Fracuska i nemačka ambasada u Prištini oglasile su se povodom vesti da je spomenik palim srpskim borcima u spomen parku na Srpskom pravoslavnom groblju u Prištini uklonjen, navodeći da je on "samo" pomeren i da su razočarane što je taj gest pogrešno protumačen.
U zajedničkom saopštenju dostavljenom Tanjugu navodi se da je je poslednjih godina, a posebno 2022. godine, zajednička francusko-nemačka ceremonija obeležavanja Dana primirja bila je "okaljana kontroverzom" u pojedinim prištinskim medijima oko prisustva spomenika kojim se odaje počast srpskim vojnicima koji su poginuli između 1912. i 1918. godine.
"Srbija i Francuska su bile saveznice tokom Prvog Svetskog rata. Ova polemika bila je nedostojna sećanja svih vojnika: francuskih, nemačkih i srpskih vojnika koji su poginuli u Prvom svetskom ratu ali i 18 francuskih vojnika koji su poginuli tokom služenja Kforu, u zaštiti svih zajednica Kosova. Postavljanje novog spomenika koji podseća na žrtvu svih francuskih vojnika na Kosovu urađeno je na inicijativu Ambasade Francuske. Spomenik u znak počasti srpskim vojnicima smo naknadno pomerili samo nekoliko metara, uz najveće poštovanje, nakon obaveštenja Opštine. Nijedno telo vojnika nije pomereno. Ovaj spomenik ostaje potpuno vidljiv na istoj lokaciji, što svako može da vidi na licu mesta i na priloženoj slici", navodi se u saopštenju.
Kako se navodi, ambasade Francuske i Nemačke su razočarane što je ovaj gest pogrešno protumačen i što je doveo do političke eksploatacije.
"Počast i poštovanje koji se odaju uspomenama na naše vojnike treba da ostanu centralni deo ove komemoracije. Ambasada Francuske ostaje u kontaktu sa nadležnim organima. Nastavićemo da odajemo počast svim poginulim vojnicima tokom Prvog svetskog rata", navodi se u saopštenju.
Francuski i nemački ambasadori su 11. novembra zajedno odali počast svojim palim vojnicima i tom prilikom su istakli da zajedničko odavanje počasti vojnicima koji su tada bili neprijatelji "nosi snažnu poruku pomirenja".
Opština Priština: Nismo primili nikakav zahtev za pomeranje spomen ploče
Iz Opštine Prištine su naveli da nisu primili nikakav zahtev za pomeranje spomen ploče palim srpskim vojnicima tokom Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata na vojnom pravoslavnom groblju u Prištini, prenosi "Kosovo onlajn".
Ističe se da Opština Priština nije naložila izmeštanje, niti pomerila pomenutu spomen ploču.
"Na osnovu informacija koje smo dobili od nadležnih direkcija obaveštavamo vas da nismo dobili nikakav zahtev za pomeranje ploče niti smo obavešteni o pomeranju ploče. Stoga vas obaveštavamo da ploču nije uklonila Opština Priština", navodi u odgovoru za "Kosovo onlajn" iz Opštine Priština.
Srpska lista: Ni mrtvima ne daju mira
Srpska lista saopštila je danas da se uklanjanje i izmeštanje spomen obeležja stradalim srpskim vojnicima, pobednicima u Prvom svetskom ratu sa groblja u Prištini, pred očima predstavnika nekih zemalja Kvinte, koje je prošlo bez reakcija međunarodne zajednice, nastavilo paljenjem srpske zastave koja je deo spomen obeležja kidnapovanim i ubijenim Srbima u Orahovcu.
Uoči obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu iz spomen parka Srpskog pravoslavnog groblja u Prištini uklonjen je spomenik u čast srpskih boraca, dok je u nedelju na groblju Srbima stradali od albanskih terorista 1998. i 1999. zapaljena srpska trobojka.
Kako je navedeno, dok traje natezanje "slabašne" međunarodne zajednice sa režimom Aljbina Kurtija i ubeđivanje da ispuni preuzete obaveze iz Briselskog dijaloga, od 2013. pa do današnjih dana, srpski narod se svakoga dana suočava sa provokacijama koje imaju za cilj zastrašivanje i progon Srba.
"Nije prvi put da se čak ni preminulim Srbima ne da da mirno počivaju, ali jeste prvi put da ovo prolazi bez ikakve reakcije međunarodnih predstavnika. Jedan od mogućih razloga je i činjenica da se ti zvaničnici, ambasadori i drugi predstavnici međunarodnih organizacija nikada nisu udostojili doći na mesta stradanja srpskog naroda, da sa porodicama i prijateljima stradalih podele tugu i bol, saslušaju njihove muke i pozovu da se odgovorni kazne", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da njihovo ćutanje neki prihvataju kao odobrenje da se ponovo koristi nasilje nad našim sugrađanima, ali nažalost na apele Srpske liste nema odgovora.
"Ma koliko rušili, skrnavili, uništavali tragove srpskog postojanja, mi ćemo u saradnji sa svojom državom i porodicama stradalih nastaviti da negujemo kulturu sećanja na nevino stradale sunarodnike, podsećaćemo na to da zločinci nisu kažnjeni i da se pomirenje ne može graditi tako što se negiraju srpska stradanja, bol i suze srpskih majki. Na to imamo pravo, i moralnu obavezu pred stradalima, ali i potomcima. A oni koji od toga okreću glavu, jednog će dana, kao po pravilu pisati memoare i govoriti kako ih je sramota jer su ćutali, ali to neće biti dovoljno da spasu svoje duše", ističe se u saopštenju.