Dosije Iks srpskog Tvitera: Kako je sukob na Bliskom istoku probudio strasti na Balkanu?

Geopolitika Bliskog istoka ukrstila se sa geopolitikom regionalnih razmirica, što je proizvelo bezbrojna tumačenja i nagađanja: Ko bi, u balkanskoj podeli uloga, mogao da bude Hamas, a ko Izrael? Ko je osuđen što je osudio zločin, a ko ga nije dovoljno osudio?

Jačina i brutalnost kojim je planuo sukob u Pojasu Gaze šokirali su svet, uprkos višedecenijske predistorije tinjajućih neprijateljstava i direktnih okršaja.

Čak i za one koji pomno prate dešavanja na Bliskom istoku nije bilo jednostavno da rastumače sve nepoznanice, ali je kod mnogih preovladala nasušna ljudska potreba da se stvari nekako protumače i u skladu sa tim, podrži jedna ili druga strana.

Pregrupisavanje je naročito uzelo maha na društvenoj mreži Iks, gde se geopolitika Bliskog istoka ukrstila sa geopolitikom regionalnih razmirica, što je dobilo nezamislive dimenzije i pravce koje ne bi mogao da predvidi ni najiskusniji poznavalac Tviter klanova. 

Ko bi u balkanskoj podeli uloga mogao da bude Hamas, a ko Izrael? Ko je osuđen što je osudio zločin, a ko ga nije dovoljno osudio?

I kakve sve to veze ima sa Srebrenicom, Jasenovcem, OVK, gradonačelnicom Sarajeva i Aleksandrom Vulinom?

Odričeš li se Sotone?

Dok su čelnici EU, SAD i NATO izrazili bezrezervnu podršku Izraelu, pojedini domaći zastupnici evroatlantskih vrednosti bili su, ipak, malo hladnije glave. 

"Snažno osuđujem nedavne napade Hamasa na civile, ubijanja i kidnapovanja", napisao je Naim Leo Beširi iz Instituta za evropske poslove, a zatim dodao da je važno da izraelske snage garantuju bezbednost palestinskim civilima.

On je ocenio da svaka poruka osim osude terora i poziva na zaštitu civila i infrastrukture duboko podriva ljudskost.

"Da li si osuđivao OVK za napade na Srpske civile i zašto nisi?", upitao je korisnik Muconi, na šta je Beširi poručio "Imao sam 10 godina".

"Da li ih osuđuješ sada?", usledilo je potpitanje, koje je, ipak, ostalo bez odgovora. 

Šio mi ga Đura

Balansiran je bio i Dragan Bursać, kolumnista "Al Džazire", apelujući da se ne dozvoli "novi holokaust i antisemitizam nad Jevrejima", niti "ubijanje palestinskih žena i dece kao u gubilištima Varšavskog geta".

"Nema 'ali'", oštro je zaključio Bursać svaku raspravu. 

Taman kad je prosečni Tviteraš mogao da pomisli "eto, nešto dobro u celom ovom ludilu", te da su užasni prizori iz Gaze doprineli da se strasti na domaćem terenu smire, balansirani kolumnista podelio je objavu korisnika Đuro, u kojoj se navodi da "Srbija po svaku cenu pokušava da od Crne Gore napravi pojas Gaze".

"Krajnje je vreme da međunarodna zajednica, NATO, a bogami i zemlje u okruženju, tom terorističkom zlu na Balkanu, stanu nogom za vrat", poručio je Bursać preko Đure, ostavljajući bez objašnjenja ovu neverovatnu mentalnu gimnastiku, nad kojom bi se i sam Miraš Dedeić zacrveneo. 

"Prećera ga malo", tvitovao bi možda lider kanonski nepriznate CPC, samo da su kod nas stvari malo više balansirane nego na Bliskom istoku. 

Zna se ko ovde krade

No, nisu svi želeli da se kriju iza "mlakog botsajdizma i lažnog balansa", gde su, navodno, obe strane podjednako krive (koji se, da podsetimo, nedavno smučio i predsedniku Srbije kao princip koji se primenjuje na odnose Prištine i Beograda, pa je poručio da je "očigledno ko je ovde kriv").

