Već tri nedelje, otkako je zatvoren administrativni prelaz Jarinje, u srpske sredine na Kosovu i Metohiji ne stiže novac iz centralne Srbije.
Prema važećim pravilima, agencije za transport dinara imaju ugovore samo za isporuke preko ovog prelaza, tako da sredstva predviđena za penzije i druga davanja ne dospevaju do srpskog naroda otkako je prištinska vlast spustila rampu, pišu "Večernje novosti".
Zbog toga su bankomati u srpskim sredinama južno od Ibra uglavnom bez novca, kao i Komercijalna banka, jedina koja funkcioniše na tom prostoru, ali je situacija već alarmantna i na severu Kosova i Metohije.
Najugroženiji su penzioneri, naročito oni južno od Ibra, koji nisu mogli da podignu poslednje penzije. Pojedini žitelji su primorani da po svoj novac odlaze u prva mesta u centralnoj Srbiji, poput Kuršumlije, Bujanovca, Vranja...
"Danima su redovi ispred banke, ali se u njoj i ovdašnjoj pošti novac može podići samo ako u međuvremenu legne neka uplata. Umesto dinara se u banci mogu podići evri, što nam ukazuje da je namera Kurtija da prekine unos dinara iz centralne Srbije, a možda i da ukine platni promet između centralne Srbije i KiM, što bi bio veliki skandal i potpuno ugrožavanje srpskog naroda na ovom prostoru", kaže sredovečan čovek u Gračanici.
Novca nema ni u Štrpcu, u opštinama Kosovskog Pomoravlja, a ispred banaka su redovi ljudi koji čekaju da neko nešto uplati, pa da eventualno dođu do novca. Ovakva situacija primorala je narod da kupuje "na crtu", a u pojednim albanskim trgovinama, posle događaja u Banjskoj, ne dozvoljavaju da se roba plaća platnim karticama srpskih banaka.
Ovaj finansijski udar na srpski narod samo je nastavak dobro sračunate akcije, čiji je cilj da se Srbi na sve načine oteraju sa KiM. Iz Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici danima upozoravaju na potencijalnu humanitarnu katastrofu, jer im nedostaju lekovi, vakcine, a kiseonik je na izmaku.
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović ukazao je juče da niko više ne priča o trgovinskoj blokadi, upozorio je da smo na pragu humanitarne katastrofe, jer je Priština blokirala trgovinu i dopremanje osnovnih namirnica. On je rekao da je i posle razgovora koje je imao u Briselu, teško reći kada će biti srpske robe na KiM. Momirović je za RTS podsetio da prištinska vlada blokira CEFTA sporazum i trgovinu srpskim proizvodima na teritoriji KiM, ali da će se Srbija boriti i obezbediti snabdevanje za svoje ljude u pokrajini:
"Pisao sam mnogim svojim kolegama širom Evrope i sveta, i svi se oni slažu da je to neprihvatljivo i da blokada mora da se ukine, ali se to na terenu ne dešava", rekao je Momirović.