Srbija i Balkan

Tačka na popis u Crnoj Gori: Skupština odlučila, počinje 30. novembra

Sa 64 glasova "za" i bez glasova protiv u celini na zakon o popisu, Skupština Crne Gore je odlučila da popis stanovništva počne 30. novembra
Tačka na popis u Crnoj Gori: Skupština odlučila, počinje 30. novembra© TANJUG/ VLADA CRNE GORE/ SAŠA MATIĆ/ nr

Skupština Crne Gore izglasala je večeras izmene i dopune Zakona o popisu, prema kojem će popis stanovništva početi 30. novembra i trajaće do 15. decembra, sa mogućnošću da bude produžen još 15 dana.

Parlament je doneo odluku i o obrazovanju Odbora za praćenje primene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, kao i praćenje sprovođenja procesa popisa.

Odbor će biti formiran na paritetnom principu – sa po sedam članova iz parlamentarne većine i opozicije.

Rad odbora biće završen kada budu objavljeni konačni rezultati popisa.

Crna Gora je trebalo da održi popis još 2021. godine, ali ga je više puta odlagala.

Kako bi nova vlast izašla u susret opoziciji, premijer Crne Gore Milojko Spajić održao je više sastanaka sa parlamentarnim strankama o popisu, da bi kao rezultat bio napravljen sporazum koji predviđa i obaveza omogućavanja parlamentarnog nadzora kroz formiranje skupštinskog odbora na paritetnoj osnovi između vlasti i opozicije sa kopredsedavajućim načinom predsedavanja.

Predlogom sporazuma predviđena je detaljna kontrola unosa podataka sa ciljem da proveri na bazi uzorka da li se odgovori na pitanja o nacionalnoj odnosno etničkoj pripadnosti, veri, maternjem jeziku i jeziku kojim lice uobičajeno govori unose u bazu, onako kako je napisano u upitniku.

Novina je i zabrana uticaja političkih partija tokom sprovođenja popisa. Političke partije se obavezuju da neće ni na jedan način voditi pretpopisne kampanje i na taj način uticati na rezultate popisa. Jedina dozvoljena kampanja je ona koju sprovodi Uprava za statistiku shodno članu 13 tačka 7 Zakona o popisu.

Sporazumom je predviđeno ručno brojanje podataka o nacionalnosti, veri i jeziku kao kontrolnom mehanizmu provere rada softvera na reprezentativnom uzorku.

Demokratska partija socijalista ranije je najavila bojkot popisa, a nije poznato da li će pozvati na bojkot nakon dogovora koji je napravljen sa Spajićem. Kako su tokom skupštinske rasprave rekli poslanici DPS-a, traže novi sastanak sa Spajićem na kojem će tražiti dodatni dogovor oko uslova sprovođenja popisa.

image