"Potpuno sam zatečen masakrom na Supernova festivalu", napisao je Natan Albahari iz Pokreta slobodnih građana, navodeći da su "Hamasovi teroristi hladnokrvno ubili stotine mladih ljudi, a bezbroj je kidnapovano".

On je ocenio da je u pitanju nezamisliv horor i pakao, te da za tako nešto "ne postoji nikakav izgovor ili opravdanje", ali je ostao nem na komentare da "ne postoji ni izgovor za brutalnost Izraela prema civilima u Gazi koja je usledila".

50 nijansi Benjamine Karić

Ako je neko pomislio da je samo Crna Gora potencijalni Pojas Gaze, brzo je bio demantovan. 

"Vrlo me emotivno potresla informacija da je Gaza trenutno bez vode, struje. Mi koji smo preživeli opsadu Sarajeva znamo kakav je to osećaj", napisala je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić i dodala da "moramo podjednako osuditi svaku nedužnu žrtvu, i u Izraelu i u Palestini".

Možda bi se bolje videlo svih 50 nijansi pacifizma gradonačelnice Sarajeva da se podsetila i zahteva da se iz Sarajeva uklone table sa brojem prognanih Srba, zbog kojih je podnosila i prijave Tužilaštvu BiH. No, trn u oku tviteraša bilo je nešto drugo. 

Oštra reakcija je došla od advokata Čedomira Stojkovića, koji joj je zamerio da podilazi muslimanskom biračkom telu i da izjednačava regularnu vojsku i policiju sa "terorističkom paramilitarnom grupom koja odseca glave ubijenim civilima i masakrira decu na muzičkom festivalu". 

"Jedan zločin vezujete za drugi, i osudu jednog uslovljavate osudom drugog. Onda se bojim da time relativizujete i mnoge zločine koje je vaš narod pretrpeo i time direktno dajete argumente onima koji povodom genocida u Srebrenici govore 'ali bio je pre toga Jasenovac', i priznanje Srebrenice uslovljavaju prethodnim 'priznavanjem Jasenovca'", ocenio je Stojković.

On je u jednoj od objava naveo da "tek sad kada je Hamas napravio stotine stravičnih zločine, Benjamina se setila nekih drugih zločina".

"Pa što si ih se tek sad setila Benjamina? Da li zato što tih zločina nije bilo, ili zato što tebe uopšte nije bilo briga za te zločine?", nije odustajao advokat. 

Nagađanje ko bi mogao da bude Izrael, ko Hamas, a ko pretenduje na Pojas Gaze u balkanskoj podeli uloga inspirisalo je i urednika "Srpskog portala" Dejana Vukelića. On je gradonačelnici Sarajeva čestitao što je jedina od svih bošnjačkih političara saopštila šta većina tamo stvarno misli. 

"Sarajevom i kalifatom vladaju islamski fanatici koji se po svojim stavovima ni po čemu ne razlikuju od Hamasa", naveo je Vukelić, dodajući da "mi Srbi moramo da se potrudimo da ceo svet sazna ovu istinu i shvati da se mi na Balkanu suočavamo sa istim varvarstvom kao i Izrael u ovom trenutku".

Maj nejm iz Vulin, Aleksandar Vulin

Nisu bolje prošle ni poruke domaćih lidera, pa je tako Boban Bogdanović iz Instituta za evroatlantsku strategiju zamerio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je osudio "užasne napade na Izrael".

"Ne osuđujete, jer ste namerno izostavili reč 'terorizam'! Da ste iskreni, vaša izjava bi glasila: 'Osuđujem užasne TERORISTIČKE napade na Izrael...'", pojasnio je Bogdanović.

On je poručio Vučiću da je njegova izjava "u najmanju ruku skandalozna i u skladu sa nedavnim terorističkim napadom na Republiku 'Kosovo'".

Bogdanović je predsedniku Srbije zamerio i "pomoć, saradnju i bezrezervnu podršku" pojedinim liderima Hamasa, ali je Vučić ipak bolje prošao od direktora BIA Aleksandra Vulina, koji je, izgleda, "zakuvao" celu stvar na Bliskom istoku. 

"Jasno vam je sad šta je radio Vulin u Izraelu...", napisao je direktor vesti televizije Nova Slobodan Georgiev, mada bi se moglo reći - sudeći po komentarima na ovu i na druge objave - da sveznajućim tviterašima ama baš ništa nije jasno.