Srbija i Balkan

Deportovan iguman manastira Devine vode: Bez objašnjenja proteran u Severnu Makedoniju

Otac Fotije je godinama aplicirao za boravišnu dozvolu i dobijao produženja bez problema
Deportovan iguman manastira Devine vode: Bez objašnjenja proteran u Severnu MakedonijuGetty © Carsten Koall / Stringer

Višegodišnjeg igumana manastiraa Devine vode, protosinđela Fotija, tzv. kosovska policija deportovala je u Severnu Makedoniju po hitnoj proceduri i bez ikakvog obrazloženja, navode iz Eparhije raško-prizrenske.

U skladu sa "kosovskim zakonima", Fotije, kao državljanin Severne Makedonije je kao i više drugih sveštenih lica pri Eparhiji raško-prizrenskoj, koja nemaju tzv. kosovska dokumenta, aplicirao poslednjih pet godina za boravišnu dozvolu. Oni su to činili svake godine.

U Eparhiji navode da je i iguman ovog manastira pri zvečanskoj opštini redovno i bez ikakvih problema dobijao produženja boravišne dozvole, te da je pre desetak dana uspešno položio i imigracioni test koji organizuje tzv. Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova.

Za 20. oktobar je imao zakazan termin u Odeljenju za strance i imigraciju u Prištini, gde je trebalo da dobije privremenu kosovsku ličnu kartu sa boravišnom dozvolom za narednih pet godina, naveli su u Eparhiji.

"Otac Fotije kao i druga crkvena lica naše Eparhije koja apliciraju za kosovska dokumenta ovu proceduru prolaze uz koordinaciju monitoring tima OEBS-a, čiji su predstavnici bili prisutni u toku današnjeg događaja. O. Fotije je stalno nastanjen u manastiru Devina voda, iako prijavljenu adresu ima pri Eparhiji u Prizrenu, jer mu je svojevremeno saopšteno da 'sever Kosova nije u sistemu' i da ne može da aplicira za kosovska dokumenta sa svoje adrese na kojoj živi", navode.

Kada je trebalo da podigne novu dozvolu sa ličnom kartom rečeno mu je, kako dalje tvrde – bez obrazloženja, da je njegov zahtev odbijen.

"Štaviše, iako je imao odobreno boravište od ranije sve do 11.11.2023. god. rečeno mu je da odmah mora da ide u pritvor i da će biti deportovan sa Kosova, kao i da su mu sve ranije aplikacije i dozvole boravka na Kosovu poništene i da će njegov dalji boravak na Kosovu biti nelegalan".

U dokumentu koji mu je dostavljen citirani su članovi zakona koji se odnose na "razloge nacionalne bezbednosti" bez, kako se dalje navodi u odgovoru Raško-prizrenske eparhije, navođenja bilo kakve krivične ili druge odgovornosti, jer o. Fotije nije imao nikakve probleme te vrste.

"U krajnje neprijatnoj situaciji pritiska o. Fotije je bio prinuđen da potpiše dokumenta koja su mu predata (tekst o odbijanju zahteva i tekst o poništenju prava na dalji boravak). Dokumenti su mu dati na albanskom i posle su mu prevedeni. Posle toga je bio pretresen sa rukama na zidu i saopšteno mu je da ako želi da izbegne pritvor, posle čega bi svakako bio bez prava boravka, može odmah biti deportovan bez zvaničnog privođenja. Na molbu Eparhije, pored predstavnika OEBS-a, na lice mesta došao je i predstavnik Euleksa, koji je fotografisao dokumente, i pokušavao da dobije obrazloženje o pravim razlozima deportacije, ali mu je kao i o. Fotiju rečeno da se radi o 'razlozima nacionalne bezbednosti', bez ikakvih detalja", navode iz Eparhije.

Nakon što je "praktično bio prinuđen da pristane na deportaciju, o. Fotiju je privremeno oduzet pasoš Republike Severne Makedonije i mobilni telefon, a njegovo vozilo parkirano ispred zgrade je detaljno pretreseno". Eparhija tvrdi da je sve video i predstavnik Euleksa.

Posle toga Fotije je sproveden uz policijsku pratnju do granice sa Severnom Makedonijom gde su mu vraćeni pasoš i telefon.

Tvrde i da je ocu Fotiju navodno onemogućeno da ode do svog manastira i uzme svoje lične stvari i deportovan je praktično u roku od par sati nakon što mu je saopšteno da mu se ne odobrava dalji boravak na KiM.

Otac Fotije (svetovno ime Aleksandar Kostovski) rođen je 25.8.1981. godine u Skoplju. Nakon završene muzičke akademije u Sofiji posvetio se monaškom životu.

U Eparhiji raško-prizrenskoj SPC je od 2004. god. Do 2009. god. služio je pri u manastiru Sopoćani i u Gračanici, gde je proveo najviše vremena. Godine 2009. imenovan je za nastojnika manastira Devina voda kod Zvečana, gde je od tada boravio neprekinuto punih 13. godina obavljajući svoje monaške dužnosti, navodi KosSev.

image