Hrvatski diplomata Šnajder vrbovao političare i NVO borce

Fokus interesovanja proteranog diplomate navodno su bili odnosi Srbije s Rusijom i Kinom, kosovsko pitanje, te predizborne aktivnosti

Bezbednosno-informativna agencija pratila je Hrvoja Šnajdera duže od godinu dana, a njeni operativci imaju video i audio snimke njegovih susreta sa srpskim političarima, privrednicima, novinarima, aktivistima NVO sektora, iz kojih se nedvosmisleno zaključuje da se prvi sekretar ambasade Hrvatske u Beogradu bavio obaveštajnim radom.

Šnajder, kao operativac Sigurnosno-obaveštajne agencije, svoj položaj u ambasadi koristio je kao paravan za subverzivne akcije protiv domaćina.

Kako prenose dobro obavešteni izvori "Novosti", on se na različitim lokacijama u srpskoj prestonici sastajao s predstavnicima raznih političkih opcija, a fokus njegovog interesovanja su bile predizborne aktivnosti u Srbiji, domaća partijska politika, kosovsko pitanje, odnosi Srbije s Rusijom i Kinom, ekonomske prilike, stanje u vojnom sektoru.

Mnogi njegovi sagovornici iz sveta politike, novinarstva, biznisa, NVO, vremenom su postali svesni da su upali u mrežu ovog Hrvata, ali su nastavili da mu dostavljaju tražene informacije. Najčešće su to bila dokumenta ili podaci pohranjeni na fleš memorijama. Šnajder je raspolagao i zavidnim budžetom, pa se proverava da li je pojedincima plaćao za saznanja koja su mu iznosili.

Inače, reč je o čoveku koji je 2017. službovao na Kosovu i Metohiji, gde hrvatske obaveštajne strukture imaju jako uporište. Njihove veze sa establišmentom lažne države vuku korene od progona srpskog stanovništva iz Krajine 1995, u kojima su učestvovali i Agim Čeku i Rahim Ademi.

Zagreb je slao svoje instruktore da obučavaju pripadnike vojske tzv. Kosova, a nedavno je taj obaveštajno-bezbednosni savez dobio i političku nadgradnju kada je hrvatski predsednik Zoran Milanović za govornicom u UN javno obećao da će pomoći da tzv. Kosovo postane članica te međunarodne organizacije.

Posle Prištine Šnajder svoje službovanje od 2020. nastavlja u Beogradu. Kao pripadnik SOA podacima nije samo snabdevao maticu već se sumnja da su po sistemu kolektivne bezbednosti neke njegove informacije završavale i u štabu NATO-a.

Nije, naime, tajna da najprisutnije zapadne službe u ovom podneblju - američka, nemačka i britanska, koriste regionalne partnere za određene zadatke. Tako su svojevremeno angažovali Hrvate kao "podizvođača" da prikupljaju podatke o nabavci kineskih bespilotnih letelica za potrebe Vojske Srbije.

Šnajder je najviši diplomata u poslednjih nekoliko decenija (ne računajući uskraćivanje gostoprimstva pojedinim ambasadorima posle priznavanja "Kosova") koji je proteran iz Srbije.