Srbija i Balkan

Pratio srpske vojnike, vrbovao političare i dobijao novac: Lista pronađenih stvari kod špijuna

Nedugo nakon proglašenja službenika hrvatske ambasade za personu non grata, na drugom kraju Srbije uhapšen je muškarac osumnjičen da je bugarski špijun
Pratio srpske vojnike, vrbovao političare i dobijao novac: Lista pronađenih stvari kod špijuna© Ministarstvo odbrane i vojske Srbije/ATAImages

Uhapšeni Lj.G. (61), osumnjičen da je bugarski špijun, inače rezervni oficir Vojske Srbije i radnik Centra za kulturu u Bosilegradu, poslednjih nekoliko meseci intenzivno je radio na prikupljanju podataka o aktivnostima srpskih službi bezbednosti, vojske i policije i stanju na administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom, saznaju "Novosti" iz dobro upućenih izvora.

Bezbednosno-informativna agencija i Vojno-bezbednosna agencija su otkrile priznanice o "nagradama" za špijunažu koje je dobijao od bugarske tajne službe DANS.

On je isplate primao u bugarskim levima, uvek u Sofiji, a prilikom svake transakcije je uredno i svesno potpisivao priznanicu. Istraga je pokazala da "pipci" njegove mreže sežu i do bugarskog konzulata u Nišu.

Osumnjičeni je preko saradnika, među kojima je bilo i lokalnih političara i vojnih lica, sakupljao informacije o brojnosti, kadrovskoj hijerarhiji i strukturi, rasporedu, naoružanju jedinica Vojske Srbije na jugu države, pre svega Četvrte brigade raspoređene uz administrativnu liniju.

Agent DANS-a je prikupljao detaljne informacije o pripadnicima srpskih službi bezbednosti iz pograničnog pojasa uz Bugarsku. Brojeve njihovih telefona, adrese i podatke o vozilima koje koriste prosleđivao je DANS-u. Struktura tih podataka ukazuje na nameru prćenja komunikacija i kretanja srpskih bezbednjaka, ali s obzirom na to da su tražena i mesta njihovog stanovanja, moguće je da su postojale i opasne ideje.

Nije neočekivano ovako delovanje DANS-a u delu Srbije sa bugarskom manjinom, gde ova agentura već duže vreme obnavlja velikobugarske ideje, ali kako tumačiti interesovanje za srpsku vojsku i službe uz administrativnu liniju sa KiM?

Stručnjaci za bezbednost podsećaju da je bugarska agentura prisutna u srpskoj pokrajini još od vremena agresije NATO 1999. godine kada je delovala kao filijala nemačke BND. Najprljaviji posao koji je, srećom neuspešno, pokušala da obavi je izmišljanje "srpske genocidne operacije Potkova".

Bugarski špijuni su tada prodavali podatke albanskim službama, pa je očekivano da to rade i sada. Ipak, bezbednosni eksperti kažu da su bugarski interesi samo vrh ledenog brega.

"Otkrivanje bugarskog špijuna i njegovih saradnika mora se staviti u isti kontekst sa otkrivanjem agenturne mreže Hrvoja Šnajdera, donedavnog prvog sekretara Ambasade Hrvatske u Beogradu. Njihove službe su samo podizvođači u velikoj obaveštajnoj operaciji NATO prema Srbiji koja je, što je veoma značajno, intenzivirana baš uoči izbora. Balkanske filijale svoje ambicije i aspiracije samo uklapaju u prvorazredne zadatke koje su dobili od CIA, BND i MI-6", kaže penzionisani pukovnik Ljuban Karan, nekadašnji rukovodilac KOS-a.

Stručnjaci ukazuju da velike službe koriste balkanske "šegrte" da se ne bi kompromitovale u slučaju provale, kao 2002. kada je u motelu "Šarić" na delu uhapšen bivši šef CIA za Balkan i formalno nekadašnji prvi sekretar Ambasade SAD u Beogradu Džon Dejvid Nejbor.

image