Đurić: KiM kolevka srpske državnosti, priznanje ozbiljan udarac srpsko-izraelskim odnosima

Diplomata je za "Džeruzalem post" podsetio i na zajedničku prošlost Srba i Jevreja, i ukazao da je Srbija bila veliki centar cionističkog pokreta

Kosovo i Metohija je kolevka državnosti, duhovnosti, kulture i identiteta Srbije, a izraelsko priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti bio je ozbiljan udarac po srpsko-izraelske odnose, poručio je ambasador Srbije u SAD Marko Đurić u intervjuu za "Džeruzalem post".

On je napomenuo da je Kosmet za Srbe sveta zemlja, ne samo 13 odsto suverene teritorije, već kolevka državnosti, duhovnosti, kulture i identiteta Srbije.

"U protekle tri godine, 27 zemalja je opozvalo ili zamrznulo priznanje Kosova, da bi omogućilo rešenje kroz dijalog. Izrael je bio jedina nova država koja ga je priznala i naši bilateralni odnosi su pretrpeli ozbiljan udarac. Ali odnosi između Srba i Jevreja su toliko jaki i utemeljeni, da mogu da kažem da ponovo nastavljamo da razvijamo naše odnose u mnogim sferama i uveren sam da ćemo to činiti još jačim tempom", naglasio je Đurić.

Na pitanje kada će Srbija preseliti svoju ambasadu u Jerusalim rekao je da je želja Beograda da premesti ambasadu, "nažalost", suspendovana kada je Izrael priznao "Kosovo".

"Ipak, nastavili smo i otvorili trgovinsku kancelariju u Jerusalimu 2021. godine, čime smo ponovo potvrdili našu posvećenost izgradnji snažnije ekonomske i poslovne veze sa Izraelom", dodao je Đurić, koji je jedno vreme sa porodicom živeo u ovoj državi.

Upitan kako Srbija gleda na napad Hamasa i na izraelski plan da tu organizaciju uništi, Đurić je podsetio da su najviši srpski zvaničnici to nedvosmisleno osudili. To je, podvlači, za Srbiju stvar principa.

"Ali, ne zaboravimo da za Srbe jevrejski narod predstavlja i prijateljski, pa i bratski narod. Osim toga, Hamas je u Srbiji poznat po slanju terorističkih 'dobrovoljaca' protiv Srba tokom jugoslovenskih ratova devedesetih", ukazao je srpski ambasador kome je jedan rođak kidnapovan tokom napada Hamasa na Izrael.

Diplomata je podsetio i na zajedničku prošlost Srba i Jevreja, i ukazao da je Srbija bila veliki centar cionističkog pokreta, podsećajući da porodica Teodora Hercla potiče iz Zemuna, a da je Zemun bio i rodni grad rabina Jude Ben Šlomo Hai Alkalaja, koji je danas priznat kao preteča modernog cionističkog pokreta.

Kraljevina Srbija je, kaže, bila prva država u svetu koja je zvanično podržala i priznala Balfurovu deklaraciju 1917. godine i time podržala ideju o formiranju Izraela pre više od 100 godina.

I Srbi i Jevreji su, kako navodi, tretirani kao "podljudi" i istrebljeni zajedno u stotinama hiljada zloglasnih nacističkih i ustaških koncentracionih logora poput Jasenovca.

"Tokom istorije, jevrejska i srpska istorija su bile međusobno povezane, ali takođe čvrsto verujem da imamo mnogo dobrih stvari koje možemo i moramo zajedno da postignemo u budućnosti", naglasio je Đurić.

Srbija, prema njegovim rečima, sa velikom zabrinutošću posmatra porast različitih oblika istorijskog revizionizma i antisemitizma.

Na konstataciju da se Srbija graniči sa dve većinske muslimanske zemlje na Balkanu - Albanijom i Bosnom i pitanje da li se suočava sa pretnjom od islamskog ekstremizma i terorizma, Đurić je rekao da je Srbija već uveliko patila od raznih oblika ekstremizma, uključujući i islamski.

On je naveo da je zemlja dom male, ali rasprostranjene muslimanske zajednice, koja je dobro integrisana u društvo i jednako tretirana.

"Postoje regionalne sile i zlonamerni akteri koji neprestano pokušavaju da podstaknu islamski fundamentalizam. U stalnom smo riziku, jer se čini da su njihova sredstva beskrajna, a njihova posvećenost trajna. Neki od naših suseda, međutim, nemaju situaciju u potpunosti pod kontrolom, a mi vidimo klizanje u ekstremizam u mnogim zajednicama", upozorio je Đurić.

Na pitanje kakav je njegov stav prema Teheranu, rekao je da je Srbija često isticala važnost rešavanja iranskog nuklearnog pitanja mirnim dijalogom i diplomatijom, istovremeno deleći zabrinutost međunarodne zajednice u vezi sa širenjem nuklearnog oružja.

"Kao kandidat za članstvo u EU, Srbija nastoji da svoju spoljnu politiku uskladi sa stavovima EU, posebno osuđujući gnusne aktivnosti Hamasa i označavajući Hezbolah u celini terorističkom organizacijom. Srbija i Iran imaju mnogo razlika u kulturi, religiji i istorijskim iskustvima, ali mi cenimo poštovanje Teherana prema teritorijalnom suverenitetu i integritetu Srbije, kao i njegov stav o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova", zaključio je ambasador Đurić.