Poslednja tri dana pred izbornu tišinu stranke koriste za održavanje završnih konvencija sa kojih će biračima poslati jasnu poruku zašto da glasaju baš za njih.
Lista "Srbija protiv nasilja" odlučila se za drugačiju pristup, pa će svoj poslednji predizborni skup, koji se danas održava u Beogradu, završiti šetnjom do Republičke izborne komisije (RIK).
Kandidat prozapadne opozicije za gradonačelnika Beograda Vladimir Obradović kaže da je poruka šetnje da će izborne rezultate čuvati i odbraniti.
"To je zahtev RIK-u da sve protekne u najboljem redu, da oni u svom mandatu urade da sve bude kako valja. Tražićemo da se biračka mesta koncipiraju tako da nema mogućnosti za neke prevare na samom biračkom mestu, na primer da se paravani okrenu tako da se vidi da li neko fotografiše mobilnim telefonom ili ne, da sve protekne u najboljem mogućem redu", rekao je Obradović.
I članica Beogradske izborne komisije u ime ove liste Sofija Mandić poručuje biračima da budu spremni da brane svoju izbornu volju ukoliko bude potrebno.
Sve ove izjave samo su nastavak tvrdnji koje je prozapadna opozicija počela da zastupa još od raspisivanja izbora – da se vlast bavi predizbornim prevarama.
U ovakvim optužbama prednjačio je Đorđe Miketić koji je svakodnevno ispred novinarskih kamera mahao poštom koja je dospela u njegovo sanduče, a tobože pripada izvesnoj Radici koja je nelegalno prijavljena na njegovoj adresi, a zapravo je, tvrdio je Miketić, fantomski birač Srpske napredne stranke.
Miketić je kampanju neslavno završio povlačeći se iz izborne utakmice zbog kompromitujućeg snimka koji je dospeo u javnost, ali su njegove političke kolege nastavile da iznose optužbe kako se u RIK-u dešavaju nepravilnosti, te da su se navodni falsifikovani potpisi javnih ličnosti našli u materijalu predatom za prijavu izbornih lista.
Podršku za ovakve tvrdnje prozapadna opozicija našla je kod svojih političkih zaštitnika, pre svega u Nemačkoj.
Spoljnopolitički stručnjak SPD Nils Šmid poručio je za "Dojče vele" pred srpske izbore da Berlin "ciljano radi na jačanju onih snaga koje se zalažu za evropsku perspektivu".
"Videćemo kako će izgledati rezultati parlamentarnih izbora, odnosno hoće li ojačati proevropske snage u Srbiji", poručio je Šmid.
"Dojče vele" piše kako u opozicionim krugovima postoje žestoka mimoilaženja kako bi trebalo da izgleda izborna noć 17. decembra.
"Neki misle da će sve biti kao i obično, bez obzira ko pobedi. Drugi, da je vlast spremna na sve kako bi sačuvala većinu u recimo Beogradu i da bi te večeri mogli da izbiju protesti za 'odbranu narodne volje'", piše "Dojče vele".
Da li bi sve ove izjave uz današnju šetnju do RIK-a mogle da budu medijska priprema za moguće osporavanje izbornih rezultata?
Jasno je da taj deo opozicije nema podršku naroda i hteli bi repliku 5. oktobra 2000. po svaku cenu, kaže član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije Zoran Anđelković za RT Balkan.
"Žele haos i to su radili sve vreme, nema tu ničeg novog", kaže Anđelković i dodaje da veruje kako je narod to prozreo, te da neće ponoviti istu grešku kao 2000. godine.
"Posle su se godinama izvinjavali zbog 5. oktobra, kad su ostali bez posla, a fabrike zakatančene. Ta izvinjenja posle više ne vrede", poručuje Anđelković.
Ne verujem da nekome pada na pamet da unapred osporava rezultate izbora jer time govorite da ste utakmicu izgubili, ocenjuje analitičar Dejan Vuk Stanković.
Napominje da je čudno da neko u poslednje dane obraćanja biračima koristi tu priču, jer zašto onda birači da glasaju ako su izbori sami po sebi sporni sa stanovišta legaliteta i legitimiteta.
"Da li će ići ka nekom srpskom Majdanu ne znam. Ne deluje mi da postoji atmosfera za takvo nešto kao što je to bilo 5. oktobra. Drugo, da biste mogli da osporavate izborne rezultate, ipak možete to najbolje da uradite ako pobedite, a druga strana koja je na vlasti to odbije da prizna. Dakle, nema 5. oktobra bez 24. septembra", ističe naš sagovornik.
Dodaje da nema demonstracija iz 1996. i 1997. bez pobede opozicije u velikim gradovima i opštinama u Srbiji. "Nužan politički uslov je da pobede negde, pa da im se ta pobeda ospori da bi mogli da motivišu šire slojeve stanovništva na sistematsku građansku neposlušnost", kaže Stanković u izjavi za RT Balkan.
Sve opozicione liste imaju svoje predstavnike u RIK-u, ne samo "Srbija protiv nasilja", a trebalo bi da imaju svoje predstavnike na većini biračkih mesta, napominje politički analitičar Vladimir Dobrosavljević.
"Ako na samom terenu imate dobro organizovanu infrastrukturu i mrežu kontrolora, nemoguće je pokrasti izbore. Problem je ako nemate tu mrežu, ako imate kontrolore koji mogu da budu potkupljeni i ucenjeni, onda je to drugi deo problema", kaže Dobrosavljević.
Zato izjave prozapadne opozicije o mogućoj izbornoj krađi vidi kao deo političkog folklora, odnosno kao vrstu pritiska da bi se predupredilo nešto, zaključuje Dobrosavljević u izjavi za RT Balkan.