Savremeni način života podrazumeva odsustvo komunikacije i posvećenost tehnologiji umesto razgovora sa decom, pa ne čudi što polovina mališana ima neku poteškoću u govoru, odnosno do 60 odsto predškolskog uzrasta, piše "Blic".
Sada će detekciju govorne ili jezičke sposobnosti u Srbiji procenjivati dva standardizovana instrumenta koja su po prvi put stigla u zemlju, otkriveno je na Međunarodnom naučno-stručnom skupu logopeda pod nazivom "Logopedija danas".
Prof. dr Neda Milošević iz Srpske logopedske asocijacije kaže da svetski trend ukazuje na opšte povećanje poremećaje komunikacije u svim delovima sveta, među kojima su najupečatljiviji poremećaji govora, jezika, ali prvenstveno govornog ponašanja, odnosno potrebe za komunikacijom.
"Imamo veliki broj dece koja nemaju prvenstveno razvijeno komunikativno ponašanje u kojem bi mogla da uče govor. Dakle, izostaje potreba da se govori, tako da na svetskom nivou gotovo 50 odsto dečje populacije ima neku teškoću u komunikaciji. Razvoj tehnologije nam ne ide na ruku u pravcu podsticanja razvoja govora", kaže profesorka.
Dr Milošević ukazuje da su uzusi veoma jasni: govor će se razviti ukoliko postoji okruženje koje govori.
"Moramo postati svesni da je jedini način da podstaknemo razvoj i smanjimo teškoće - zabrana korišćenja tehnologije do druge godine života, na čemu Svetska pedijatrijska asocijacija insistira već deceniju. Prevencija i preventivni programi, obuka roditelja je put kako umanjiti trend porasta teškoća u komunikaciji", objašnjava.
Njena koleginica dr Jadranka Otašević naglašava da se broj dece sa govornom patologijom povećava.
"Logopedi bi trebalo da dobiju status zdravstvenog radnika, umesto dosadašnjeg statusa saradnika, kako bi bili ravnopravni učesnici u praćenju razvoja dece", rekla je ona i podvukla da bi to moglo da se desi do kraja godine.