Republika Srpska priprema zakon kojim će birane predstavnike naroda zaštititi od samovolje nelegitimnog visokog predstavnika Kristijana Šmita.
Zakon koji daje imunitet zvaničnicima odnosno onemogućava da oni odgovaraju za postupke u okviru svojih dužnosti, pred poslanicima će se, piše Radio Slobodna Evropa, naći 12. decembra.
To znači da poslanici u Skupštini RS, članovi Vlade RS, predsednik i dva potpredsednika, ni delegati u Veću naroda RS između ostalog, ukoliko bude usvojen ovaj zakon, krivično ili građanski neće biti odgovorni za glasanje za zakone, odluke ili potpisivanje ukaza.
Upravo za to se trenutno terete predsednik RS Milorad Dodik i v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloš Lukić, protiv kojih se u Sudu BiH vodi postupak za nepoštovanje odluka visokog predstavnika.
Dodiku, naime, preti zatvorska kazna u trajanju do pet godina zatvora i zabrana rada u svim javnim institucijama i preduzećima, zbog toga što je potpisao ukaze kojima se omogućuje stupanje na snagu zakona u RS o neprimenjivanju odluka visokog predstavnika u BiH i odluka Ustavnog suda BiH.
Te zakone, usvojene u Skupštini RS, prethodno je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit poništio 1. jula ove godine. Tad je, koristeći Bonska ovlašćenja, nametnuo i izmene Krivičnog zakona BiH kojima je nesprovođenje odluka visokog predstavnika definisao krivično delo.
Američki Radio Slobodna Evropa, konsultovao je oko ovog pitanja, koga drugog do Američku ambasadu u Bosni i Hercegovini.
Ovo diplomatsko predstavništvo, naravno, nije zadovoljno pokušajem Republike Srpske da omogući biranim predstavnicima da bez pretnji krivičnim prijavama, rade ono za šta ih je narod izabrao.
Nacrt zakona o imunitetu oni ocenjuju kao "jasan pokušaj da se Milorad Dodik i zvaničnici u vlasti Republike Srpske (RS) zaštite od odgovornosti za bilo kakve nelegalne radnje koje su počinili ili će počiniti".
U Ambasadi SAD u BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) kažu i da će Zakon o imunitetu RS "omogućiti veću korupciju i zloupotrebu vlasti od strane zvaničnika RS", te da nije u skladu sa međunarodnim standardima.
"Njegovo usvajanje značilo bi da se međunarodne pravne norme ne primenjuju u RS i da se podriva vladavina zakona", požalili su se iz ambasade i pozvali poslanike da nacrt zakona ne usvajaju.
U Nacrtu zakona koji se Amerikancima nikako ne dopada, visoki predstavnik je definisan kao "lice koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini". Vlasti Republike Srpske, naime, ne priznaju Šmita jer njegovo imenovanje nije potvrdio Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Zakon, što je možda najbolnije za pokrovitelje lažnog visokog predstavnika, predviđa retroaktivnu primenu, odnosno odnosi se na krivične ili parnične postupke počevši od 1. avgusta 2021. godine, odnosno od dana kad je Šmit preuzeo dužnost
U prethodnom Zakonu o imunitetu RS, koji je, kako piše Radio Slobodna Evropa nametnuo 2002. godine tadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun, od krivičnog i građanskog postupka oslobođeni su poslanici i delegati u Veću naroda RS, a od građanske odgovornosti predsednik i potpredsednici RS, te entitetski premijer i ministri u Vladi RS.
Tekst Nacrta u skupštinu je uputila grupa poslanika, a potpisnik zahteva za skupštinsku raspravu je poslanik Ujedinjene Srpske u Skupštini RS Kostadin Vasić.
Vasić za RSE navodi da je predloženi zakon "reakcija na odnos Federacije BiH i stranaca u odnosu na Republiku Srpsku, kao i hajku koja se diže na visoke funkcionere iz svih stranaka i Vlade RS".
"Naravno da Republika Srpska mora da se zaštiti, da zaštiti svog predsednika, člana Predsedništva (BiH) i sve ostale funkcionere koji obavljaju dužnost i na nivou BiH i na nivou RS", odgovorio je Vasić na pitanje američkog medija da li se zakon predlaže zbog procesa protiv Dodika.
Profesor ustavnog prava Šukrija Bakšić kaže da se entitetski zakoni, poput ovog o imunitetu ne mogu primenjivati pred sudom BiH, pa tako ne važe ni za postupak koji se vodi protiv Dodika.
"E sad, ovde je interesantno dalje pratiti situaciju kako će se ponašati i Sud BiH, kako će se ponašati visoki predstavnik. Ovo je, praktično, još jedan izazov visokom predstavniku u smislu 'ti si ovde ništa, ti si bezveze ovde i mi te ne priznajemo'", kaže Bakšić za RSE.
Kostadin Vasić naveo je da postoji većina u Skupštini RS da tekst Nacrta bude usvojen.
Ministar pravde RS Miloš Bukejlović, za Javni medijski servis, Radio Televiziju Republike Srpske, naveo je da će Zakon o imunitetu RS ići u redovnu proceduru, što podrazumeva i javnu raspravu o čijoj dužini će takođe da odluči Skupština RS.