Rusija minira napredak i mir na Zapadnom Balkanu sprovodeći operacije u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, a britanska vlada mora da preuzme "veću odgovornost i zaštititi mir u toj regiji, više nego ikad", kako se "ne bi ponovila masovna ubijanja i silovanja kao 1990-ih godina", istaknulo je u svojim govorima jedanaest članova britanskog Doma lordova, gornjeg doma parlamenta te zemlje.
Debatu u Domu lordova britanskog parlamenta inicirala je u utorak, 17. oktobra baronesa Arminka Helić, prenosi "Radio Slobodna Evropa".
Helić, članica Konzervativne partije koja je trenutno vladajuća u Ujedinjenom Kraljevstvu, rođena je u Gračanici na severu Bosne i Hercegovine, da bi devedesetih godina izbegla u Veliku Britaniju.
U Dom lordova imenovana je 2014. godine na predlog bivšeg britanskog premijera Davida Kamerona i članica je Odbora za spoljne poslove.
Helić je britansku vladu pitala da li evropska politika na Zapadnom Balkanu uspeva da postigne cilj i podsetila na nedavni incident na u Banjskoj, a naglasila je da posljednjih desetak godina "lideri Republike Srpske nastoje da oslabe državu BiH".
Baronesa je optužila lidere tog entiteta da pokušava da "kreira parastrukture i da želi da učvrsti administrativnu liniju razgraničenja kao čvrstu granicu s ciljem konačnog ocepljenja".
Za Srbiju je rekla da "nema dokaza da je partner u očuvanju teško stečenog mira", dok je predsednika Srbije Aleksandra Vučića optužila da "potpisuje sporazume koje kasnije ne poštuje i da se naoružava kupujući dronove iz Kine i Irana, a britansko Ministarstvo obrane je pitala da li su toga svesni".
Ona je optužila Rusiju da "minira mir na Balkanu" i da "širom regije širi lažne informacije i često iskorišćava Srpsku pravoslavnu crkvu". Pozvala je na jačanje međunarodnih mirovnih snaga Kfora na Kosovu kao i Eufora u BiH.
"Već je upućen poziv da britanske trupe ojačaju Eufor čiji mandat bi trebalo da bude produžen sledećeg meseca u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ako Rusija ili Kina ulože veto, moramo biti spremni da NATO preuzme ulogu", rekla je ona.
Pedi Ešdaun veliki lider, Sendvič poziva na novu intervenciju
Lord Džon Olderdajs iz partije Liberalnih demokrata rekao je da je bio u Sarajevu, gde je, kako je naglasio, ubijen austrougarski prestolonaslednik i počeo Prvi svetski rat.
"Tada je visoki predstavnik bio Pedi Ešdaun, 2006. godine. Tih godina su postignute velike stvari. Uloga lidera je ključna. Pedi je bio lider. Ključno je da imamo prave lidere i izvan i unutar BiH", kazao je lord Olderdajs.
On je rekao kako Rusija i Kina "iskorišćavaju konflikte u regiji", kao i da britanska vlada i Evropa moraju da obrate pažnju na pogoršanje situacije u BiH i na Balkanu.
Grof od Sendviča, nezavisni predstavnik Džon Edvard Holister Montagu, rekao je da je međunarodna zajednica "podbacila kad je počinjen genocid u Bosni i na Kosovu" i pozvao na novu intervenciju na Balkanu "ako to bude potrebno".
"Nadam se da je britanska vojska spremna da pošalje trupe na Zapadni Balkan ako bude potrebno. Nažalost, moramo da prihvatimo da UN nisu u mogućnosti da to učine", rekao je Sendvič.
Lord Patrik Tomas Kormak iz Konzervativne partije izjavio je kako se "seća ranih 1990-ih, kada se u ovom domu upozoravalo na masovna ubijanja i silovanja, masakr hiljada muškaraca i dečaka u genocidu u Srebrenici".
"Trebalo je da naučimo lekciju. Danas postoji stvarna opasnost jer živimo u vremenu koje je opasnije od bilo kojeg vremena nakon Drugog svetskog rata. Bio sam nedavno u Sarajevu i situacija u Bosni danas je opasnija nego početkom 1990-ih", zabrinuo je naglasio Kormak.
On je ocenio da se "Rusija ne libi da pravi probleme".
"Moramo da prepoznamo da je naš kontinent Evropa koji se ujedinjavao svih ovih godina nakon Drugog svetskog rata u velikoj opasnosti. Ne smemo izgubiti iz vida opasnost novog sukoba na Zapadnom Balkanu. Postoji stvarna opasnost da će Rusija, koristeći Srbiju, totalno destabilizovati BiH, podržati ocepljenje Republike Srpske koje nije moguće ni pod kojim uslovima", rekao je Kormak.