Na dvostruke aršine međunarodne zajednice u reakcijama na nedavni sukob u Banjskoj i teroristički akt u Kumanovu 2015. godine proteklih dana ukazivali su zvaničnici iz Beograda, a gradonačelnik Kumanova Maksim Dimitrievski, sećajući se, kako kaže, mini-rata od pre osam godina, kaže da je grupa sa susednog Kosova ušla u grad i imala za cilj da ga destabilizuje.
Poredeći Banjsku i Kumanovo, Dimitrievski u intervjuu za "Kosovo onlajn" kaže da ima dosta sličnosti, ali da u Makedoniji nisu bile ubijene niti streljane osobe koje su bile na strani terorista, već da su zarobljene, pravosnažno osuđene i da trenutno izdržavaju zatvorsku kaznu.
Ni danas, ukazuje, nema zvaničnog odgovora ko je bio scenarista, a ko reditelj scenarija u Kumanovu. Tada se, kako dodaje, desio klasičan teroristički akt.
"U Kumanovu se odigrao dvodnevni mini-rat koji se završio tragično ubistvom osam policajaca i više od trideset sedam ranjenih. Na sreću, nije bilo civilnih žrtava i Kumanovo je do danas traumatizovano ovim događajem, a verujem i čitava država i ceo region", rekao je Dimitrievski.
Govoreći o događajima posle završene policijske akcije u Kumanovu i sahrani ubijenih terorista u Prištini sa vojnim počastima, on je istakao da su ti ljudi, kada su njihova tela vraćena na KiM, na neki način veličani kao heroji.
"To je za osudu, terorizam se ne sme veličati jer ako to uradite, ponoviće vam se i jeste za svaku osudu. Potrebno je izvinjenje, a ne osuda, jer je ta grupa sa susednog Kosova ušla u naš grad i imala za cilj da destabilizuje grad, a pretpostavljam i državu", kaže Dimitrievski.
On dodaje da je prema njegovim saznanjima, međunarodna zajednica bila direktno uključena u događaj i da nije bilo tako veruje da bi sukob trajao duže sa većim ljudskim gubicima. Napominje i da se nakon ovog događaja, Kumanovo uključilo u "Mrežu jakih gradova" koju finansiraju američki Stejt department, Danska, Norveška i Evropska unija.
"Radi se o mreži 160 gradova koji su imali ovakvo iskustvo u istoriji i koji to žele da spreče. Najveća prevencija kako se pokazalo u tom dvodnevnom sukobu u gradu, koji je bio posledica terorističkog akta pojedinaca, bili su građani opštine Kumanovo, koji potiču iz različitih vera, različitih političkih opredeljenja, a zajednički smo osudili taj čin", napomenuo je Dimitrievski.
Dačić: Kumanovo 2015. za EU nije bio teroristički akt, a Banjska jeste - kako ih nije sramota?
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da se dvostruki standardi kada je Srbija u pitanju vide i u tome što napad grupe Albanaca sa Kosova na makedonsku policiju 2015. godine nije bio teroristički akt, ali događaji u Banjskoj jesu, pa se zbog toga čak zahteva uvođenje sankcija Srbiji.
Dačić za "Kosovo onlajn" kaže da je i o tome govorio i na ministarskom sastanku šefova diplomatija regiona, u okviru Berlinskog procesa, ali da je njegovo pitanje - ostalo bez odgovora.
"Govorio sam upravo o dvostrukim standatdima. Naime, 2015. godine ja sam bio predsesavajući OEBS-u, i u ime OEBS-a razgovarao sa makedonskim vlastima. Tada je došlo do ubistva osam makedonskih policajca, a za to je okrivljena teroristička grupa sa Kosova, koju su činili bivši pripadnici OVK", podsetio je Dačić.