Frid: "Kosovo" je sada država, a ne pitanje ili težnja

Prvi zadatak svake kosovske vlade treba da bude dobrobit svih građana "Kosova", posebno obezbeđivanje mesta za "Kosovo" u Evropi, ističe američki diplomata u penziji

Petnaest godina nakon proglašenja nezavisnosti, Vlada "Kosova" mora da shvati da je njen primarni zadatak razvoj zemlje, a ne neke ranije teme, jer je "'Kosovo' sada država, a ne pitanje ili težnja", ocenjuje američki diplomata u penziji Danijel Frid, u ekskluzivnom intervjuu za "Albanijan post".

"Nikada nisam sreo Aljbina Kurtija, ali 'Kosovo' je država i više nije pitanje ili težnja. Dakle, prvi zadatak svake kosovske vlade treba da bude dobrobit svih građana 'Kosova', posebno obezbeđivanje mesta za Kosovo u Evropi", ističe Frid koji je skoro 40 godina radio na visokim državnim pozicijama pod mnogim američkim predsednicima, od Bila Klintona do Baraka Obame. 

Kolege ga opisuju kao pragmatičara, a poznat je i kao "stručnjak za Rusiju". 

"Rizik od eskalacije na Zapadnom Balkanu, bilo zbog nesporazuma ili zlonamernih pobuda, ostaje veoma visok. Taj rizik – kada su u pitanju napetosti u odnosima 'Kosova' i Srbije – odgovara ideji Kremlja da stvori probleme u Evropi i oko nje kako bi odvratio Zapad od ruske agresije u Ukrajini", rekao je Frid za "Albanijan post".

Navodi da ga raduje što SAD i Evropa sarađuju na dijalogu u Briselu, dodajući da su "prirodni partneri na Zapadnom Balkanu".

Iako su, po njegovim rečima, SAD veoma fokusirane na rat Izraela sa Hamasom i "rusku agresiju u Ukrajini", američka vlada mora da nastavi da radi sa Evropom na postizanju najbolje moguće budućnosti za Zapadni Balkan. On ocenjuje da je incident u Banjskoj situacija koja je u suprotnosti sa takvom težnjom za budućnost.

"Napad srpskih paravojnih formacija 24. septembra na policiju bio je gnusan i opasan čin, kao i raspoređivanje srpske vojske na granici sa 'Kosovom'. SAD su upozorile Vladu Srbije da povuče trupe", ističe Frid.