Radmanu zbog dopisa za uklanjanje ćirilice sa nadgrobnog spomenika u Dalmaciji.

Starijoj Srpkinji koja je muževljevo ime na nadgrobnom spomeniku ispisala ćirilicom, stigao je, naime, dopis lokalnog komunalnog preduzeća da mora da ukloni ćirilicu sa spomenika jer u opštini ne živi dovoljan broj Srba da bi mogla da koristi pismo nacionalne manjine.

Iz Saveza Srba iz regiona saopštavaju da je ovo prvi put da jedan zvanični organ u Hrvatskoj traži uklanjanje ćirilice sa nadgrobnih spomenika što je suprotno Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina i Ustavu Hrvatske.

Dopis je, kako navode, upućen Srpkinji u Poljici 12. septembra, nakon što je podigla spomenik suprugu posle njegove smrti. Dat joj je rok od 15 dana da natpis promeni.

Navedena zakonska odredba, na koju se poziva Zdenko Kojić, tvrde iz Saveza Srba, a prenosi Tanjug, može se primeniti samo kada je u pitanju službena upotreba srpskog jezika i ćirilice.

U ovom slučaju, grobnica je porodična stvar i pojedinac ima pravo da na nadgrobnom spomeniku napiše ime i prezime ćirilicom ili da se na porodičnoj kući postavi ploča sa godinom kada je podignuta i imenom onog ko je sagradio napisanim na ćirilici.

Takve stvari se, kako Linta tvrdi, ne mogu se regulisati Zakonom jer se radi o univerzalim ljudskim pravima. Ćirilica je, dodao je, neodvojivi deo života i tradicije Srba u Hrvatskoj koja se u najvećoj meri ne poštuje u praksi.

"Pravo na ćirilično pismo je stečeno pravo, a stečena prava po Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina  i međunarodnim konvencijama ne smeju da se dovode u pitanje. Potpuno je jasno i to potvrđuju brojne činjenice, da u slučaju Poljica i širom Hrvatske postoji namera da se izbrišu tragovi postojanja srpskog naroda koji je devedesetih godina prošlog veka doživeo sistematsko etničko čišćenje", navodi se u saopštenju i dodaje da upravo zbog toga značajan broj preostalih Srba u Hrvatskoj tekst na nadgrobnim spomenicima preminulih članova porodice ispisuju latinicom da izbegnu probleme i neugodnosti. 

Na popisu 1991. godine, Poljica je imala 1139 stanovnika, od čega 759 Hrvata (66,6 odsto), 272 Srbina (24 odsto), 15 Jugoslovena i 93 ostala (neopređeljena i nepoznata). U selu sada živi svega nekoliko srpskih porodica.

image