Srbija i Balkan

Počela "tiha procedura": Predat nacrt za viznu liberalizaciju "Kosova", rok pomeren za mesec dana

Zvaničnici privremenih prištinskih institucija mesecima iznose primedbe na temu vizne liberalizacije
Počela "tiha procedura": Predat nacrt za viznu liberalizaciju "Kosova", rok pomeren za mesec danawww.globallookpress.com © Karl-Josef Hildenbrand/dpa

Češko predsedništvo EU dostavilo je državama članicama novi nacrt teksta za liberalizaciju viza za tzv. Kosovo, s tim što je datum primene pomeren za mesec dana, sa novembra na decembar naredne godine, prenosi prištinska "Koha ditore".

"Izuzeće od viznog zahteva primenjivaće se tek od datuma početka rada Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS) i u svakom slučaju najkasnije do 1. decembra 2023. godine", navodi se u najnovijem nacrtu.

Kako navodi "Koha", time je otpočela tiha procedura, koja podrazumeva pojednostavljenu proceduru odobravanja vizne liberalizacije u kojoj se daje određeno vremensko ograničenje za eventualnu reakciju država članica.

U ovom slučaju, ako do srede, 16. novembra u 14 časova, nijedna država članica Evropske unije ne reaguje, niti se usprotivi, onda se smatra da je predmetni tekst odobren i dosije za vizu ide na politički nivo.

Odlaganje za mesec dana iz diplomatskih izvora objašnjava se činjenicom da 1. novembar u agendi EU i dalje stoji kao mogući rok kada bi ETIAS trebalo da bude u potpunosti funkcionalan i u ovom slučaju vizna liberalizacija stupa na snagu.

U slučaju ponovljenog odlaganja ETIAS, građanima tzv. Kosova će biti dozvoljeno da se slobodno kreću šengenskom zonom najkasnije do 1. decembra, na način da eventualni tehnički problemi na evropskom nivou ne utiču na njihovo slobodno kretanje.

Ukoliko tekst bude odobren 16. novembra, prvo će biti poslat ambasadorima država članica, a zatim počinje takozvani trijalog na kojem će sve evropske institucije, Evropska komisija, Evropski parlament i Savet ministara EU biti uključeni.

Evropski parlament i ministri ponovo moraju da glasaju za liberalizaciju. Evropski parlament se godinama zalaže za liberalizaciju, dok se u Savetu EU glasa kvalifikovanom većinom, što znači da glasa 55 odsto država, što čini 66 odsto opšte populacije Evrope.

Češko predsedništvo je i dalje optimistično da bi sve zakonodavne procedure mogle da budu završene do kraja ove godine.

Prošle nedelje su se u medijima pojavila informacije da će vizna liberalizacija stupiti na snagu do novembra iduće godine. Radio slobodna Evropa piše da češko predsedavanje, ima za cilj da vizna liberalizacija bude jedna od "svetlih tačaka" na samitu EU-Zapadni Balkan koji će biti održan u Tirani, 6. decembra.

Osmani: Nadamo da će odluka biti doneta najkasnije do decembra

Zvaničnici privremenih prištinskih institucija mesecima iznose primedbe na ovu temu, a među njima je i predsednica tzv. Kosova Vjosa Osmani koja je krajem oktobra poručila da se "mora stati na kraj nepravednom isključenju građana tzv. Kosova iz vizne liberalizacije.

"Nadamo da će odluka biti doneta najkasnije do decembra, tokom češkog predsedavanja, i da će tada odluka o viznoj liberalizaciji stupiti na snagu po dosadašnjoj praksi, bez definisanja novih tehničkih kriterijuma, koji bi samo odložili tu veliku nepravdu prema građanima Kosova", rekla je tada Osmani.

Prema njenim tvrdnjama, prošlo je više od četiri godine od kada je tzv. Kosovo ispunilo sve kriterijume u procesu vizne liberalizacije.

Osmani je navela da će liberalizacija viza biti prvi korak kroz koji bi EU ponovo potvrdila evroatlantsku orijentaciju tzv. Kosova, što je, kako je rekla, i geostrateški interes Evropske unije.

"(Tzv.) Kosovo će podneti zahtev za članstvo u EU, a mi smo svesni da je ovo dug proces, ovo bi bio prvi korak gde bi EU ponovo potvrdila da naša evroatlantska orijentacija nije samo u interesu naših građana, nego i geostrateškom interesu EU, jer je ujedinjena Evropa u miru nemoguća bez uključivanja Zapadnog Balkana u nju", izjavila je tom prilikom Osmani.

Šta je ETIAS i kada bi mogao da stupi na snagu?

ETIAS je, inače, sistem za davanje ovlašćenja za putovanje u one zemlje Evropske unije koje pripadaju šengenskom prostoru. Konačnu odluku o prelasku spoljne granice donosi država članica EU prve destinacije.

ETIAS će sprovesti takozvani skrining pre putovanja putnika koji uživaju bezvizni pristup Šengenskom prostoru, i na taj način će omogućiti državama članicama da uskrate dozvolu putnicima za koje smatraju da predstavljaju bezbednosnu pretnju, rizik u smislu iregularne migracije ili javnog zdravlja. Da bi prešli spoljnu šengensku granicu, putnici bez vize će morati da imaju važeću putnu ispravu i ETIAS ovlašćenje.

ETIAS je odobren 2018. godine, ali je stavljanje ovog sistema u funkciju u nekoliko navrata odloženo. EU računa da bi mogao postati operacionalan do kraja 2023. godine.

image