Strogo poverljivo: Deo opozicije ima poseban softver za brojanje glasova 17. decembra

Portparolka Narodnog pokreta Srbije, čiji je lider Miroslav Aleksić, Nevena Jovanović potvrdila je da postoji softver, i to ne jedan nego dva, ali nije znala da objasni kako on funkcioniše

Prema pisanju portala "Dojče vele" na srpskom, "Narodna stranka, kao i lista 'Srbija protiv nasilja', a i još neke, pripremaju svoj reprezentativni uzorak i softvere pomoću kojih će imati sopstvene rezultate" glasanja.

"Na izborima prošle godine ta stvar je neslavno propala, jer softver opozicije – nije radio", podsećaju sa portala nemačkog državnog medija.

Tragom ove informacije pozvali smo funkcionere pomenutih političkih opcija, kako bismo dobili odgovore o tehničkom aspektu softvera: Kakav je, kako funkcioniše, ko ga je kreirao i koliko je precizan.

Kada je u pitanju kolacija "Srbija protiv nasilja", sa istim pitanjem kontaktirali smo Miroslava Aleksića, Mariniku Tepić, Radomira Lazovića, Zorana Lutovca, Pavla Grbovića, Dobricu Veselinovića i Borka Stefanovića.

Stefanović se jedini odmah javio i ljubazno nam se zahvalio na interesovanju uz objašnjenje da ne bi da komentariše ono u šta nije dovoljno upućen.

Portparolka Aleksićevog Narodnog pokreta Srbije, Nevena Jovanović, nevoljno je potvrdila da ovakav softver postoji, i to ne jedan nego dva, ali ni ona nije znala da objasni kako funkcionišu. 

Jedan od lidera koalicije "Srbija protiv nasilja" i član Zeleno-levog fronta Dobrica Veselinović jedini je iz ove koalicije, delimično, odgovorio na naše pitanje. Veselinović navodi da će njihova koalicija "kroz nekoliko procesa pratiti izborne aktivnosti".

"Cilj nam je da što više građana izađe na biračka mesta i da neometano i dostojanstveno ispuni svoju građansku dužnost. Naši ljudi na biračkim mestima će pratiti situaciju i alarmirati ukoliko dođe do povreda izbornog procesa", navodi Veselinović, dodajući:

"Što se tiče prebrojavanja glasova, vodićemo računa da svaki glas bude prebrojan i da rezultati budu validni, u tom procesu, kao i, pretpostavljam, sve ostale koalicije, koristimo tehnološko komunikacijska rešenja koja doprinose efikasnosti i pouzdanosti procesa."

Nas je, međutim, zanimalo kako softver funkcioniše, ko ga je kreirao i da li su sigurni da će ove godine, ipak, raditi. O tehničkim detaljima softvera nije bilo reči u odgovoru na naše pitanje. 

Narodna stranka: Verujemo svojim kontrolorima

Na prošlogodišnjim izborima koalicija "Ujedinjeni za pobedu Srbije", u kojoj su bili deo sadašnje liste "Srbija protiv nasilja" i Narodna stranka, imala je softver koji na dan izbora nije radio.

Generalni sekretar i portparol Narodne stranke Stefan Jovanović kaže za RT Balkan da oni ne koriste softvere.

"Verujem da je to softver o kojem je bilo reči i prošle godine, kada smo sa njima bili u koaliciji. Tada nije radio na dan izbora, možda su u proteklih godinu dana uspeli da ga osposobe", navodi Jovanović.

Prema Jovanovićevim rečima, Narodna stranka ima dobru stranačku infrastrukturu širom Srbije, a njihovi kontrolori javljaće rezultate na osnovu kojih se očekuje da mnogo pre ponoći izađu u javnost. 

"Mi ćemo pratiti izbore na osnovu našeg reprezentativnog uzorka, uz puno poverenje u članove biračkog odbora koji će nam javljati rezultate odmah nakon potpisivanja zapisnika", ukazuje generalni sekretar Narodne stranke. 

On objašnjava da je njihov reprezentativni uzorak otprilike 500 biračkih mesta koja se ponašaju uvek isto od izbora do izbora, i njihov rezultat se poklapa sa konačnim, takođe sa manjim odstupanjima. Sve je, kaže Jovanović, u skladu sa statističkim metodološkim standardima. 

"Posebna pažnja se obraća na biračka mesta koja su po svim istraživanjima reprezentativna i na osnovu toga očekujemo da imamo rezultate relativno rano, prve procene očekujemo oko 22 sata", poručuje Jovanović.

Generalni sekretar Narodne stranke naglašava još jednom da oni samostalno prate svoje rezultate, bez softvera i da pisanje portala "Dojče vele" nije tačno. 

Kada je u pitanju prošlogodišnja verzija softvera, Jovanović za RT Balkan kaže da se radi o aplikaciji za mobilni telefon. Sistem rada je bio takav da se fotografišu zapisnici i slike pošalju u aplikaciju, kako bi se rezultati što pre našli u izbornom štabu koalicije. 

Kako su ove godine osmislili softvere i da li su otklonili eventualne nedostatke koji su prošle godine onemogućili rad aplikacije, iz "Srbije protiv nasilja" nije nam objašnjeno. Softveri su, praktično, pod oznakom "strogo poverljivo".

Ostaje da vidimo da li će "živa sila" - kontrolori na biračkim mestima biti ažurniji i precizniji od "veštačke inteligencije", ili će ona, i ovaj put zakazati.