Srbija i Balkan

Porodice Srba uhapšenih na KiM: Teraju ih da pričaju albanski, hladno im je i gladni su

Srbi zaposleni u Kosovskoj policiji koji su čuvali pritvorene, sklonjeni su i zamenjeni Albancima, kaže rođak jednog Srbina koji je u zatvoru i dodaje da se vrlo neprofesionalno ponašaju prema njima
Porodice Srba uhapšenih na KiM: Teraju ih da pričaju albanski, hladno im je i gladni suGetty © Carsten Koall

Članovi porodica uhapšenih Srba koji se nalaze u pritvorskoj jedinici u Podujevu kažu da se posle događaja u Banjskoj, 24. septembra, zatvorenici srpske nacionalnosti suočavaju sa pravom torturom.

Sagovornici portala "Kosovo onlajn", koji su želeli da ostanu anonimni iz straha da se tretman prema njihovim najbližima koji su u zatvoru još više ne pogorša, kažu da su pritvoreni Srbi pod represijom u zatvoru visokog rizika u Podujevu, podsećajući da su na to ukazivali i ranije, ali da niko nije reagovao. Srpski jezik im je, tvrde, gotovo zabranjen.

"Teraju ih da pričaju albanski, ukoliko neko ne zna albanski ne može ništa da traži. Oni se međusobno pomažu kako bi bar nešto osnovno dobili, poput hrane. Hladno im je, nemaju grejanje. Ne daju da im se odnese ćebe ili grejalica. Dok je bilo leto zatvarali su im i rešetke i limena vrata, onda su oni štrajkovali jer se umalo nisu pogušili, a sada rade suprotno, širom otvaraju vrata da bi im bilo hladno. Puno puta im puštaju hladnu vodu za vreme tuširanja", kaže sagovornik ovog medija.

Posebno zabrinjava, ističe, što pritvoreni ne dobijaju redovnu medicinsku terapiju.

Srbi zaposleni u Kosovskoj policiji koji su čuvali pritvorene, sklonjeni su i zamenjeni Albancima, kaže rođak jednog Srbina koji je u zatvoru i dodaje da se vrlo neprofesionalno ponašaju prema njima.

"Hranu za ručak su im prepolovili, ako to može da se nazove hranom uopšte. Među Srbima ima dijabetičara, a za doručak im daju med, krem, džem... Niko ne doručkuje. Smršali su vidno za ovih mesec dana svi", dodaje naš sagovornik.

Članovi porodica se žale i na to što je vreme trajanja telefonskih poziva smanjeno. Ranije je, kažu, bilo 15 minuta, a sada 10 do 12 najviše.

image