Potpisan ugovor, od Lajčaka nema odgovora: Kada će Priština dobiti pristup Valaču

Mapom puta predviđeno da KEDS "dobije pristup" Valaču 30 dana pošto "Elektrosever" dobije dozvolu za rad od kosovskih institucija, nema međutim podataka u kom je statusu ta dozvola da li je i kada će biti izdata?

Kada će i kome Srbi koji žive u četiri opštine na severu Kosova i Metohije početi da plaćaju struju? Kada će Kosovski elektrodistributivni sistem (KEDS) dobiti pristup trafostanici Valač, centralnom energetskom objektu za snabdevanje severa Kosova? Šta će biti sa dugom za struju koju Srbi sa severa Kosova ne plaćaju već dve i po decenije?

Ovo su samo neka od pitanja koja Srbi sa severa KiM postavljaju dva dana pošto je specijalni izaslanik EU Miroslav Lajčak u subotu objavio da su srpska kompanija "Elektrosever" i KEDS potpisali "komercijalni ugovor o energetici".

Kako detalji ovog "komercijalnog ugovora" do sada nisu obelodanjeni, nije jasno na šta se sve odnosi, niti šta će značiti u praksi, većina pitanja sa početka teksta za sada su bez jasnih odgovora.

"Mnoge odgovore nemamo, jedino ih naslućujemo. Bojimo se da ne bude kao sa KM tablicama, svi smo govorili – "Nema predaje – KM ostaje" a u poslednjih mesec dana hiljade Srba sa Severa preregistrovali su kola sa KM na RKS tablice.

"Bojimo se da to o čemu govori Lajčak znači da će Albanci preuzeti Valač, elektranu na Gazivodama. Ne znamo ni hoće li nas Srbija snabdevati strujom ili Kosovo, a kod njih je mnogo problema", otvoreno danas za RT Balkan govori jedan od Srba na Severu KiM.

Jedino što ga, dodaje, makar donekle rasterećuje strahova jeste da je mnogo sporazuma između Beograda i Prištini potpisano, i da su mnogi, recimo onaj o ZSO, zahvaljujući Prištini ostali mrtvo slovo na papiru.

Sam Lajčak nije detaljnije obrazlagao šta znači potpisani ugovor. Rekao je samo da je to "važan korak ka implementaciji energetske "mape puta" i ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije".

Lajčak sem ovog nije napisao ni gde je ni kada potpisan pomenuti ugovor niti ko ga je potpisao.

Samo malo rečitiji bili su iz KEDS-a ali, ni iz njihovog saopštenja stari nisu ništa jasnije.

Prema KEDS-u, ugovor za cilj ima "normalizaciju snabdevanja strujom u opštinama Zubin Potok, Leposavić, Zvečan i Severna Mitrovica, a potpisan je u skladu sa zakonom Kosova i regulatornim okvirom, u skladu sa energetskim sporazumima od 8. septembra 2013. godine i zaključcima od 25. avgusta 2015. godine kao i Smernicama za sprovođenje energetskih sporazuma od 21. juna 2022. godine".

U KEDS-u je još rečeno da je proces bio "veoma delikatan i izazovan za ceo energetski sistem na Kosovu" i da je postignuti dogovor "istorijski".

Reagovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je rekao daje "zadovoljan što su KEDS i 'Elektrosever' potpisali ugovor", jer time "izbegavamo mogućnost da narod na severu KiM ostane bez struje" a da je naročito važno što se "ugovorom ne prejudicira pitanje imovine".

Preduzeće "Elektrosever", koje je potpisalo pomenuti ugovor, u vlasništvu je Javnog preduzeća "Elektroprivreda Srbije" ali je na Kosovu registrovano prema kosovskim zakonima. Beograd i Priština su, inače, još 201. godine postigli sporazum o energetici čiji je cilj bio da reguliše pitanje snabdevanja četiri opštine sa srpskom većinom na severu kao i način naplate električne energije.

Sporazum, međutim, nije sproveden pa su Beograd i Priština uz posredstvo EU a u okviru Briselskog dijaloga postigli dogovor o mapi puta, odnosno o implementaciji postojećeg energetskog sporazuma i on je potpisan 21. juna prošle godine.

U saopštenju KEDS-a od prekjuče upravo se Smernice za sprovođenje energetskih sporazuma od 21. juna 2022. godine pominju kao jedan od osnova za potpisivanje komercijalnog ugovora između KEDS i "Elektrosevera".

