Šta nam donosi novi svet koji predvode Rusija i Kina?
U svetu se dešava ogromna promena, a po prvi put sada je to na neki način potvrdio i predsednik Rusije Vladimir Putin.
On je u svom Valdajskom govoru po prvi put upotrebio izraz "novi svet", a to znači da je promena toliko velika da zaslužuje da se okarakteriše upravo takvim naslovom.
Novi svet glavna je tema i knjige diplomate Vladimira Kršljanina "Novi svet - Srbija, Rusija, Kina - budućnost koja je počela".
Autor knjige za RT Balkan navodi da Rusi da bi opisali novi svet koriste izraz "pravedni multipolarni sistem", a Kinezi "zajednica zajedničke sudbine čovečanstva", dok on u svojim tekstovima često koristi oba izraza.
"Predsednici Rusije i Kine Vladimir Putin i Si Đinping u dokumentu usvojenom na samitu u Pekingu 4. februara 2022. godine upotrebili su oba izraza. Na taj način su pokazali da su ravnopravni, da jedni druge podjednako uvažavaju. Ono što oni nazivaju opisnim terminima, ja sam odlučio da kratko nazovem - novi svet", objašnjava Kršljanin.
On ističe da novi svet može da se utemelji na "našoj pravoslavnoj tradiciji, to jest duhovno-moralnim vrednostima, koje su različite od zapadnih".
"One su zaista hrišćanske i humanističke, dok su se zapadne pretvorile u suprotnost tome", dodaje Kršljanin.
"Može se fundirati i na jednoj objektivnoj antropološko-sociološkoj društvenoj teoriji. Oba ta pristupa dovode do istog rezultata, da je potrebna saradnja bez konflikta, a upravo zato su Rusija i Kina uspešnije od Zapada i Amerike, prestigle su ih za samo nekoliko decenija", priča Kršljanin.
On navodi da je Zapad pet vekova kolonizovao, pljačkao, ubijao, izazivao ratove i na taj način održavao svoju dominaciju.
"Ta konfliktnost je u suštini njihovog pristupa svetu, dok je u suštini našeg pristupa saradnja između ljudi, koja podrazumeva ljubav i međusobno poštovanje", ističe naš sagovornik.
On pojašnjava da je ljudsko stvaralaštvo kolektivni čin, i da pesnici i slikari stvaraju sami tek kada se "napoje i nahrane iskustvima i znanjima drugih u svom okruženju".
"Ne postoji individualno stvaralaštvo, čovek je društveno biće. Svaki čovek, kao ličnost, je pojedinac koji zaslužuje poštovanje, ali nema uspeha društva (ekonomskog, tehnološkog, naučnog...) bez saradnje", kaže Kršljanin.
On napominje da saradnja postoji i na Zapadu, ali je uvek praćena konfliktima jer su "konflikti metod na osnovu kojeg njihova oligarhija vlada, ona nije u stanju da vlada drugačije".
"Kod nas postoje mehanizmi sabornosti, usklađivanja različitih mišljenja i interesa, a ne isključivo konflikta i preglasavanja. U tome smo mi superiorni u odnosu na njih, i to su Rusija i Kina pokazale jer su za samo nekoliko decenija pretekle Zapad u svemu", dodaje Kršljanin.
Govoreći o odnosu Srba i Rusa kaže da danas Zapad isto ono što je primenio protiv Srba, kroz razvijanje Jugoslavije i NATO agresiju, pokušava da primeni protiv Rusa izazivajući sukobe u Ukrajini.
"Suština je ista. Utoliko se još jednom potvrđuje i naša istorijska bliskost. Naravno da ja zastupam tezu da Srbija ne treba da pravi ekvidistancu između poraženih u svetu u istorijskom smislu, onih koji su bili agresori i onih koji su nam prijatelji i istorijski saveznici. Mi treba malo hrabrije da idemo u susret Rusiji i Kini i u tom novom svetu mi ćemo, zahvaljujući onima koji ga prevode, u njemu imati jedno počasno mesto. Novi svet predvode Rusija i Kina, a njegov vesnik je bila Srbija", navodi Kršljanin.
On ističe da novi svet svima donosi boljitak, i objašnjava da Kinezi koriste pojmove iz teorije igara da bi ga ilustrovali.
"Oni dosadašnji zapadni sistem opisuju kao pravilo nulte sume, to znači da ako ja nekome nešto otmem, onda sam ja za toliko bogatiji, a on za toliko siromašniji. Suma toga je nula, nema napretka, jedan se obogatio na račun drugog. Danas čovečanstvo, uključujući i građane u zemljama Zapada, treba da se tome suprotstavi. Sasvim je dovoljno klasično međunarodno pravo napravljeno posle Drugog svetskog rata - ako bi se ono dosledno primenjivalo, mi bismo mogli da nađemo zajednički jezik", zaključio je Kršljanin.
Novi svet se rodio, a stari umire
Recenzije za knjigu Vladimira Kršljanina napisali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, glavni i odgovorni urednik "Večernjih novosti" Milorad Vučelić, Marko Milošević, general Živomir Ninković, prof. dr. Branko M. Rakić, prof. dr. Mića Živojinović i prof. dr. Srđan Perišić.
Vučić je naveo da je Kršljanin život posvetio Srbiji, njenoj slobodi i jedinstvu, nezavisnosti i napretku, i da "njegove misli o Srbiji zaslužuju pažnju i poštovanje".