Srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović sastala se sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom kome je, kako prenosi Tanjug, pozivajući se na Srnu, objasnila da su priče kojima se Srpska prikazuje kao remetilački faktor - neistine, a da se Srpska zalaže za funkcionisanje BiH u skladu sa Ustavom.
"Razgovarali smo i o svim aktuelnim temama, geostrateškim ciljevima, o kretanju EU u budućnosti, o kretanju Zapadnog Balkana kada je u pitanju EU, kao i našim unutrašnjim pitanjima", rekla je Cvijanović dodajući da je sastanak sa Makronom bio konstruktivan.
Cvijanović je istakla da je Makronu poručila da nema mesta stranim namesnicima u BiH koji misle da mogu da uzurpiraju sva prava i rade sve ono što ne bi da rade u bilo kojoj drugoj državi.
"Mislim da smo se tu razumeli, da su parlamenti ti koji treba da donose zakone, a ne neizabrani stranci, ali isto tako i da različita tumačenja istih stvari izazivaju nedoumicu i da mi od EU očekujemo određenu konzistentnost", rekla je Cvijanović.
Ona je istakla da je francuskom predsedniku ukazala na to da je RS bila ta koja je predložila da je za usvajanje svih 14 prioriteta, i da se na taj način pokaže opredeljenost ka putu u EU.
"Ali, isto tako i da uvažimo neke stvari koje nekim našim kolegama Bošnjacima u Sarajevu ne odgovaraju, a to je da se izvrši reforma Ustavnog suda i sve one druge stvari koje EU veoma pedantno notirala, ako zemlja zaista želi da se kreće evropskim putem", rekla je Cvijanović.
Ona je dodala i da joj je veoma važno bilo da čuje kako Makron vidi EU, kao i šta znači različit stepen integracije, kao nova ideja modela EU u budućnosti.
Makron je, kako je navela, rekao da EU ne treba da bude ta koja ukida tuđe identitete, nego da bude ta koja objedinjuje različite identitete.
"To znači da svaki narod za sebe zadrži ono što mu je važno. Naravno, sistem treba da bude funkcionalan, ali u okviru tog sistema svaka zemlja treba da dolazi do svojih rešenja", rekla je Cvijanović.
Predsedniku Francuske rekla je, i da sve što se dešava u BiH, jeste u okviru političke arene, da će biti i zadržano u tim okvirima, i da nema nikakvog potencijala za sukobe.
"Ukazala sam i na određene stvari kada je reč o našoj bezbednosnoj slici, kao i da smo prošli kroz težak period, koji je podrazumevao i radikalizaciju, i da ta radikalizacija nikada nije stanovala u RS", navela je ona.