Evropska služba za spoljnu akcije (EEAS)tada je saopštila da "dogovorena mapa puta postavlja jasan vremenski raspored i konkretne korake za implementaciju energetskih sporazume iz 2013 i 2015 godine".

"Današnji sporazumom, 'Elektrosever', kompanija u vlasništvu Srbije osnovana na Kosovu i prema kosovskom zakonu, počeće da snabdeva strujom potrošače u četiri opštine sa većinskim stanovništvom na severu", rečeno je tada iz EEAS-a.

I, dok konkretni detalji "komercijalnog ugovora 'Elektrosevera' i KEDS-a nisu poznati, "mapa puta" od 21. juna 2022. godine, koja je jedan od osnova ovog ugovora, predviđa da Regulatorni ured za energiju Kosova (ERO) izda dozvolu za snabdevanje 'Elektroseveru', kao i da 'Elektrosever', sedam dana po izdavanju dozvole preko kancelarije EU dostavi KEDS-u i Kosovskoj elektromreži (KOSTT)ažuriranu bazu podataka o korisnicima.

Dalje je u "mapi puta" predviđeno da u roku od 10 dana od izdavanja dozvole 'Elektrosever' potpiše tehnički sporazum sa KOSTT-om i KEDS-om kako bi mogao obavljati delatnost na Kosovu.

Predviđeno je i da 'Elektrosever' sa KEDS-om potpiše poslovni sporazum koji će omogućiti distribuciju struje kao i ispostavljanje računa, plaćanje, održavanje mreže i priključaka korisnika.

Planom je predviđeno i da "u roku od 30 dana od izdavanja dozvole KEDS i KOSTT dobiju pristup trafostanici Valač i drugim postrojenjima za distribuciju".

Za sada, međutim, nije poznato u kom je statusu izdavanje dozvole "Elektroseveru" od strane ERO, kao i kada će početi da teku pomenuti rokovi, odnosno, kakva je veza između ovog dela "mape puta" i pomenutog "komercijalnog ugovora" o kome e Lajčak izvestio pre dva dana.

Inače, vlasti u Prištini objavile su još pre tri godine da je samoproglašena država "konačno postala energetski nezavisna" tako što je istupila iz energetskog regulatornog bloka koji čine Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija i da je sa Albanijom formirala zaseban.

"Kosovska elektromreža" (KOSTT) tada je sa albanskim "Operatorom prenosnog sistema" (OST) potpisala sporazum o uspostavljanju njihovog energetskog regulatornog bloka u Tirani i o tome obavestila ENTSO, evropsku regulatornu agenciju.

Ubrzo ENTSO se saglasila sa odlukom tzv. Kosova i na taj način južni deo Kosova stavljen je pod kontrolu elektromreže tzv. Kosova i Albanije.

Zbog želje Prištine da objedini elektrosistem na teritoriji čitave lažne države veoma je važna trafo stanica Valač, kao centar distribucije električne energije za sever Kosova.

Istupanjem tzv. Kosova iz regulatornog bloka sa Srbijom prestala je mogućnost sprovođenja interne razmene električne energije između JP EPS i KOSTT za potrebe snabdevanja potrošača na Kosovu. Ostalo je jedino snabdevanje preko dalekovoda iz pravca Novog Pazara do Valača i preko nekih dalekovoda manjih kapaciteta.

Dva dana posle objave Lajčaka o potpisanom ugovoru za građane severa Kosova i Metohije i dalje nema odgovora na glavno pitanje kada će početi da plaćaju struju i ono drugo, ništa manje važno, ko će i na koji način ubuduće kontrolisati trafostanicu Valač.

Pre toga, kako građani očekuju,"Elektrosever" bi trebalo da potpiše ugovore sa verovatno 30 domaćinstava, otvoreno je i pitanje strujomera, očitavanja trenutnog stanja, postavljanja novih strujomera kakvi su na jugu jer su na severu uglavnom strujomeri stare tehnologije.

Otvoreno je i pitanje kome će ići novac od prodate struje na Severu odnosno kako će biti raspodeljivan. Nejasno je i kako će biti rešeno pitanje starog duga za struju i koji će vremenski okvir biti uzet za obračun tog duga.

Iz Beograda poslednjih godina više puta je ponovljeno da je utrošenu struju na severu KiM sve ove godine plaćala "Elektroprivreda Srbije". U srpskim sredinama na jugu Kosova, neki građani i dan danas na rate otplaćuju dug za struju nastao u vreme kada nisu plaćali račune.