Evropske i američke diplomate pogrešno su procenile Beograd, koji je uvek insistirao da neće priznati "Kosovo", a pogrešno su procenili i Prištinu, jer su pokušali da nateraju premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija da formira Zajednicu srpskih opština, konstatovao je bivši američki diplomata, a sadašnji profesor na Džons Hopkins univerzitetu i albanski lobista Danijel Server na svom blogu (peacefare.net) promišljajući razloge neuspeha dijaloga Beograda i Prištine.
Zato je, po njegovim rečima, neophodno da isprave svoje greške i politiku koja je bila naklonjenija Beogradu okrenu ka Prištini, odbacujući pri tome preambiciozne ciljeve.
"Ni Zajednica srpskih opština, ni priznanje nezavisnosti 'Kosova' nisu izvodljivi", precizirao je Server, te dodao da je tzv. tehnički dijalog Beograda i Prištine pre 2013. bio daleko uspešniji od onog "političkog" koji je usledio jer je doneo brojne sporazume namenjene poboljšanju života i na "Kosovu" i u Srbiji.
"Neki nisu u potpunosti sprovedeni. Krajnje je vreme da se vratimo na njih. Nekima će možda biti potrebna revizija", rekao je američki diplomata.
Server smatra da bi Amerikanci i Evropljani mogli da formiraju grupu nalik Međunarodnoj civilnoj kancelariji koja bi pratila sprovođenje obećanja koje je dalo "Kosovo", a u njoj bi trebalo da se nađu evropski i američki lideri, predstavnici kosovske i srpske vlade, kao i nevladine organizacije.
"Cilj bi trebalo da bude stoprocentno sprovođenje postojećih tehničkih sporazuma i svih onih koji su kasnije postignuti", precizirao je albanski lobista.
Iako je "Kosovu" potrebno priznanje nezavisnosti i članstvo u Ujedinjenim nacijama što pre, to nije moguće sa sadašnjim rukovodstvom u Beogradu koje sarađuje s Moskvom i Pekingom. Za političko rukovodstvo Prištine, posebno posle napada u Banjskoj 24. septembra, nije moguća ni Zajednica srpskih opština. Obe ove tačke dijaloga treba odložiti do kraja procesa normalizacije.
"Tehnički dijalog bi trebalo da bude prioritet", ponovio je Server.