Srbija obeležila Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Praznik građanima čestitali Vučić i Dodik, vence položili ministar Selaković i članovi diplomatskog kora

U Srbiji i svetu danas se obeležava Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom, čime je okončan Prvi svetski rat.

Na današnji dan pre 104. godine, u francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.

Simbol Dana primirja u Srbiji je Natalijina ramonda – biljka višestruke simoblike za srpski narod. Ova zaštićena vrsta poznata je i kao cvet feniks i govori o srpskom narodu i iskušenjima kroz koja je prošao u Velikom ratu.

Dan primirja se obeležava u isto vreme u svim glavnim gradovima država pobednica, poput Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.

U do tada najkrvavijem sukobu koji je svet video, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.

Centralnu državnu ceremoniju polaganja venaca na spomen-kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju u Beogradu predvodio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, koji je poručio da se pobedom u Velikom ratu srpski narod svrstao u velike narode.

Praznik čestitali i Vučić, Vučević, Dodik

Predsednik Aleksandar Vučić čestitao je iz Pariza građanima Srbije praznik - Dan primirja u Prvom svetskom ratu i poručio da junaštvo srpskog naroda jeste za poštovanje.

"Čestitam praznik narodu, to je važan praznik, junaštvo srpskog naroda jeste za poštovanje, koje moramo da pokažemo i mnogo više i snažnije na ovakve dane kao što je ovaj", rekao je Vučić novinarima u Parizu.

Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević uputio je danas, povodom Dana primirja, čestitku pripadnicima Vojske Srbije.

"Svim pripadnicima Vojske Srbije čestitam današnji praznik - Dan primirja u Velikom ratu, dan kada je slavna i nepobediva srpska vojska, na bojnom polju viteški, ispunila vekovni san o oslobođenju. Čuvajmo zavete predaka i pamtimo njihove žrtve. Neka naše zastave pobede visoko vijore, budimo ponosni, jer malo je naroda u svetu sa ovakvom vojskom!", naveo je Vučević u čestitki.

Čestitku je uputio i novoizabrani predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i istakao da srpski narod treba da bude ponosan na svoje pretke koji su izvojevali veliku pobedu i ispisali slavne stranice istorije.

"Srpski narod je uvek težio i borio se za slobodu, ponosno stajao na strani pravde, slobode i antifašizma. Sa ponosom i posebnim pijetetom treba da čuvamo uspomenu na sve naše žrtve, civile i ratnike, koji su junački stradali od 1914. do 1918. godine, a njihove hrabre podvige moramo da prenosimo budućim generacijama, kao i da su mir i sloboda jedini pravi put ka boljoj budućnosti", poručio je Dodik.

Bocan-Harčenko položio vence na Spomen-kosturnicu ruskim vojnicima

Polaganjem venaca na Spomen-kosturnicu ruskim vojnicima stradalim u Prvom svetskom ratu, ambasada Ruske Federacije u Beogradu obeležila je Dan primirja.

Vence su tokom ceremonije položili ruski ambasador Aleksandar Bocan-Harčenko, predstavnici Ministarstva odbrane Srbije, Grada Beograda, ambasade Belorusije, kao i boračkih udruženja.

Spomen kosturnica podignuta je kako bi se na odgovarajući način sahranili posmrtni ostaci ruskih vojnika - učesnika Prvog svetskog rata, koji su đivot izgubili na ratištima na prostoru bivše Jugoslavije.

Ambasadori Ujedinjenog Kraljevtsva, Francuske, Nemačke, EU praznik obeležili na groblju Komonvelta

Ambasada Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji obeležila je Dan Primirja polaganjem venaca na groblju Komonvelta, a ceremoniju je predvodila ambasadorka te zemlje Šon Meklaud.

Ovoj ceremoniji prisustvovali su i predstavnici ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Vojske Srbije, Grada Beograda, kao i ambasadori Francuske Pjer Košar, Nemačke Anke Konrad, šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre, kao i predstavnici Ambasada SAD i Austrije.

Groblje Komonvelta, poznato i kao Britansko vojno groblje, nalazi se u sklopu Novog groblja u Beogradu, a na njemu su sahranjena 483 vojnika iz zemalja Komonvelta, od kojih najviše Britanaca i Kanađana nastradalih tokom Prvog i Druog svetskog rata na teritoriji bivše Jugoslavije.

Ambasador Srbije u Austriji posetio logor Mauthauzen

Ambasador Srbije u Austriji Nebojša Rodić danas je, povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu, položio venac na groblju, jednom od stratišta logora Mauthauzen, u Rajferdorfu, gde je tokom Velikog rata stradalo više od 8.000 Srba.

Ambasador je u Rajferdorfu posetio i novu kapelu, koja je prvi put otvorila vrata za sve koji su došli da se poklone senima stradalih Srba.

Rodić je ukazao da je u Rajferdorfu stradalo više od 8.000 Srba, koji su tamo dovođeni već od 1914. godine, a naša je obaveza da ih se sećamo.

"Ako hoćemo da ih se setimo, tako što ćemo po jedan minut ćutnje dati svakome od njih, bile bi nam potrebne dve godine i 172 dana. To govori koliko je ogromna bila naša žrtva u Velikom ratu, i koja se ponovila u Drugom svetskom ratu", naglasio je ambasador.

Upravo to sve nas obavezuje da branimo slobodu, da se spremamo da branimo tu slobodu, ukoliko neko bude nameravao da je ugrozi, dodao je Rodić.

Kapela Srpske pravoslavne crkve u Mauthauzenu, sagrađena je u znak sećanja na vojnike i civile koji su u jesen 1914. godine zarobljeni i odvedeni iz Srbije i okruženja u zarobljenički logor Mauthauzen kod Linca, kroz koji je do 1918. godine prošlo oko 40.000 Srba, Italijana, Rusa i drugih naroda.