Načelni dogovor o deeskalaciji situacije na severu Kosova i Metohije je postignut, a predstavnici privremenih prištinskih institucija prihvatili su da se odloži rok za preregistraciju vozila, piše "Albanijan post" i dodaje da će strane u petak 18. novembra izaći sa detaljima.
"'Kosovska' strana pristala da odloži odluku o registarskim tablicama nakon dugotrajnih zahteva Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, ali je objavljivanje odluke zatražila garanciju od svojih partnera", navodi medij iz Tirine.
Kako se dodaje, trenutno se traže modaliteti kako bi Srbi sa Kosova i Metohije mogli da budu vraćeni u institucije, koje su napustili, nakon što se nisu složili sa odlukom o registarskim tablicama, koja je predviđala opomene, novčane kazne i promenu tablica.
"Biće teško pronaći rešenja za one koji su napustili svoje političke funkcije, poput poslanika i gradonačelnika četiri opštine na severu, ali ne toliko teško za administraciju, policiju, pravosuđe", navodi se u tekstu.
Centralna izborna komisija tzv. Kosova je povodom toga donela odluku da zameni deset poslanika Srpske liste u ostavci.
CIK je prošlog utorka prihvatio zahtev predsednice takozvanog Kosova Vjose Osmani za imenovanje lica za zamenu upražnjenih mesta zbog ostavke poslanika Srpske liste.
Isto tako, Osmani je, nakon sastanka sa predstavnicima političkih stranaka, saopštila da su 18. decembar odredili kao datum izbora u četiri opštine na severu.
Kao što je poznato, od 5. novembra, Severna Mitrovica, Leposavić, Zubin Potok i Zvečan su bez gradonačelnika.
Mediji su izvestili 9. novembra da je međunarodna zajednica ponudila predlog o deeskalaciji na KiM u tri tačke.
- Prva tačka međunarodnog predloga za izlazak iz trenutne krize bila je da "obe strane potvrde svoju privrženost francusko-nemačkom planu i da se obe strane vrate pregovorima".
- U tački dva izričit je zahtev Vladi Srbije: "Srbija je saglasna da se o zahtevu za Zajednicu opština sa srpskom većinom razgovara samo u okviru celine francusko-nemačkog plana, odnosno kao deo ukupne strukture plana".
- Treća tačka je još jedan zahtev, ali za takozvano Kosovo, koji glasi:"'Kosovo' je saglasno da ublaži mere u vezi sa pitanjem registarskih tablica", navodi se u predlogu.
Cilj ove tri tačke u vidu zahteva međunarodne zajednice je smirivanje situacije na terenu, povratak u normalu i stvaranje mogućnosti za nastavak dijaloga u Briselu.
O predlogu se razgovaralo, kako je najavio šef diplomatije Žozep Borelj, takođe u Parizu, na odvojenim sastancima sa premijerom tzv. Kosova Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
"Albanijan post" navodi da je "čitav problem u Zajednici srpskih opština".
Predstavnici privremenih prištinskih institucija žele da se o ZSO dogovore u okviru opšteg sporazuma, dok Srbija odbija da razgovara o Zajednici kao delu sporazuma, ali to zahteva unapred, na osnovu Briselskog sporazuma iz 2013. godine.
"Možda nisam najmudriji, ali nisam ni idiot", rekao je Vučić u Parizu i dodao da odbija da razgovara o nečemu što je već postignuto.
Ovo je dovelo i do ćorsokaka u situaciji na severu, gde je Kurti odlučio da postupno sprovodi odluku o registarskim tablicama: ukor, novčana kazna, probne tablice.
"Srbija je ovu odluku iskoristila kao okidač za blokadu pregovora, naloživši Srpskoj listi da napusti institucije 'Kosova', što znači potpuni kolaps čitavog procesa dijaloga u Briselu i praktično poništavanje svih do sada postignutih sporazuma. Strah od ovog poteza koji je predvidela Srbija, primorao je međunarodnu zajednicu da od Kurtija zatraži odlaganje odluke, iako bi javno priznali da 'Kosovo' ima pravo da je sprovede.", navodi "Albanijan post".
Kako se naglašava, Kurti je prihvatio ovaj predlog, sa idejom da bi bilo bolje da se u javnosti argumentuje stav da vlada ne odustaje od primene zakona, samo što odluku kategoriše u tri različite faze.